A vállalat technológiája még mindig nem elég fejlett hozzá, hogy kitermelje a befektetők által elvárt bevételeket, a tömeges megfigyelésben viszont kiválóan alkalmazható és értékesíthető.

A kognitív tudományok területén számos könyv szerzőjeként ismert akadémikus, Gary Marcus szerint az OpenAI a határán van annak, hogy "minden idők leginkább orwelli vállalatává" váljon. A mesterséges intelligencia szakértőjeként jegyzett tudós az egyik legtöbbet idézett kritikusa az MI-t övező felhajtásnak: úgy látja, hogy a technológiát idő előtt próbálják bevezetni, alkalmatlansága pedig valós károkat okozhat az olyan alkalmazásokban, mint amilyen mondjuk az arcfelismerés vagy az önéletrajzok elemzése.

A Business insider beszámolója alapján Marcus a Stanford Egyetem emberközpontú MI-kutatással foglalkozó intézeténél rendezett beszélgetésben fejtette ki, hogy az OpenAI-ra nagy nyomás nehezedik, hogy "felügyeleti vállalattá" alakuljon. Bár a társaság rendkívüli jelentőségre tett szert azáltal, hogy hozzáférést kínál modelljeihez és erőforrásaihoz, a tudós szerint "nem elég fejlett technológiájával" így sem lesz képes annyi pénzt keresni, hogy alátámassza az utóbbi időben elért piaci értékelését.

Mivel az OpenAI termékei nem elég megbízhatók a hallucináció és más makacs hibáik miatt, a vállalat kénytelen lesz más pénzszerzési lehetőségek után nézni, hiszen "minden létező célra eladta az univerzális mesterséges intelligencia álmát", amelynek lehetőségeit már minden nagyvállalatnál vizsgálják. A bevételi források közül pedig kézenfekvőnek tűnik a megfigyelés, kihasználva a mesterséges intelligencia képességét a hatalmas mennyiségű adat gyors szintetizálására és elemzésére.

Amikor nyilvánvalóvá válik, akkor már késő lesz

Hasonló aggodalmak egyébként gyakran felmerülnek az OpenAI különböző lépései miatt. A nyáron például az NSA hírszerző ügynökség korábbi igazgatója is megjelent a cég igazgatótanácsában, ráadásul éppen egy sor szakember (köztük biztonsági kutatók) távozását követően. A korábbi NSA-botrány főszereplője, Edward Snowden az emberiség "szándékos, megfontolt elárulásáról" beszélt, ahogy az MI a tömeges megfigyelési adatokkal együtt "szörnyű hatalmat ad" a kiválasztott kevesek kezébe.

Akkor Marcus is arra buzdította a cég alkalmazottait, hogy adjanak hangot aggályaiknak. A Business Insidernek nyilatkozva most úgy fogalmazott, hogy korábban még reménykedett az OpenAI vezetőinek józanságában, de az üzleti tevékenységük átalakítására vonatkozó tervekkel "lekerült róluk a maszk". A professzor szerint azzal a befektetőknek tett ígérettel, hogy az OpenAI profitorientált tevékenységet folytat majd, "a hajó el is úszott" az eredeti küldetésükhöz való visszatérés tekintetében.

Piaci hírek

800 millió euróba kerül a Facebook Marketplace favorizálása

A közösségi oldalt birtokló Metának mintegy 798 millió eurós bírságot kell fizetnie, mivel az Európai Bizottság versenyellenesnek minősítette apróhirdetési platformja működését.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.