Az OpenAI a múlt héten jelentette be, hogy csatlakozik a vállalat igazgatótanácsához az amerikai hadsereg nyugállományú tábornoka, Paul Nakasone, aki korábban a kibervédelmi parancsnokságot (Cyber Command) és a Nemzetbiztonsági Ügynökséget (NSA) is irányította. A vonatkozó közleményben is kiemelik Nakasone jártasságát a kiberbiztonság területén, ami az OpenAI szerint hozzájárul majd a társaság küldetésének megvalósításához, vagyis ahhoz, hogy "a mesterséges általános intelligencia az egész emberiség javát szolgálja". A tábornok a maga részéről is úgy látja, hogy az OpenAI ilyen irányú elkötelezettsége "szorosan illeszkedik saját értékeivel és közszolgálati tapasztalataival".
A kinevezés azonban vegyes reakciókat váltott ki a területen dolgozó szakemberekből: a Futurism riportja például a Johns Hopkins Egyetem kriptográfiai professzora, Matthew Greent idézi, aki szerint a mesterséges intelligencia legfőbb alkalmazása minden bizonnyal a tömeges lakossági megfigyelés lesz, és ehhez az elgondoláshoz pontosan illeszkedik az NSA egykori vezetőjének leigazolása. Az elektronikai információgyűjtéssel és klasszikus hírszerző feladatokkal is foglalkozó ügynökség nevét a többség akkor ismerte meg világszerte, amikor 2013-ban fény derült a szervezet globális lehallgatási tevékenységének léptékére, az MI-technológiák fejlődése pedig még tovább fokozta az ezzel kapcsolatos aggályokat.
Senki sem a szakértelmét vitatja
Nem véletlen, hogy a bő egy évtizeddel ezelőtt kirobbant NSA-botrány főszereplője, Edward Snowden is kommentálta Nakasone igazgatótanácsi kinevezését és beültetését az OpenAI védelemért és biztonságért felelős bizottságába. A jelenleg Oroszországban élő volt CIA alkalmazott, aki annak idején szigorúan titkos dokumentumokat hozott nyilvánosságra az amerikai titkosszolgálatok széles körű megfigyeléseiről az Egyesült Államokban és világszerte, most arról írt az X közösségi csatornán, hogy az OpenAI ezzel levetette az álarcát. Szerinte csak egyetlen oka lehet a volt NSA-igazgató felbukkanásának az OpenAI-nál, és nyilvánvaló, hogy nem szabad megbízni sem a vállalatban, sem annak termékeiben.
Snowden "a Földön élő minden ember jogainak szándékos, megfontolt elárulásáról" beszél, amihez a kommentárok hozzáteszik, hogy Nakasone érkezésére egy sor magasan jegyzett szakember, köztük biztonsági kutatók távozását követően került sor. A társaság májusban, nem sokkal a megalakatása után feloszlatta a mesterséges intelligencia hosszú távú kockázataival foglalkozó csapatát is, miközben bírálatokat kap korábbi alkalmazottainak elhallgattatása és az átláthatóság hiánya miatt. Az Axiosnak nyilatkozó egyik demokrata szenátor viszont "nagy igazolásnak" nevezte Nakasone-t, aki szakmai elismertsége mellett "nagyon reálisan látja" azt is, hogy milyen speciális kihívásokat jelent a Kínával való versengés.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak