Az ENSZ jelentése szerint a török hadsereg tavaly tavasszal indított halálos akciót olyan repülő eszközökkel, amelyek direkt emberi utasítás nélkül likvidálták a célpontokat.

A drónok hadászati célú bevetésének már nagyon hosszú története van, azonban a most nyilvánosságra került eset lehet az első olyan dokumentált akció, ahol a halálos áldozatot követelő támadáshoz közvetlenül nem volt szükség emberi döntésre, jóváhagyásra.

Az ENSZ által nemrégiben nyilvánosságra hozott jelentés szerint a líbiai kormányerőket támogató török hadsereg Kargu-2 típusú drónjai úgy végeztek egy dzsihádista hadúr katonáival, hogy saját hatáskörben döntöttek a célpontokról. Az eset még tavaly tavasszal történt. A török fejlesztésű harci drónokból több százat rendelt a hadsereg, de hírek szerint már más vevők is akadtak a mesterséges intelligenciával bíró gépekre.

Az eszközök hagyományos emberi irányítással is repülhetnek, de alkalmasak autonóm működésre is. Ilyenkor csak a célterületet kell megadni a gépnek, onnantól pedig a képfelismerés és az öntanuló rendszerek képességeire van bízva, hogy kire, mire csapnak le. A gyártó STM szerint ezeknek a képességeknek hála hatékonyan bevethető statikus és mozgó célpontok ellen is. Maga a drón egyébként támadó üzemmódban egyszer használatos, mivel a platformon cipelt robbanófej egy kamikázé jellegű zuhanórepüléssel aktiválódik.

Sokan nem kérnek a Terminátorból

Az autonóm üzemmódban gyilkolni képes, mesterséges intelligenciával felvértezett robotokkal kapcsolatban már sok éve komoly viták zajlanak a világban. Rengeteg szervezet, csoport próbálja ezeknek a fegyvereknek a használatát nemzetközi szintű egyezmény formájában betiltatni, ugyanakkor egyes, hadseregük képességeinek fejlesztésében érdekelt kormányzatok minderről hallani sem akarnak. Az ENSZ például 2018-ban már megpróbált valamiféle tiltást tető alá hozni, de a más területeken rendre ellentétes nézeteket valló USA és Oroszország nagy egyetértésben blokkolta a próbálkozást.

A témát ettől függetlenül igyekszik napirenden tartani az ENSZ. Harminc ország, köztük Brazília és Pakisztán is szorgalmazza, hogy a világszervezet próbálja elérni az MI hadi eszközként való alkalmazásának betiltását. Egyes országok mellett különböző szervezetek is ezért lobbiznak, mondván: a "gyilkos robotok" emberi kontroll nélküli alkalmazása nehézzé teszi például annak eldöntését, hogy az adott támadás arányos válasz volt-e egy agresszióra, vagy a háborús felelősség megállapítását.

Ezek valós aggályok: az autonóm fegyverek már léteznek. A fegyvereket irányító mesterséges intelligenciáról pedig számos esetben bebizonyosodott: előítéletes, ha nem megfelelő adatokkal tanítják. Azaz a szoftverekkel vissza lehet élni, a mesterséges intelligencia betanításához előítéletes, elfogult adatokat is felhasználhatnak (Frész Ferenc, a Cyber Sevices vezérigazgatója lapunkban már két éve súlyos kockázatnak nevezte a mesterséges intelligenciával érkező új támadási faktort, az adattorzítást, amikor hamis adatokkal tanítják az MI-t, ami így rossz-hibás válaszokat ad).

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.