A BorgWarner Kft. telephelyén tesztelik, hogyan teljesít a campus hálózat egy az iparban már létező területen, az önvezető anyagmozgatásban.

Önvezető targoncákat is működtető automatizált anyagmozgatási rendszert tesztel a BorgWarner oroszlányi telephelyén a gyártócég és a T-Systems. Maga az automatizált anyagmozgatás nem újdonság, a mostani kísérlet sokkal inkább a kommunikációs háttérről, a campus hálózat alkalmazhatóságáról szól.

A rendszerhez használt campus hálózatot a gyárban tavaly ősszel még 4G/LTE technológiával épített ki a Magyar Telekom. Erre alapozva építették fel azt a rendszert, amelyen keresztül önvezető targoncákat lehet irányítani.

Nagy megbízhatóság, alacsony késleltetés

Azt a T-Systems pilotról kiadott közleménye is hangsúlyozza, hogy az ún. AGV (Automated Guided Vehicle) járművek alkalmazása az ipari logisztikában nem újdonság, sőt egyre több helyen alkalmazzák pontosságuk, betaníthatóságuk és a gyakorlatilag száz százalékos rendelkezésre állásuk miatt. Az önvezető rendszer alacsony késleltetésű és nagy megbízhatóságú kommunikációjának ott van különösen fontos szerepe, ha ezek a szállítóeszközök ún. hibrid gyártási közegben mozognak, azaz olyan térben, ahol emberek is dolgoznak a robotok mellett. Ilyenkor az önvezető szállítóeszköznek késleltetés nélkül fel kell ismernie a veszélyhelyzetet, amelyre azonnal reagálnia is kell (megállás, kikerülés).

Az automatizált anyagmozgatást egyelőre egy csomagolóanyag-típusra teszteli a két cég. A tesztelés során gyűjtött adatok elemzése alapján döntenek majd a továbblépés irányáról, azaz hogy a megoldást kiterjesztik további folyamatokra vagy inkább a másik gyáregység hasonló folyamatára alkalmazzák.

Ugyancsak a campus hálózat adja majd a kommunikációs hátterét a belső logisztikát segítő IoT-s vonalkódolvasó rendszernek, valamint a gyártásmonitoringhoz használható vezetéknélküli gyártásvezérlésnek is (PLC adatkapcsolás).

Dedikált hálózat eddig is létezett, csak másként

Vezetékes campus networköket eddig is alkalmaztak iparvállalatok a belső adatáramlás biztosítására. Az 5G-s mobil campus hálózat azonban a vezetékes hálózathoz képest sokkal rugalmasabban biztosítja a szükséges alacsony késleltetésű és nagy sávszélességű kommunikációt, mivel az üzemcsarnokban/telephelyen teljes beltéri lefedettséget is biztosít.

A gyártóipar emiatt élénken érdeklődik az 5G technológia iránt. Németországban az 5G-s frekvenciaaukciókon a telekommunikációs szolgáltatók mellett más iparágak képviselői is hozzájuthatnak campus hálózatok kiépítésére alkalmas helyi frekvenciákhoz. A német gyártóipar legfontosabb szereplői – köztük az autógyártók és a nagy beszállítóik vagy az olyan ipari óriások, mint a Siemens – be is szállt az aukcióba, hogy ezzel biztosítsák ipar 4.0 fejlesztéseikhez (pl. IoT/IIoT) a kommunikációs hátteret.

Mivel azonban Magyarországon csak az inkumbens szolgáltatók jutottak 5G-s frekvenciához, a hazai ipari campus hálózatok csak velük együttműködésben épülhet ki. Ebben eddig két minta van. A Magyar Telekom maga építette ki a BorgWarner hálózatát. A Vodafone viszont csak frekvenciát adott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen számára egy campus teszthálózat kiépítésére, de a hálózatot a BME épít ki a Nokiával együttműködésben.

Mobilitás

Kínában már tudnak valamit az Apple MI-s szervercsipjéről

A pletyka forrása egy Weibo-felhasználó, aki korábban is bizonyította: jó helyekről informálódik Apple-ügyekben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.