A cégvezetők szerint szervezetüket 2021-re teljesen átalakítja a digitalizáció. De több iparág is alapjaiban fog megváltozni.

Bár a tanácsadó cégek évek óta a digitális transzformációval és az ún. diszruptív technológiák terjedésével riogatják ügyfeleiket, pontosabban azzal, hogy azok a cégek, melyek ellenállnak ennek a trendnek, végérvényesen lemaradnak a versenyben, sokkal érdekesebb, hogy maguk az érintettek hogyan látják saját helyzetüket.

A diszrupció a jelen

A Fujitsu a közelmúltban készített egy felmérést, amelyben közel 1200 vállalati felsővezetőt kérdeztek meg arról, hogyan hat vállalatukra a digitális transzformáció. A kutatásba kilenc országot vontak be – az Egyesült Államok és Ausztrália mellett hét európai országot (Finnország, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svédország) –, így némileg más képet mutathat, mint a magyar valóság. Ugyanakkor a hazai cégek sem hagyhatják figyelmen kívül a nemzetközi trendeket.

A kutatásból az derült ki, hogy megkérdezett vezetők többsége nagyon is tisztában van azzal, hogy lépni kell ebbe az irányba. A kutatás talán két legfontosabb megállapítása, hogy a diszrupció már a jelen problémája, valamint hogy a technológia központi szerepet kap a piaci versenyben.

Ugyanakkor – épp a diszruptív technológiák terjedése miatt – felértékelődik az ezzel kapcsolatos szakértelem, amit elsősorban a technológiai partnereiktől várnak a vállalatok döntéshozói. Nem csak az egyes technológiák bevezetéséhez, hanem már a digitális stratégia kialakításához is igénylik a külső partneri támogatást.

Öt év múlva minden más lesz

A cégvezetők fele egyébként már most is tisztában van azzal, hogy a digitális átalakulás gyökeres változásokat hoz: 52 százalékuk szerint ugyanis ennek következtében szervezete 2021-re nem fog létezni a jelenlegi formájában. A digitalizáció hatását pedig szinte minden válaszadó érzi. 98 százalékuk ezt saját szervezetében is érzékeli, és 92 százalékuk azt is felismerte, hogy szervezetének fejlődnie kell ahhoz, hogy sikeres maradhasson. Szintén a többség, a válaszadók 75 százalék véli azt, hogy iparága alapjaiban fog megváltozni öt éven belül.

 
Fujitsu Fit for Digital: Co-creation in the Age of Disruption
Create your own infographics

Tehát az látható, hogy a többség érzékeli a változásokat, azt, hogy az üzleti modellek, az árbevételi források, a működés, a folyamatok, az ügyfélkapcsolatok, a szolgáltatások mind-mind átalalkulnak. Ez, illetve a változás sebessége azonban sok vezetőben kelt aggodalmat. Miközben a vezetők többsége látja a potenciális előnyöket – 80 százalékuk pozitív tényezőként értékeli a ditiális transzformációt –, harmaduk (33 százalék) örülne annak, ha nem érezné saját bőrén a digitális átalakulás hatását.

A statupok felértékelődtek

A digitális átalakulás irányát nagyjából a válaszadók közel fele (45 százalék) szerint a felsővezetők (a vezérigazgatói vagy vezetői csapat) jelöli ki proaktívan. A külső kényszernek is nagy szerepet tulajdonítanak: 45 százalékuk szerint az ügyfelek igényei, és harmaduk (31 százalék) szerint pedig a versenytársak lépései a döntőek.

Abban azonban önkritikusak voltak a válaszadók, hogy vezető szerepet töltenek-e be ebben a folyamatban. Csupán 12 százalékuk nevezte meg saját vállalatát arra a kérdésre, hogy milyen szervezetek az élharcosai a digitális forradalomban a saját iparágban. A legtöbben (45 százalék) a szektoron kívüli startupokat említette első helyen.

Ezzel összhangban a válaszadók 72 százaléka szerint a vállalati stratégia szerves részévé kell tenni az együttműködést azokkal a szervezetekkel, amelyek segítséget tudnak nyújtani a digitális transzformációban. Ebben a folyamatban felértékelődött a technológia: 73 százalékuk szerint ugyanis az határozza meg, hogy képes lesz-e a szervezet boldogulni a digitális világban. Közel ennyien (67 százalék) elengedhetetlennek tartják ehhez a külső technológiai szakértők együttműködését. Minden jó lehetőségeket ad a technológiai szállítóknak, ha képesek igazodni a vállalatok igényeihez.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.