A Bild értesülései szerint egy állami szponzorációval működő orosz hekkercsoport áll a kampány mögött, amelynek tényét hivatalosan még nem erősítették meg az illetékes német hatóságok.

Az orosz állami háttérrel működő, Fancy Bear néven hivatkozott hackercsoport az elmúlt napokban nagyszabású kibertámadást hajtott végre kritikus németországi infrastruktúra és a helyi bankrendszer ellen – számolt be róla hírszerzési forrásaira hivatkozva a német Bild. A német szövetségi kibervédelmi hatóság (BSI) szóvivője a lap értesüléseiről szólva úgy nyilatkozott, hogy az ügynökségnek nincs tudomása ilyen támadásról. A Bild szerint ugyanakkor a BSI szerdán megerősítette a hekkertámadást, és meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az akció megtorlás lehetett az Oroszország és Fehéroroszország ellen bevezetett nemzetközi szankciók miatt.

A német Deutsche Bank, a Commerzbank, ágazati lobbicsoportok és magánhitelezők egyaránt úgy nyilatkoztak, hogy még vizsgálják az információt. A német pénzügyi felügyelet és az Európai Központi Bank még nem válaszolt a megkeresésekre. Ahogy a Bloomberg riportja is kiemeli, Németországban szeptemberben jönnek a választások, amelyek tétje Angela Merkel utódlása lesz a kancellári tisztségben, a német hatóságok pedig számolnak az orosz beavatkozás lehetőségével, legyen szó a dezinformációs kampányokról vagy az infrastruktúra elleni kibertámadásokról.

A lap ezzel kapcsolatban emlékeztet rá, hogy a zöld párt kancellárjelöltje, Annalena Baerbock is célponttá vált, tekintettel arra, hogy határozottan ellenzi a majdnem elkészült Északi Áramlat-2 gázvezeték üzembe állítását. A mostani esetben arra hívják fel a figyelmet, hogy a bankrendszert is érintő, a Bild által óriásinak nevezett akciónak köze lehet akár ahhoz is, hogy a Fehéroroszország ellen tervezett egyik intézkedés éppen "Európa utolsó diktatúrájának" levágása lenne a SWIFT nemzetközi bankközi fizetési rendszerről.

Félre az előítéletekkel

Az APT28-ként vagy Strontiumként is emlegetett Fancy Bear csoportot a biztonsági szakemberek közvetlenül az orosz katonai hírszerzéshez (GRU) kötik, és először akkor vált közismertté, amikor összefüggésbe hozták a Hillary Clinton elnökjelölt stábja ellen intézett 2016-os támadásokkal. A Fancy Bear neve világszerte számos adathalász akció nyomán merült már fel: tavaly év végén a Microsoft például egy nagy csomó, amerikai és európai politikai szervezeteket, gyógyszercégeket és kutatóközpontokat célzó támadásról számolt be.

Oroszország folyamatosan tagadta az állami részvételt a közösségi térben zajló dezinformációs kampányokban vagy a többi ország infrastruktúrájára irányuló hekkelésben, köztük a különböző COVID-19 vakcinák dokumentációjára irányuló akciókban. Vlagyimir Putyin és Joe Biden júniusi csúcstalálkozóját követően az orosz elnök úgy fogalmazott az újságírók előtt, hogy a két fél megállapodott a kiberbiztonságról szóló konzultáció beindításában, ehhez pedig hozzátette, hogy mindkét oldalnak el kell vetnie az összeesküvés-elméleteket a kibertámadásokkal kapcsolatban.

Biztonság

Idén 3 milliárd közelébe érhet az 5G

Az Ericsson legfrissebb mobilitási jelentése év végére 2,9 milliárdra becsüli az 5G-s előfizetések számát, miközben a szolgáltatóknak kezd kifizetődővé válni az otthoni mobilnet technológia.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.