Ragadós a francia példa. Alig állapodott meg a francia állam és a Google a digitális szolgáltatásokra kivetett adók miatt kialakult jogvitában, ismét elővették EU-s szinten is a kérdést. Az olasz demokrata párti biztosjelölt, Paolo Gentiloni (a fenti képen), aki az EU-s gazdasági ügyeket irányító biztosa lehet Ursula von der Leyen formálódó Európai Bizottságának (EB), azt nyilatkozta egy olasz lapnak, hogy ez a kérdés lesz az első, amivel az új EB felállása után foglalkozni kíván – írta a Reuters.
OECD szinten kellene összefogni
Gentiloni, aki 2016 és 2018 között Olaszország miniszterelnöke is volt, azt mondta a La Stampa című napilapnak, hogy első feladata annak megvizsgálása lesz, be lehet-e vezetni az OECD vagy legalább a G20 tagállamok szintjén a globális internetes szolgáltatásokra valamilyen egységes adószabályt. Mint mondta, ez lenne a leghatékonyabb megoldás.
Arra fog törekedni, hogy gyorsan, már 2020-ra összehozzon valamilyen megállapodást. Ha azonban ezt nem sikerül, akkor EU-s adójavaslatot fog benyújtani. Ez azonban csak az első lépés, mert mint az interjúban mondta, erőfeszítéseket fog tenni a társaságiadó-szabályok uniós harmonizációjára is.
Gentiloninak nem újdonság a probléma. Olaszország a franciákkal, a spanyolokkal – és a még EU-tag britekkel együtt – azok közé az EU-s államok közé tartozik, melyek egy ideje szeretnék megregulázni a multinacionális big tech vállalatokat. Érthető módon szeretnék megakadályozni, hogy az országban keletkező bevételeik után csak jelképes adót fizessenek.
Kicsi az esély a sikerre
Bár az olasz biztosjelölt szavakban nagyon elszántnak mutatkozott, gyors sikerre nem számíthat – és nem csak OECD szinten, hanem még az EU-n belül sem. Az egységes EU-s adó bevezetésére, legalábbis előkészítésére már Margrethe Vestager, a leköszönő Junker-bizottság versenyjogokért felelős biztosa is tett egy kísérletet. Vestager egyébként ugyanazt az álláspontot képviselte, amit most Gentiloni is hangoztatott: a legjobb lenne egy globális megoldás, de ha azt nem lehet összehozni, akkor az EU-nak saját hatáskörben kell lépnie.
Végül idén tavaszra el is készült egy tervezet, amit azonban Dánia, Finnország, Írország és Svédország rövid úton megfúrt. Egyelőre tehát marad a francia út: tagállami hatáskörben felvenni a küzdelmet a globális netes cégekkel, mindenekelőtt a GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple) néven emlegetett nagyokkal.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak