Jövő nyáron kezdik építeni az országos biometriai adatbázist. Egyelőre pénzügyi szolgáltatásokhoz lesz csak ilyen.

Elfogadta az orosz felsőház azt a törvényt, amely lehetővé teszi biometriaiazonosító-adatbázis létrehozását Oroszországban. Az orosz központi bank be is jelentette, hogy a pénzügyi szolgáltatásokhoz jövő nyártól már meg is kezdik az adatbázis felépítését.

A központi bank forradalmi előrelépésnek nevezte a törvényt, mivel szerintük ez lehetőséget ad a banki szolgáltatásokhoz való hozzáférés kiterjesztésére. A rendszer bevezetésével például könnyedén megoldható, hogy anélkül lehessen bankszámlát nyitni, hogy be kelljen menni személyesen egy bankfiókba.

Állami szolgáltatásokhoz is bevezethetik

A megvalósításhoz persze sok részletkérdést kell tisztázni, például a felállítandó adatbázis részletes jogi hátterének kidolgozása már megkezdődött. A központi bank szerint a rendszer önkéntes alapon fog működni, tehát csak annak tárolják a biometrikus azonosítóit (hang-, arc-, íriszminták, ujjlenyomatok) aki erre felhatalmazást ad – a kényelemért, a rugalmasabb és biztonságosabb bankolási lehetőségért cserébe.

A szolgáltatás egyébként kiterjeszthető lesz az állami szolgáltatások igénybevételére is, azaz hosszabb távon mindenki belekényszeríthető a rendszerbe.

Az oroszoknak nem ez az első kísérlete a biometrikus azonosítás állami és üzleti hasznosítására. Állítólag Moszkvában működik a legnagyobb központosított felügyeleti hálózat, amely arcfelismeréssel segíti a rendőrség munkáját (kérdés, hogy akkor nagyságrendileg hol áll a kínai rendszer. A szintén állami tulajdonú Sberbank pedig a közelmúltban bevásárolta magát a VisionLabs nevű cégbe, amely arra utal, hogy biometrikus (arc-, hang-, retinafelismerő) rendszert szeretne építeni.

Az érdekességek

Persze nem is Oroszországról lenne szó, ha nem lenne emögött valami érdekesség, például hogy valamilyen kiskapun ne tegye be a lábát a titkosszolgálat. Az adatbázis üzemeltetőjét már ki is választották, és ebben nem is született nagyobb meglepetés: az egykori Szovjetunió egyetlen távközlési szolgáltatójának jogutódja, Oroszország jelenleg is legnagyobb távközlési szolgáltatója, a Rosztelekom kapott megbízást erre.

A Rosztelekom monopolhelyzete csak 2005-ben szűnt meg a vezetékes szolgáltatások piacán (egy az EU és Oroszország közötti megállapodás folyományaként). 2010-ben – amikor némi állami segítséggel a mobiladat-piacra is be tudott törni – még mindig az övé volt a távolsági (belföldi és külföldi) beszélgetések piacának több mint a fele. 2010-ben úgy sikerült egyik pillanatról a másikra az egyik legjelentősebb mobilpiaci szereplővé válnia, hogy az az évben meghirdetett frekvenciákat lényegében száz százalékban egyedül nyerte el (40 meghirdetett csomagból 39-et a Rosztelekom nyert el).

Mint azt a Bloomberg írja, a Rosztelekom – amellett, hogy erős benne az állami jelenlét – ezer szállal kötődik az orosz elnökhöz. Az igazgatótanács elnökét Szergej Ivanovnak hívják, aki – természetesen – egykor a KGB alkalmazásában állt. Ráadásul Ivanon irányította egy időben Putyin elnöki stábját, és mellesleg rajta van azon a Krím megszállása miatt szakcionálandó személyek listáján is.

Biztonság

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.