Kevés szó hangzik el olyan gyakran a különböző szervezeteknél a megbeszélések, egyeztetések során, mint a "projekt". Termékfejlesztés? Projekt. Termék piacra vitele? Projekt. Kommunikációs kampány? Projekt. Új rendszer, termelési eszköz, bevezetése, folyamatok átalakítása? Projekt. Projekt itt, projekt ott. És ahol projekt van, ott kell valaki, aki a projektek sikerre viteléért felel.
Az egyik nagy magyar állásportálon jelen sorok írásakor közel 600 olyan nyitott pozíció van, aminek elsődleges meghatározása: projektmenedzser. A szakterületek pedig, ahová a szakembereket várják, a lehető legváltozatosabbak: pénzügyi terület, IT, építőipar, mezőgazdaság, humanitárius tevékenység, gyártóipar, kis- és nagykereskedelem…
De akkor ki is a projektmenedzser? A válasz nagyon leegyszerűsítve: ő The Wolf, azaz Winston Wolfe (Ponyvaregény, Harvey Keitel), aki minden problémát megold, minden akadályt eltakarít, minden közreműködő munkáját összeszervezi, hogy a nagyszerű terv meghatározott idő alatt és költségen valósággá váljon. De hogy pontosabbak legyünk, forduljunk az egyik legilletékesebbhez, a projektmenedzsment feladatait, eszközkészletét rendszerbe foglaló PMI-hoz, azaz a Projekt Management Institute-hoz.
A nemzetközi szervezet honlapja szerint a projektmenedzserek elsődleges feladata, hogy olyan eszközöket adjanak csapataiknak, melyekkel azok elérhetik a kitűzött célt. A projektmenedzser rendelkezik vezetési képességekkel, rugalmasan alkalmazkodik a változó körülményekhez, jó a szervezőkészsége, de jó az időgazdálkodásban, kreatívan oldja meg a problémákat, na és persze kiváló kommunikátor, hogy munkatársait egyénenként és csapatként is hatásosan motiválhassa. Ha ezek együtt vannak, akkor nagyobb az esély, hogy a projektet képesek lesznek irányítani a scope, idő és költségvetés által meghatározott koordinátarendszerben.
A praxis mindenekfölött
Ebből a vázlatos definícióból is kitetszik: a projektmenedzsment lényege a praxis. A szó jelentése itt "szerzett jártasság; megszerzett hozzáértés tapasztalat segítségével, amit egy munkafolyamat, módszer lépéseinek sokszori ismétlésével értek el".
Erre a gondolatra épül a Bitport új kezdeményezése, a PM Jam. A rendezvény, amelynek március 18-án a Symbol Budapest ad otthont, ugyanis a praxist helyezi a középpontba. Olyan témákkal várja az érdeklődőket, junior és szenior projektmenedzsereket, PMO-kat, projektszervezetek vezetőit, informatikai és üzleti elemzőket, üzleti és HR-vezetőknek, projekttámogató eszközök szállítóit, azok bevezetést segítő tanácsadókat és természetesen mindenkit, aki érdeklődik a projektmenedzsment szakma iránt, melyek ennek a gyakorlati tudásnak a fejlesztését, kiteljesítését segítik.
PM JAM 2025
2025. március 18.
Symbol Budapest (1138 Bécsi út 56.)
Február 20-ig kedvezményes Early Bird belépőjegyek!
Állandó kedvezmények a PMI és a PMSZ tagjainak,
illetve a csoportos jegyrendelések mellé!
A rendezvény az előadások mellett nagy hangsúlyt fektet a kiscsoportos műhelymunkára, a tapasztalatmegosztásra. Ezt a célt szolgálja, hogy az előadások és esettanulmányok témáit a résztvevők world café módszertannal feldolgozzák, majd egy panelbeszélgetés keretében összegzik a legjobb egyéni gyakorlatokat.
És amiről szó lesz
A rendezvény résztvevői a délelőtti plenáris részben olyan előadásokat hallgathatnak meg, amelyek a projektmenedzsment legégetőbb kérdéseit feszegetik. A program két vezérfonala az agilis és a waterfall módszertan összeegyeztethetősége (hibrid projektmenedzsment), valamint a különböző elosztott csapatok hatékony irányítása (virtuális projektmenedzsment). Az esettanulmányok jó gyakorlatokat mutatnak be a két terület kihívásainak a kezelésére többek között a mesterséges intelligencia segítségével.
Szigetvári József, a Portfolion ventures partnere, a Szallas Group igazgatóságának tagja Projektek konjunktúrában és válságban című előadásában bemutatja hogyan lehet sikerre vinni egy projektet, amikor minden rosszul alakul, valamint hogy vannak-e a veszélyei annak, amikor a körülmények (látszólag) ideálisak. Az előadó mindkét helyzetet megtapasztalta projektorientált szervezet irányítójaként.
A projektek sikerében óriási szerepe van a projektcsapatok belső és külső kommunikációjának. Szvetelszky Zsuzsa szervezetpszichológus, pletykakutató, a Károli Gáspár Egyetem adjunktusa azt mutatja be, hogyan kovácsolhatunk fegyvert a csapatokon belül terjedő nem hivatalos információkból, azaz a pletykából.
Mivel egyre gyakoribbak a nemzetközi projektek, fontos kérdés a csapatokon belüli kulturális különbségek kezelése. A lehetséges kezelési módokról Strausz György, a Magnet Bank interim projektvezetője, a Qatar Fertiliser Company volt IT-vezetője beszél saját megélt tapasztalatai alapján A multikulti elosztott csapatmunka szépsége és nehézsége című előadásában.
Fejér Gábor (interim CDO, MBH Bank), akit a virtuális világból is sokan ismerhetnek a Derrick és Harry projektmenedzsment blog Derrickjeként, bemutatja, hogyan látják a szervezetek vezetői a projekteket. Főnökök és projektmenedzserek: a projektszponzor és a projektmenedzserek tánca a projekt körül című előadásából többek között kiderül: hogyan kell kezelni a kritikus döntéseket hozó projektszponzort. Jóban kell vele lenni? Harcolni kell vele? Észérvekkel kell meggyőzni? Érti ő egyáltalán, hogy mi történik?
A rendezvény résztvevői az előadások után két szekcióban esettanulmányokon keresztül ismerhetnek meg konkrét problémákat és azok kezelésére jó gyakorlatokat. Mindkét szekcióban fontos téma lesz a mesterséges intelligencia mint projektmenedzsmentet támogató eszköz. Emellett lesznek olyan esettanulmányok is, melyek bemutatják, miben különböznek a hagyományos projektektől azok, melyeknek jelentős a MI-tartalma.
A virtuális csapatok és az MI
A Virtuális projektmenedzsment szekcióban Tanács Lajos (Wunderplan, Derrick és Harry) bevezető, problémafelvető előadása után többek között Horváth Péter, a K&H Bank projekt és portfoliómenedzsment vezetője a nagy projektszervezetek hatékony irányítását segítő best practice-ekkel érkezik. Mészáros László, a BizKit ügyvezetője bemutatja, hogy egy mesterséges intelligencia támogatta projektmenedzsment tool hogyan növeli a projekt irányításában a rugalmasságot, legyen szó agilis, hibrid vagy hagyományos projektekről, akár nemzetközi csapatokkal.
A projektmenedzsment egyik izgalmas területe a szoftverfejlesztés, ahol a megrendelő felhasználói szemlélete rendszerint nekifeszül a fejlesztő technikai szemléletének. Dombi Gergő, a Sonrisa alapítója viszont megmutatja, hogyan lehet a két nézőpontot fedésbe hozni, többek között az MI segítségével. Hasonló témával érkezik az OTP bank projektcsapatából Törő Dávid is, aki esettanulmányában az MI-projektek iterációs jellegzetességeit vázolja fel esettanulmányában.
A szekció előadásainak sorát Vitézy Péter tréner, szervezetfejlesztési szakember, az Actionlab alapító-ügyvezetője zárja, aki A remote csapatmunka (kocsma)pszichológiája című előadásában bemutatja, mi a kulcs annak, hogy egy virtuális team valóban hatékony csapatként tudjon működni.
Terv és folyamatos iteráció
Hogyan lehet dinamizálni a szervezeteket? Természetesen agilitással. Eközben azonban nem lehet lemondani a hagyományos tervalapú működésről sem. Az építőipar ennek az egyik leglátványosabb példája. Livják Csaba építészmérnök, a BuildEXT építésziroda alapító-ügyvezetője még azt is bemutatja a hibrid projektmenedzsment szekció nyitó előadásában, hogyan ér össze az egyik legrégebbi iparág a technológiai iparral, és mit jelent ez a projektmenedzsment szempontjából.
Az esettanulmányok sorát Kertész Noémi, a Yettel Head of PMO-ja nyitja, aki az egymásra kisebb-nagyobb mértékben ható projektek összehangolására hoz jó gyakorlatokat egy innovatív mobilcsomag fejlesztésének példáján keresztül. Soós Csaba, a B. Braun Group budapesti R&D Kompetenciaközpontjának igazgatója pedig az agilis és vízesés módszertan vállalaton belüli összehangolásának módozatait mutatja be.
Dudás Dezső PMP, a PMI Budapest Chapter elnöke szintén mesterséges intelligencia témájú esettanulmánnyal érkezik: hogyan alakítja át a projektben alkalmazható módszertant az, ha a valamilyen MI-alapú megoldás is bekerül a scope-ba. Emellett lesz esettanulmány a hibrid projektmenedzsment határidő-kezelésének sajátosságairól, valamint az emberi tényező szerepéről.
Legyél 62 évesen is boldog projektmenedzser!
A munka nem csak pénzkereset! Személyiségünk kiteljesedése is. A hogyanokhoz ad támpontot a konferencia záró plenáris része. Blaskovics Bálint, a Budapesti Corvinus Egyetem Projektmenedzsment Tanszékének tanszékvezető docense a PMI Budapest Chapter fizetési felmérésének vezetője a felső fokú képzések karrierre gyakorolt hatásáról, valamint a hazai bérhelyzetről is beszél. A két hazai projektmenedzsment-szervezet vezetője, Cserna József (PMSZ) és Dudás Dezső (PMI) pedig a nemzetközi minősítések fontosságát vitatja meg.
Mivel a projekcsapatok tagjai szinte mindig nyomás alatt dolgoznak, nincs még egy szakma, ahol ennyire fontos lenne a munka és magánélet egyensúlya. Bolevácz Ágnes pszichológus, mentálhigiénés szakember, a Semmelweis Egyetem külsős oktatója ehhez ad tanácsokat.
A program sűrű, így a nap végén mindenki megérdemel egy italt. Érdemes tehát egy kis lazító beszélgetésre, sörözésre is készülni.
A programmal kapcsolatban és a részvételi feltételekről a PM Jam honlapján található részletes információ.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak