Ahhoz képest, hogy ma már a gazdaság gerincvezetékeként működik, óriási tömegek maradnak ki ebből a buliból.

A Föld lakosságának kb. 37 százaléka életében soha nem használt internetet. Ahhoz képest, hogy az internet mára a gazdasági megkerülhetetlen gerincvezetékévé vált (nélkülözhetetlenségét leginkább a jelentős biztonsági incidensek vagy kiterjed műszaki hibák mutatják meg), jelenleg is él 2,9 milliárd ember világszerte, aki nem fér hozzá, írja a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU –  International Telecommunication Union) kiadta a 2021-es évet összegző tanulmánya.

Pedig gyorsított a pandémia

A 2019-hez képest ez is látványos javulás: akkor a Föld népességének 54 százaléka, 4,1 milliárd ember volt becsatornázva a világhálóba, míg most már 4,9 milliárd. Az viszont látszik, hogy a pandémia nagy lökést adott a használatnak: 2020-ban 5 százalékponttal javult a mutató, azaz kb. félmilliárd fővel többen neteztek, mint egy évvel korábban. 2021-ben ehhez képest szolidabb volt a bővülés: 4 százalékpont (kb. 300 millió újabb netező).

Az ITU szerint ha csökkent is, még mindig jelentősek a kapcsolatteremtés képességében a régiók közötti egyenlőtlenségeket. Annak a 2,9 milliárd embernek a többsége (96 százalék), amely nem jut nethez, a fejlődő országokban él. Ráadásul a 4,9 milliárd netező közül sok százmillióan ritkán, másokkal közösen használt eszközökkel és/vagy nagyon alacsony sebességgel kapcsolódik a világhálóhoz. Bár az elmúlt két év főleg a fejlődő országok felzárkózásáról szólt, a 2,9 milliárd nettől elzárt ember közül közel 400 millióan halmozottan hátrányos helyzetűek, ugyanis olyan helyen élnek, ahol mobilhálózat sincs, .

 
ITU Fact and Figures 2021 - Internetelérés
Infogram


Az ázsiai és csendes-óceáni térségben, valamint Afrikában 24, illetve 23 százalékkal nőtt az internetezők aránya, míg a legkevésbé fejlett országokban (pl. Niger, Csád, Burundi, Burkina Faso, Mali) 20 százalékos volt a bővülés. Utóbbi országokban így már minden negyedik lakos (27 százalék) hozzájut valamilyen nethez. Ez a fejlődés azonban csupán arra volt elég, hogy a lefedettségi különbség a világ legfejlettebb és legkevésbé fejlett országai között 66-ról 63 százalékpontra csökkenjen. (A legfejlettebb országokban az emberek 90 százaléka jut nethez.)

Nem mindegy, hol laksz és hány éves vagy

Jóval nagyobb különbségeket mutat a netezők településtípus szerinti megoszlása. Globálisan a városi lakosok majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel jutnak nethez (76 százalék netezik), mint a vidéken élők (39 százalék). Itt is értelemszerűen a fejlett gazdaságokban a legkisebb a különbség (89, illetve 85 százalék), a legkevésbé fejlett országokban viszont közel négyszeres (47-13 százalék.A netezők nemek szerint megoszlásából látszik, hogy míg a fejlett országokban nincs a nemek között különbség a netezés terén, a legkevésbé fejlett országokban a férfiak 31 százaléka, míg a nőknek csak 19 százaléka jut internethez. A különbség a fejlődő országokban is jelentős: 38-27 százalék a férfiak javára.

Ami a korosztályokat illet: 15-24 éves korosztály 71 százaléka használja az internetet világszerte, az összes többi korcsoportnak viszont már csak az 57 százaléka. A generációs szakadék minden régióban érzékelhető probléma. A legkevésbé fejlett országokban a fiatalok 34 százaléka rendelkezik internetkapcsolattal, míg a lakosság többi részének csak 22 százaléka – ám ezekben az országokban a lakosság fele 20 évnél fiatalabb...

Feltör a mobilnet

A kommunikációban egyértelmű a mobil előretörése. Jelenleg globálisan 100 lakosra 110 előfizetés jut. És ahogy a hang-, úgy az internetszolgáltatásban is egyre többen választják a vezeték helyett-mellett a mobilt (is). (Ma már csak 11 vezetékes telefonszolgáltatás jut 100 lakosra.) Érdekes kivételt jelentenek az arab térség államai, melyekben 2015-től ismét nő a vezetékes telefon-előfizetések száma.

 
ITU Fact and Figures 2021 - Vezetékes és mobil internet
Infogram


A vezetékes szélessávot használók száma a hangszolgáltatással szemben továbbra is nő, ma már globális 100 lakosra 17 előfizetés jut. A legkevésbé fejlett országokban kétszámjegyű ugyan a növekedés, de így is csak 1,4 vezetékes szélessáv-előfizetés jut 100 lakosra. Ezen sokat segíthetene a mobilnet: a világ lakosságának 95 százaléka elméletileg hozzáférhetne legalább 3G-hez, többségük inkább a 4G-hez. Az eszközök és szolgáltatások megfizethetősége azonban komoly akadály. A nemzetközi közmegegyezés szerint a mobilnet akkor számít megfizethetőnek, ha a belépő szintű csomag költsége nem haladja meg az egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 2 százalékát. A legszegényebb országában viszont akár a 20 százalékot is meghaladhatják a költségek.

Piaci hírek

Egyre kilátástalanabbnak tűnnek a Tesla robotaxis tervei

Kiderült, hogy a teljes önvezetésből már megint nem lesz teljes önvezetés, de a beszámolók szerint nem ez lehet az egyetlen probléma a júniusban bemutatkozó szolgáltatással.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.