Jövő nyáron kezdik építeni az országos biometriai adatbázist. Egyelőre pénzügyi szolgáltatásokhoz lesz csak ilyen.

Elfogadta az orosz felsőház azt a törvényt, amely lehetővé teszi biometriaiazonosító-adatbázis létrehozását Oroszországban. Az orosz központi bank be is jelentette, hogy a pénzügyi szolgáltatásokhoz jövő nyártól már meg is kezdik az adatbázis felépítését.

A központi bank forradalmi előrelépésnek nevezte a törvényt, mivel szerintük ez lehetőséget ad a banki szolgáltatásokhoz való hozzáférés kiterjesztésére. A rendszer bevezetésével például könnyedén megoldható, hogy anélkül lehessen bankszámlát nyitni, hogy be kelljen menni személyesen egy bankfiókba.

Állami szolgáltatásokhoz is bevezethetik

A megvalósításhoz persze sok részletkérdést kell tisztázni, például a felállítandó adatbázis részletes jogi hátterének kidolgozása már megkezdődött. A központi bank szerint a rendszer önkéntes alapon fog működni, tehát csak annak tárolják a biometrikus azonosítóit (hang-, arc-, íriszminták, ujjlenyomatok) aki erre felhatalmazást ad – a kényelemért, a rugalmasabb és biztonságosabb bankolási lehetőségért cserébe.

A szolgáltatás egyébként kiterjeszthető lesz az állami szolgáltatások igénybevételére is, azaz hosszabb távon mindenki belekényszeríthető a rendszerbe.

Az oroszoknak nem ez az első kísérlete a biometrikus azonosítás állami és üzleti hasznosítására. Állítólag Moszkvában működik a legnagyobb központosított felügyeleti hálózat, amely arcfelismeréssel segíti a rendőrség munkáját (kérdés, hogy akkor nagyságrendileg hol áll a kínai rendszer. A szintén állami tulajdonú Sberbank pedig a közelmúltban bevásárolta magát a VisionLabs nevű cégbe, amely arra utal, hogy biometrikus (arc-, hang-, retinafelismerő) rendszert szeretne építeni.

Az érdekességek

Persze nem is Oroszországról lenne szó, ha nem lenne emögött valami érdekesség, például hogy valamilyen kiskapun ne tegye be a lábát a titkosszolgálat. Az adatbázis üzemeltetőjét már ki is választották, és ebben nem is született nagyobb meglepetés: az egykori Szovjetunió egyetlen távközlési szolgáltatójának jogutódja, Oroszország jelenleg is legnagyobb távközlési szolgáltatója, a Rosztelekom kapott megbízást erre.

A Rosztelekom monopolhelyzete csak 2005-ben szűnt meg a vezetékes szolgáltatások piacán (egy az EU és Oroszország közötti megállapodás folyományaként). 2010-ben – amikor némi állami segítséggel a mobiladat-piacra is be tudott törni – még mindig az övé volt a távolsági (belföldi és külföldi) beszélgetések piacának több mint a fele. 2010-ben úgy sikerült egyik pillanatról a másikra az egyik legjelentősebb mobilpiaci szereplővé válnia, hogy az az évben meghirdetett frekvenciákat lényegében száz százalékban egyedül nyerte el (40 meghirdetett csomagból 39-et a Rosztelekom nyert el).

Mint azt a Bloomberg írja, a Rosztelekom – amellett, hogy erős benne az állami jelenlét – ezer szállal kötődik az orosz elnökhöz. Az igazgatótanács elnökét Szergej Ivanovnak hívják, aki – természetesen – egykor a KGB alkalmazásában állt. Ráadásul Ivanon irányította egy időben Putyin elnöki stábját, és mellesleg rajta van azon a Krím megszállása miatt szakcionálandó személyek listáján is.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.