A kognitív tudományok területén számos könyv szerzőjeként ismert akadémikus, Gary Marcus szerint az OpenAI a határán van annak, hogy "minden idők leginkább orwelli vállalatává" váljon. A mesterséges intelligencia szakértőjeként jegyzett tudós az egyik legtöbbet idézett kritikusa az MI-t övező felhajtásnak: úgy látja, hogy a technológiát idő előtt próbálják bevezetni, alkalmatlansága pedig valós károkat okozhat az olyan alkalmazásokban, mint amilyen mondjuk az arcfelismerés vagy az önéletrajzok elemzése.
A Business insider beszámolója alapján Marcus a Stanford Egyetem emberközpontú MI-kutatással foglalkozó intézeténél rendezett beszélgetésben fejtette ki, hogy az OpenAI-ra nagy nyomás nehezedik, hogy "felügyeleti vállalattá" alakuljon. Bár a társaság rendkívüli jelentőségre tett szert azáltal, hogy hozzáférést kínál modelljeihez és erőforrásaihoz, a tudós szerint "nem elég fejlett technológiájával" így sem lesz képes annyi pénzt keresni, hogy alátámassza az utóbbi időben elért piaci értékelését.
Mivel az OpenAI termékei nem elég megbízhatók a hallucináció és más makacs hibáik miatt, a vállalat kénytelen lesz más pénzszerzési lehetőségek után nézni, hiszen "minden létező célra eladta az univerzális mesterséges intelligencia álmát", amelynek lehetőségeit már minden nagyvállalatnál vizsgálják. A bevételi források közül pedig kézenfekvőnek tűnik a megfigyelés, kihasználva a mesterséges intelligencia képességét a hatalmas mennyiségű adat gyors szintetizálására és elemzésére.
Amikor nyilvánvalóvá válik, akkor már késő lesz
Hasonló aggodalmak egyébként gyakran felmerülnek az OpenAI különböző lépései miatt. A nyáron például az NSA hírszerző ügynökség korábbi igazgatója is megjelent a cég igazgatótanácsában, ráadásul éppen egy sor szakember (köztük biztonsági kutatók) távozását követően. A korábbi NSA-botrány főszereplője, Edward Snowden az emberiség "szándékos, megfontolt elárulásáról" beszélt, ahogy az MI a tömeges megfigyelési adatokkal együtt "szörnyű hatalmat ad" a kiválasztott kevesek kezébe.
Akkor Marcus is arra buzdította a cég alkalmazottait, hogy adjanak hangot aggályaiknak. A Business Insidernek nyilatkozva most úgy fogalmazott, hogy korábban még reménykedett az OpenAI vezetőinek józanságában, de az üzleti tevékenységük átalakítására vonatkozó tervekkel "lekerült róluk a maszk". A professzor szerint azzal a befektetőknek tett ígérettel, hogy az OpenAI profitorientált tevékenységet folytat majd, "a hajó el is úszott" az eredeti küldetésükhöz való visszatérés tekintetében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak