Paolo Gentiloni, a gazdasági ügyekért felelős biztosi poszt jelöltje, azzal akarja kezdeni a tevékenységét, hogy összehoz egy nemzetközi egyezséget a globális internetes szolgáltatások megadóztatására.

Ragadós a francia példa. Alig állapodott meg a francia állam és a Google a digitális szolgáltatásokra kivetett adók miatt kialakult jogvitában, ismét elővették EU-s szinten is a kérdést. Az olasz demokrata párti biztosjelölt, Paolo Gentiloni (a fenti képen), aki az EU-s gazdasági ügyeket irányító biztosa lehet Ursula von der Leyen formálódó Európai Bizottságának (EB), azt nyilatkozta egy olasz lapnak, hogy ez a kérdés lesz az első, amivel az új EB felállása után foglalkozni kíván – írta a Reuters.

OECD szinten kellene összefogni

Gentiloni, aki 2016 és 2018 között Olaszország miniszterelnöke is volt, azt mondta a La Stampa című napilapnak, hogy első feladata annak megvizsgálása lesz, be lehet-e vezetni az OECD vagy legalább a G20 tagállamok szintjén a globális internetes szolgáltatásokra valamilyen egységes adószabályt. Mint mondta, ez lenne a leghatékonyabb megoldás.

Arra fog törekedni, hogy gyorsan, már 2020-ra összehozzon valamilyen megállapodást. Ha azonban ezt nem sikerül, akkor EU-s adójavaslatot fog benyújtani. Ez azonban csak az első lépés, mert mint az interjúban mondta, erőfeszítéseket fog tenni a társaságiadó-szabályok uniós harmonizációjára is.

Gentiloninak nem újdonság a probléma. Olaszország a franciákkal, a spanyolokkal – és a még EU-tag britekkel együtt – azok közé az EU-s államok közé tartozik, melyek egy ideje szeretnék megregulázni a multinacionális big tech vállalatokat. Érthető módon szeretnék megakadályozni, hogy az országban keletkező bevételeik után csak jelképes adót fizessenek.

Kicsi az esély a sikerre

Bár az olasz biztosjelölt szavakban nagyon elszántnak mutatkozott, gyors sikerre nem számíthat – és nem csak OECD szinten, hanem még az EU-n belül sem. Az egységes EU-s adó bevezetésére, legalábbis előkészítésére már Margrethe Vestager, a leköszönő Junker-bizottság versenyjogokért felelős biztosa is tett egy kísérletet. Vestager egyébként ugyanazt az álláspontot képviselte, amit most Gentiloni is hangoztatott: a legjobb lenne egy globális megoldás, de ha azt nem lehet összehozni, akkor az EU-nak saját hatáskörben kell lépnie.

Végül idén tavaszra el is készült egy tervezet, amit azonban Dánia, Finnország, Írország és Svédország rövid úton megfúrt. Egyelőre tehát marad a francia út: tagállami hatáskörben felvenni a küzdelmet a globális netes cégekkel, mindenekelőtt a GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple) néven emlegetett nagyokkal.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.