Egy új befektetési körnek köszönhetően 5,6 milliárd dollárra ugrott a jutalékmentes tőzsdei kereskedést kínáló startup értéke.

Begyújtotta a rakétákat a startupvilág új sztárja, az amerikai Robinhood. A cég a napokban zárt le egy 363 millió dolláros befektetési kört, amivel értéke 5,6 milliárd dollárra ugrott. A befektetői csoportot, amely a pénzt összeadta, a DST Global vezette, mellette többek között az Iconiq, a Kleiner Perkins, a Sequoia és a Capital G vett részt a fordulóban.

Jelenleg a vállalat mintegy tízszeresét éri a belefektetett tőkének: a Crunchbase adatai szerint eddigi története alatt a Robinhood összesen a magvető szakasszal együtt öt körben közel 540 millió dollár befektetést gyűjtött.

A cél: demokratizálni a tőzsdézést

A két alapító, Baiju Prafulkumar Bhatt és Vlad Tenev 2013-ban azzal a céllal indította el részvénykereskedelmi alkalmazásának fejlesztését, hogy kisbefektetők szélesebb körének tegye elérhetővé a pénzügyi piaci lehetőségeket. Az ötlet egyébként a nagyfreknvenciás, azaz a nagysebességű algoritmikus kereskedésből jött. Tenev és Bhatt ilyen rendszereket fejlesztett New Yorkban. Közben jöttek rá, hogy az ilyen rendszereknél nincs jutalék, és az ötletet át szerették volna ültetni a kisbefektetőkre is.

Platformjukkal három fontos kritériumot akartak teljesíteni: legyen a kereskedés ingyenes (nincs jutalék), legyen alacsony a belépési küszöb, azaz egészen kis tételekkel is lehessen kereskedni (az alsó limit 50 dollár), és legyen a felület olyan egyszerű, hogy a pénzügyi, tőzsdei folyamatokban járatlanok is eligazodjanak rajta.

A cég nagyon gyorsan nő. Egy éve, az előző befektetési körnél még mindössze kétmillió felhasználója volt, az év végére már több mint 3 millió, jelenleg pedig 4 millió ügyfélnél tartanak. A felhasználók összesen mintegy 150 milliárd dollárnyi tranzakciót bonyolítottak le a Robinhood rendszerén keresztül.

Közös tudás, ajánlások

A Robinhood egyszerűségére nem lehet panasz – már ami a felületet illeti. Minden információt próbáltak olyan szintre egyszerűsíteni, hogy a laikusok számára is segítse a döntéshozatalt, de ne vezessen félre. (Fontos hangsúlyozni, hogy a befektetési döntést segíti ugyan a rendszer információkkal, de a döntés mindig a befektetőé.)

A tudás részben a platformot használók közös tapasztalatából, részben külső információkból származik. Az idén elindult webes változat például ún. referenciapontokkal segít. Ilyen például a részvények különféle szempontok szerinti összehasonlíthatósága. Meg lehet vizsgálni például, hogy hogyan mozognak egy adott szektor cégeinek papírjai. Minden részvényre megadják, hogy a Robinhood-közösségen belül hányan vásárolták az adott részvényt és milyen átlagáron.

Emellett meghonosították az e-kereskedelemben használatos ajánlási rendszert, ami itt a Morningstar oldalról származó elemzéseket jelenti. A rendszer maga is ajánl a felhasználó figyelmébe a korábbi kereskedési tevékenység és a keresések alapján értékpapírokat.

És hogy ez az egész nagyon szexi és folyamatosan elérhető legyen, a részvényportfólióját mindenki folyamatosan nyomon követheti a platform mobil appján sőt akár egy okosórán is.

Szélesítik a szolgáltatásaikat

Az oldalon valóban azok a fiatal kisbefektetők vannak többségben, akik nyitottak az új technológiai megoldásokra, érdeklődnek valamennyire a tőzsdei befektetések iránt, de nem akarnak napi szinten kereskedni. Folyamatosn bővitik a szolgáltatásaikat, a részvénykereskedés mellé jött az opciós kereskedés, majd idén februárban a kriptovaluta-kereskedés is. Ez utóbbi igencsak megdobta az oldal iránti érdeklődést.

Mivel a kereskedésért nem számítanak fel jutalékot, más módon próbálnak meg bevételhez jutni. Egyrészt van kamat a Robinhood-számlákon, másrészt van előfizetéses szolgáltatás, a Robinhood Gold, amely korlátlan számú ügyletet és a zárás utáni kereskedés lehetőségét is biztosítja.

A szolgáltatással egy baj van: egyelőre az Egyesült Államokon kívül csak Ausztráliában lehet használni.

Mobilitás

Serényen költ a világ idén informatikára

A Gartner előrejelzése szerint 2024-ben globálisan 5 ezer milliárd dollárnál is többet költünk majd infokommunikációs eszközökre és szolgáltatásokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.