Az Európai Unió 2009-ben kényszerítette ki a bevezetését, de ez nem segített a többieken.

Öt év után megszüntette a Microsoft azt a Windows-képernyőt, amely az operációs rendszer első indításakor több böngésző telepítésének lehetőségét ajánlotta fel. Ezen az Internet Explorer mellett a 12 legnépszerűbb böngésző, többek között a Chrome, a Firefox, az Opera és a Safari szerepelt lehetséges választásként, és egy kattintással telepíteni is lehetett azokat.

A böngészőválasztó beépítésére az EU kényszerítette a Microsoftot egy 2009-ben kötött megállapodással. Ebben arra kötelezték a redmondi céget, hogy legkésőbb 2010 márciusától ezzel a képernyővel kell megadni a felhasználóknak a lehetőséget a választásra.

Monopóliumtól féltek

Az EU azért indította eljárást a Microsoft ellen, mert az európaia illetékesek úgy ítélték meg, hogy a
a cég visszaél az operációs rendszerek terén szerzett dominanciájával, és azt a Windowsba épített alapértelmezett alkalmazásokkal más területekre, például a böngészőpiacra is ki akarja terjeszteni.

Az európai intézkedés nem volt előzmény nélküli, az Egyesült Államokban már 1998-ban antitröszt pert indított az amerikai igazságügyi minisztérium és húsz amerikai állam, és épp az Internet Explorer miatt. Akkor a hosszú pereskedés során az ezredfordulón olyan döntés is született, amelynek értelmében a céget fel is kellett volna darabolni. A döntést másfél évvel később megsemmisítették

Az amerikai vizsgálattal párhuzamosan 2000-ben az Európai Uniós is vizsgálni kezdte a Microsoft piaci magatartását, akkor elsősorban a szerverpiac védelmében, majd később terítékre került a böngészőpiac is, amely végül a 2009.ben kötött egyezséggel zárult.

|Create infographics

Mint arról a Bitport is beszámolt, az előírás betartásában voltak fennakadások. A Windows 7 SP1-ből ugyanis egyszerűen kimaradt a böngészőválasztó. Az operációs rendszert ráadásul elég hosszú ideig, 2011 májusától 2012 júliusáig árulták így. Az EU ezért tavaly 561 millió eurós büntetést szabott ki a cégre. Bár a büntetés összege meglehetősen magas, a Microsoft szempontjából drámainak nem nevezhető, a globális nyereségének mintegy 3 százalékára rúgott.

Hatása egyelő a nullával

A választóképernyőt bevezették, az Internet Explorer dominanciája pedig maradt. A bevezetésekor volt ugyan némi gyors hatása azonban az gyorsan lecsengett, és a piac helyreállt. A NetMarketshare adatai szerint (lásd a grafikont) 2012 januárjától még nőtt is az IE piaci részesedése az európai piacon.

A böngészőválasztó képernyőt aktiváló frissítés december 17-től már nem érhető el, és a Microsoft a browserchoice.eu oldal tartalmát is törölte.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.