Az agresszív terjeszkedéséről elhíresült autómegosztós cég pár napja kinevezett főnöke felvázolta a dolgozóknak, hogy merre van az előre.

Az Uber hosszú ideje válságban van, aminek csak egy részét képezik a gyorsan növő startupokra jellemző üzleti, pénzügyi gondok. Előbbieknél is kellemetlenebb, hogy a véleményes vállalatvezetési stílus olyan botrányos belső viszonyokat teremtett, ami az utóbbi időszakban a teljes széteséssel fenyegette a céget. A nagy nehezen félreáll(ítot)t társalapító, Travis Kalanick helyére pár napja sikerült megtalálni a megfelelőnek vélt embert, aki azonnal hozzá is látott a munkának.

Minden jobb lesz

Tegnap a társaság központjában nagy gyűlést tartott az Uber. Itt mutatkozott be a munkatársaknak a frissen kinevezett Dara Khosrowshahi. Az új főnök legfontosabb céljának a vállalati kultúra újraépítését és a cég piaci részesedésének növelését jelölte meg. Sőt, tett egy meglehetősen bátor kijelentést is, miszerint 18-36 hónapos távlatban tőzsdére vinné az Uber.

Utóbbira azért ne vegyünk mérget, mert inkább tűnik PR-mondásnak, mint vállalható tervnek. A parkettre lépéshez első körben bizonyítania kell a megroggyant vállalatnak, majd csak ezt követően érdemes belemenni a néha hosszadalmassá nyúló előkészítési folyamatba, amelynek jellemzően része egy politikai kampányokhoz hasonlatos roadshow is, ahol a reménybeli befektetőket igyekszik meggyőzni a tőzsdére pályázó vállalat.

Khosrowshahi nem túl meglepő módon a korábbi gyakorlatok elhagyását, új stílust és módszereket ígért, mivel ahogy fogalmazott: nem az fogja a következő szintre emelni az Ubert, ami idáig eljuttatta. A vezérigazgató szerint a cég stabilizálása elsődleges cél, ám emellett nem lehet kihagyni a "nagy durranással" kecsegtető lehetőségeket sem. 

Teherántól San Franciscóig

A magát harcos típusként jellemző, 48 éves Khosrowshaki Iránban született, ám befolyásos, gazdag családja még a '78-as forradalom előtt elhagyta az országot és az USA-ban telepedett le. Az Uber friss vezetője először pénzügyi területen dolgozott, ám 2005-ben jött el a nagy lehetőség számára, amikor a nagy nehézségekkel küzdő turisztikai cég, az Expedia élére nevezték ki. Khosrowshaki kiváló munkájának köszönhetően a vállalat értéke néhány év alatt meghatszorozódott. A többek között a Hotels.com-ot is birtokló Expedia 2015-ben 90 millió dolláros részvényopcióval honorálta a teljesítményt, amelynek részét képezte egy olyan megállapodás is, hogy 2020-ig a székében marad. Khosrowshaki tavaly az egyik legjobban kereső cégvezető volt az USA-ban, így a váltás mögött nem feltétlenül kell pénzügyi motivációt keresni.

Sokkal inkább a kihívás, a szakmai becsvágy hajthatta az új CEO-t, akinek természetesen saját csapatot kell felépítenie, mivel a sorozatos botrányok miatt valóságos forgószínpaddá vált az Uber legfelsőbb szintű menedzsmentje. A legégetőbb kérdés egy rátermett pénzügyi vezető kinevezése, de jelenleg sem fejlesztési igazgatója, sem vezető jogtanácsosa sincs a cégnek, mint ahogy az elnöki pozícióra sem ártana valaki olyat találni, aki támogatni tudja az átalakítási törekvéseket.

Botrány, áskálódás, zűrzavar

Hogy lássuk, milyen örökséget kapott Khosrowshaki, érdemes felidézni csak néhány momentumot az elmúlt periódusból. A vállalat társalapító-vezetője, Travis Kalanick papíron magánéleti problémákra hivatkozva kényszerszabadságra küldte magát, de emögött sokkal inkább ott volt az a több hónapon keresztül húzódó politikai csatározás, amely az igazgatói helyekkel rendelkező befektetői csoport és az alapító között zajlott. Ennek közvetlen előzménye az a független vizsgálati jelentés volt, amely a cégnél egyre gyakrabban felbukkanó krízishelyzeteket vizsgálta. Ezek palettája a szexuális zaklatástól a munkatársak megalázásán át a hatóságok megvezetéséig terjedt. Végül Kalanick kezéből teljesen kicsúszott az irányítás, és június végén a főbb részvényesek kikényszerítették végleges lemondását.

Közösség & HR

Még nem nőtt az égig, de az EU-nak máris gondja támadt a Bluesky működésével

Az X-ről politikai okokból távozó tömegek kedvelt célpontja a Twitter-alapító gründolta platform. A Bluesky egyelőre nem elég nagy ahhoz, hogy a legszigorúbb EU-s szabályozás alá essen, de így sem ússza meg Brüsszel piszkálódását.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.