Egy kutatás először próbálták forintosítani, hogy a felhasználók szerint mennyit érnek a közösségi oldalakon megosztott adataik.

Legtöbbre a németek tartják a közösségi oldalakon megosztott adataikat. Az amerikai Techonolgy Policy Institute februárban publikált kutatása a világ hat országában (USA, Argentína, Brazília, Kolumbia, Mexikó és Németország) vizsgálta, hogy a Facebook-felhasználók mennyiért lennének hajlandók átadni bizonyos adatokat a Facebooknak ahhoz, hogy a közösségi oldal azokat eladja másoknak.

A banki adatokat becsülik legtöbbre

A felmérés csak annyiban meglepetés, hogy a válaszadók hajlandók lennének jó pénzért értékesíteni adataikat. Abban már kevésbé, hogy mely adataikat tartják a legértékesebbnek. A teljes minta alapján a bankszámla-egyenleg a legértékesebb, ezt átlagosan havi 8,5 dollárért osztanák meg a Facebookkal. A biometrikus azonosításra alkalmas ujjlenyomat információk megosztásáért havi 7,6 dollárt, a személyes szövegekért 6,1 kérnének. A készpénzfelvételi infókat 5,8 dollárért, míg a helyadatokat már havi 1,8 dollárért is átadnák.

Ezek az adatok a hat vizsgált ország átlagát mutatják. Az egyes országok között viszont jelentős különbségek vannak. A legszembetűnőbb  a pénzügyekre vonatkozó információk értéke közötti különbség az USA és a kutatásban szereplő egyetlen európai ország, Németország között. Ezen a téren a két állam polgárai képviselik a két végletet. Míg egy német a bankszámlaegyenlegére és a készpénzfelvételre vonatkozó infókat havi 15,4, illetve  13,4 dollárra taksálja, az amerikaiak szerint érnek ezek az információk a legkevesebbet: 5, illetve 3 dollárt. Ezt az adatot egyébként minden országban magasabbra értékelték, mint az USA-ban.

Az még érdekesebb, hogy az amerikaiak számára a kontaktinfók jelentik az egyik legnagyobb értéket (5,1 dollár), amit körükben csak az ujjlenyomat előzött meg (6,1 dollár). Ezzel szemben a németeknél a kontaktinfó csak a harmadik (8 dollár), ráadásul alig több kint felét éri a bankszámlaegyenlegnek.

 
Techonolgy Policy Institute 1
Infogram


Az amerikai felhasználók egyébként az összes adat értékének átlagát tekintve sem járnak az élen: a 4 dolláros átlaggal a brazilokkal és az argentinokkal állnak egy szinten. Ezzel szemben a mexikóiaknál 5,1, a kolumbiai válaszadóknál 5,4, míg a németeknél 7,2 dolláros átlag jön ki.

Mi állítjuk elő, fizessen érte, aki használja

A technológiai cégek, illetve a fejlett technológákat alkalmazó szolgáltatói szektor ma már semmire sem menne a felhasználókról különböző forrásokból gyűjtött adatok nélkül. Ezeknek egy része (pl. pénzügyi adatok) saját forrásból, a szolgáltatás használata során is előállítható, de sok cég vásárol is adatokat – például a Facebooktól.

Ezt a kulcsfontosságú erőforrást a felhasználók jelenleg önként biztosítják ingyenes szolgáltatásokért cserébe. Mint egy az Economist oldalán pár éve megjelent cikk összefoglalta: mindenkinek több állása van, akár tudomást vesz erről, akár nem. Amikor reggel felvesszük a mobilunkat, elkezdjük az adatoknak – korunk legfontosabb erőforrásának – a termelését. Ráadásul sok esetben annyi a választási lehetőség, hogy vagy használja valaki az adott szolgáltatást – és akkor gyűjtik róla az adatokat –, vagy sem. Ezért egyre többen pedzegetik, hogy ezt az egyre aszimmetrikusabb viszont – hiszen a felhasználó egyre kiszolgáltatottabb –, új alapra kellene helyezni. Például a Facebooknak és társainak fizetniük kellene ezekért az adatokért.

Most az amerikai kutatás alapján már arról is lehet képünk, hogy maguk az adattermelők mekkora fizetséget tartanának reálisnak.

A mintegy 70 oldalas tanulmányt innen lehet letölteni.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.