Egy 2011-ben alapított londoni fintech startup technológiáival erősíti a Nasdaq a szolgáltatási portfólióját. Ma jelentették be, hogy felvásárolják a mesterséges intelligenciára épülő felügyeleti megoldásokat fejlesztő Sybenetixet. A cég a termékeit elsősorban vagyonkezelő cégeknek, fedezeti alapoknak, tőzsdéknek és különböző felügyeleti szerveknek szánják.
Szolgáltatásokkal próbálkoznak
A Nasdaq nem csak tőzsde. Egyre fontosabb bevételi forrása a technológiai üzletág, ahol különféle pénzügyi technológiai megoldásokat szállít a piac szereplőinek. A Financial Timesnak Adena Friedman, akit januárban neveztek ki a tőzsde élére, azt nyilatkozta, hogy a Nasdaq kulcsfontosságú szerepet szán stratégiájában a fejlett technológiáknak, és a technológiai üzletágon belül bővíteni kívánják az ún. regtech (regulatory technology) bevételeiket. (Az új elnök-vezérigazgatónak egyébként ez az első jelentősebb bevásárlása.)
A Nasdaq jó ideje dolgozik tevékenysége kibővítésén. A hagyományos tőzsdei kereskedés nyereségessége ugyanis az utóbbi évtizedben csökkent, részben a szabályozói környezet szigorodása, részben a nagyobb verseny miatt. A technológiai üzletág egyre fontosabb bevételi forrás, az idei első negyedévben már a Nasdaq bevételeinek 12 százalékát adta. Ráadásul ez az üzlet nő a legdinamikusabban: 18 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest. A klasszikus tőzsdei kereskedelmi tevékenységből a bevételek 37 százaléka származott. A vállalati szolgáltatások hozta a teljes bevétel 27, az adatszolgáltatás pedig a 24 százalékát.
A Nasdaq saját megoldásába, a Smartsba kívánja integrálni a londoni startup technológiáit. A Smarts szintén felügyeleti eszköz, amit elsősorban szabályozó és felügyeleti szervek, valamint tőzsdék számára fejlesztettek. A Smarts is segít felderíteni és megakadályozni a bennfentes kereskedést és a piacok manipulálását. A Sybenetix technológiái ezt a tevékenységet tennék gyorsabbá és hatékonyabbá.
A regtechek kora
A londoni startup a fintech cégek egy speciális csoportját képviseli, az ún. regtechek, azaz a szabályzói problémákra megoldásokat fejlesztő startupok közé tartozik. Ez az ágazat egyrészt a 2008-as globális válság után szigorodó szabályzói környezet, másrészt a pénzügyi szektorban megjelenő diszruptív technológiák hatására futott fel. Ahogy a pénzügyi szektorban, úgy a a szabályzói, felügyeleti tevékenységben is egyre nagyobb szerepet kellett kapjon a technológia. Az ilyen cégek alapvetően a pénzügyi szektornak és a szabályozó szervezeteknek fejlesztenek megoldásokat, egyik oldalt a compliance-ben segítik, míg a másik oldalnak felügyeleti eszközöket fejlesztenek.
A Sybenetix megoldásai mesterségesintelligencia-alapú viselkedéselemzésre épülnek, képesek egyéni és csoportos profilokat is felállítani, majd figyelni a kirívó eltéréseket a kereskedési tevékenységben. Az eszközöket használó menedszmentet egy döntéstámogató szoftver is segíti. A Financial Times szerint a cég technológiáinak komoly piacot biztosít az EU szabályozás, a MiFID II (Markets in Financial Instruments Directive), amelyet tavaly nyárig kellett beépíteni a tagállamok jogrendjébe, és idén januártól már élesben kell alkalmazni. A direktíva befektetővédelmet, az átláthatóság növelését kívánja segíteni. Olyan területeket is szabályoz, mint például a nagysebességű algoritmikus kereskedés (nagyfrekvenciás kereskedés), és az adatszolgáltatási kötelezettséget is bővíti.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak