Ötletes akcióval csábítják országukba a finnek a technológiai tehetségeket. A Helsinki Business Hub (HBH) akciót hirdetett, melynek keretében bárki finn lehet 90 napra. Az persze már csak az általános szerződési feltételekből derül ki, hogy az amerikaiak, azon belül is a Szilícium-völgyből érkezők elsőbbséget élveznek.
De nem zárnak ki senkit az akcióból. Az alapkritérium, hogy a pályázó 18 évesnél idősebb legyen, ne Finnországban éljen, és legyen jogosult schengeni vízumra. Az már mindegy, hogy az illető egyedülálló vagy családos, befektető, vállalkozó vagy alkalmazott. Az USA nyugati partjáról jelentkezők előnyt élveznek, ahogy azok is, akik a technológiai iparban kiterjedt kapcsolati hálóval bírnak, és jelenlegi munkájukat képesek ellátni távolról is, finnországi tartózkodásuk alatt.
A pályázattal sietni kell, mert csak november 10-éig lehet jelentkezni. És a szomorú hír az, hogy a keret erősen limitált, mindössze 15 embert fogadnak.
Kell hozzá némi pénzmag
Bár az ajánlat csábítóan hangzik, azt tudni kell, hogy az utazás és az ott tartózkodás költsége a résztvevők zsebét terheli. A HBH azonban a szervezési feladatokat magára vállalja, beszerzi a szükséges papírokat, lakásokat hajt fel, ha család érkezik gyerekekkel, iskolát keres. És persze szerveznek üzleti találkozókat, az esetleges áttelepülésről konzultációt, sőt az ország kultúrájával, természeti értékeivel is megismertetik a vendéget. Ha valakinek annyira megtetszett az ország a 90 nap alatt, hogy maradna, abban örömmel segítenek a hivatalos ügyek intézésében.
Érdekes, hogy a finnek mivel propagálják az országukat. Miért éppen Helsinki? – teszi fel a kérdést a HBH oldala. Alapvetően az az érvük, hogy Helsinki a bolygó legboldogabb fővárosa, amelynek befogadó légköre az áttelepülőknek is biztosítja a jó élet minden jellemzőjét, a munka és a magánélet egyensúlyba tartásának minden feltételét. A finneknek ebben tényleg van mire büszkének lenniük: például a rendkívül fejlett digitalizált közszolgáltatásaikra vagy a világelső oktatási rendszerükre.
Az üzleti környezet jellemzésére azt emelik ki, hogy Finnország a Transparency International listája szerint Dánia és Új-Zéland után a harmadik legkevésbé korrupt ország a világon, Helsinki biztosítja a leginnovatívabb ökoszisztémát a vállalkozásoknak, és nem utolsósorban ott működik a világ negyedik legfejlettebb startup-ökoszisztémája is.
Európában 2019-ben már Finnország vonzotta GDP-arányosan a legtöbb kockázati tőkét. Ez összegszerűen 293 millió eurót jelent, amiből 180 millió érkezett külföldi befektetőktől. Ebben egyébként Magyarország sem áll rosszul, a GDP-arányos rangsorban tavaly a hetedik volt, megelőzve többek között Németországot, Írországot is (lásd a fenti grafikont), bár az nyilvánvaló, hogy a német GDP 55 ezreléke kicsit húzósabb összeg, mint a magyar GDP 79 ezreléke.
Gyere haza, fiatal...
A programot másodszor hirdeti meg a HBH. Oldalán lehet olvasni sztorikat azokkal, akik a tavalyi akció hatására letelepedtek az országban. A példák alapján ez egyfajta finn/skandináv "gyere haza, fiatal" program is (amit Kínában szintén nagyban űznek egy ideje). A letelepedők között ugyanis vannak korábban évekig külföldön dolgozó finnek és más skandinávok is.
A kiválasztási kritériumban nem véletlenül szerepel a technológiai iparban kiépített kapcsolati háló. Ha ugyanis olyan valakit sikerül megnyerni Finnországnak, Helsinkinek, aki a Szilícium-völgyben sok emberre van hatással, az újabb tehetségeket vonzhat a finn fővárosba.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak