Az EU-ban már hosszú ideje téma a tengerentúli techcégek sajátos adózási gyakorlata. Ahogy a Statista év végi összeállításából kiderül, az amerikai IT-óriások odahaza sem szívesen fizetnek.

Legutóbb novemberben számoltunk be róla, hogy az Európai Unió jogalkotói tizenegy globális nagyvállalat – köztük a Facebook, a Google és az Amazon – képviselőit hallgatták meg azokról a külön megállapodásokról, amelyek az EU-ban igen kedvező adózási feltételeket biztosítanak nekik a megfelelő tagországok saját szabályozásán keresztül.

Ahogy a Statista decemberi összeállításából kiderül, az amerikai székhelyű IT világcégek ugyanezekkel a gyakorlatokkal igyekeznek csökkenteni az odahaza befizetett adót: a nyereségük jó részét külföldön hagyják és adózzák le, aminek egyik látványos következménye a külföldi befektetések és felvásárlások "kényszere".

Az Apple-nek annyi pénze van, hogy az offshore- és a befizetési listát is vezeti

Korábban egy másik Statista-diagramon keresztül már azt is bemutattuk, hogy az USA-ban bejegyzett cégek rettenetes mennyiségű pénzt tartanak különböző adóparadicsomokban, hogy elkerüljék az otthoni magas adókat, a tech szektor pedig ebben is különösen erős. Eszerint az adóoptimalizálásra fenntartott szervezetek 2014 végén több mint 2000 milliárd dolláros vagyonnal rendelkeztek, a technológiai szektorhoz pedig az amerikai kintlevőség több mint negyede volt köthető.

Az infokommunikációs vállalatok a csúcstartók között még inkább felülreprezentáltak, hiszen a tíz legnagyobb "parkoltató" közül öten képviselték a tech ipart. Az iparági lebontás után így festett a technológiai vállalatok toplistája:
 



forrás: statista.com


A statisztikai adatbázis egy másik, decemberi ábrája az iparág hazai, USA-beli befizetéseiről szól. Ennek egyik érdekessége, hogy az Apple - bár tényleges adókulcsa így is az S&P 100-as cégek átlaga alatt van - többet hagy otthon a legtöbb IT óriásnál, ami nominálisan azt jelenti, hogy több adót fizet odahaza, mint az IBM, a Microsoft és a Google együttesen.

Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook egy közelmúltbeli CBS-interjúban ismét kijelentette, hogy vállalata minden egyes centet befizet, amelyet be kell fizetnie. Ez szó szerint biztosan igaz, bár az USA egységesen 35 százalékos társasági adója és az Apple tavalyi, 26,1 százalékos tényleges adókulcsa között még mindig jókora különbség jelentkezik:
 



forrás: statista.com


A szóban forgó interjúban egyébként Tim Cook ismét kritizálta az amerikai adórendszert, amelyet a digitális gazdaság korában túlhaladottnak nevezett, és ismét sietett kiemelni, hogy versenytársai közül így is az Apple járul hozzá a legnagyobb összeggel - 2014-ben közel 14 milliárd dollárral - az USA költségvetéhez.

Piaci hírek

Felvásárlási lázban ég a Siemens

Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.