Zajlik az élet a Zuckerberg-birodalomban. Múlt hét végén tengernyi külső fejlesztésű alkalmazást függesztett fel a cég, ezzel is igyekezve erősíteni renoméját a felelős adatkezelés témában.
Célkeresztbe kerültek
Nagyjából másfél éve igyekszik maga körül rendet rakni a közösségi óriás. 2018 tavaszán került napvilágra ugyanis a Cambridge Analytica-botrány. A személyes információkkal való felelőtlen bánásmód miatt azóta a cég büntetések sorozatát kapta, megítélése pedig nagyot romlott a világ (és az azt vezető politikusok, hatóságok) szemében. Persze utóbbin nem sokat segített az, hogy a CA-ügy mellett további csontvázak is rendszeresen kipotyognak a Facebook elég sötét szekrényéből.
Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) egy külön megegyezés nyomán ugyan történelmi mértékű, 5 milliárd dollárra rúgó büntetőcédulát adott át a vállalatnak indén nyáron, ám sokan úgy gondolják, a Facebook így is nagyon olcsón úszta meg a történteket. A vállalati PR ezért különösen fontossá vált mostanság a közösségi hálózatnak, és rendszeresen igyekeznek felmutatni, hogy ők bizony mindent megtesznek azért, hogy a későbbiekben ilyesmik ne nagyon fordulhassanak elő.
Ahol fát vágnak...
Múlt hét pénteken érkezett is egy részletes beszámoló arról, hogyan próbálják növelni a felhasználók személyes adatainak védelmét. A blogposzt elsősorban a harmadik fél által fejlesztett alkalmazások kezeléséről szól (így jutott jogtalanul több mint 80 millió felhsználó adatához az azóta már megszűnt brit poltikai tanácsadó cég is).
A másfél éve tartó ellenőrzés során különböző módszerekkel igyekeztek leszűkíteni a vizsgálandó tételeket és elkapni a legveszélyesebb appokat. Az elérés nagysága, a megadandó felhasználói adatok köré és egyéb jelzések alapján fennakadnak a gyanús elemek, hogy aztán egyedi vizsgálatokkal tisztázzák, folyik-e zavarosban halászás a program működéséhez köthetően.
Az ilyen eseti vizsgálatok vezethetnek oda, hogy bizonyos alkalmazásokat felfüggesztenek, vagy akár végleg kukába kerülnek. Az egész kivizsgálási folyamat milliónyi alkalmazást érintett már, és a Facebook közlése szerint több tízezer esetben kellett legalább a felfüggesztési szintig elmenni. Ez persze önmagában nem azt jelenti, hogy bármilyen kihágást elkövetett volna a fejlesztő, hiszen az ilyesmihez elég annyi is, hogy a készítő nem reagál a cég kutatással összefüggő megkeresésére.
A múlt árnyainak levadászása mellett a Facebook szigorított egy sor szabályán is, hogy a jövőben ne kelljen folyamatosan a vádlottak padját koptatnia. Például a korábbinál sokkal alaposabban megvizsgálják, hogy egy appnak milyen felhasználói adatokra van szüksége a működéshez. A korábban nagy népszerűségnek örvendő kvízeket pedig egész egyszerűen nem engedik át, mert ezeknek a vállalat szerint "minimális hasznossága" van - ugyanakkor sokszor előfordult, hogy ilyenekkel halásztak nagy tömegben adatokat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak