Egy izraeli vállalkozás számítógépes látást és mesterséges intelligenciát vet be ott, ahová a király is egyedül jár.

Lassan már tényleg nem lesz olyan szeglete az életünknek, amire ne lehetne ráakasztani az okos címkét. Legutóbb éppen felturbózott terítőkről számoltunk be, de úgy tűnik, ennél is van... beljebb.

Látnak benne fantáziát

A mindössze 2016-ban alapított OutSense-nél ugyanis előrehaladott állapotba került termékük, a vécékagyló tartalmát monitorozó high-tech rendszer fejlesztése. A megoldás ugyan még nem piacérett, de a projekt életképességéről árulkodik a korai befektetői kedv. Az izraeli vállalkozáshoz most újabb 2,2 millió dollárnyi tőke érkezik az alapításban is aktív Peregrine Venturestől. Ahogy az OutSense közleménye fogalmaz, ezzel megnyílik az út "a világ első és legnagyobb emberi hulladékkal kapcsolatos adatbázisának" felállítása előtt.

Az OutSense eszköze többek között többspektrumú optikai érzékelővel, megvilágító modullal és egy wifi-kapcsolattal kommunikáló autonóm vezérlővel rendelkezik. A kütyü a hagyományos illatosító/fertőtlenítő funkciót ellátó "betétekhez" hasonlóan illeszkedik a vécécsészére, hogy onnan szemlélhesse háborítatlanul a produktumot. A rögzített adatok aztán repülnek a felhőbe, ahol a cég mesterséges intelligenciára épülő algoritmusa valós időben elemzi a "látottakat". Így mire az ember megmossa a kezét, már meg is kaphatja az aktuális állapotfelmérését. Amennyiben bármiféle kóros elváltozásra utaló adatra bukan a rendszer, arra automatikus riasztás keretében is felhívja a figyelmet, hogy az alaposabb kivizsgáláshoz szükséges további lépéseket meg lehessen tenni.

Az optikai adatokon alapuló elemzés többrétegű: idő, tér és spektrális tartomány szerint is vizsgálják a vécézési szokásokat és annak eredményét. A rendszer például figyelemmel kísérheti, hogy egy személy naponta hányszor látogatja meg a mellékhelyiséget, kis- vagy nagydolog miatt, illetőleg annak időtartamát is. Az OutSense figyeli az egyes ürítéseket mennyiség, méret, valamint egyéb "térbeli" paraméterek, például a textúra és az átlátszatlanság szempontjából.

Nem tömegtermék akar lenni

A fejlesztők első szándékból természetesen nem a fitneszkarkötőkhöz hasonló, egészségügyi adatokat szolgáltató tömegtermékként képzelik el a termék piacra vitelét. Inkább a már diagnosztizált problémákkal küzdő betegek folyamatos megfigyelésénél, illetve az idősebb korosztály tagjai körében lehet értelme a beszerzésnek.

A megoldás egyik legígéretesebb eleme lehet a székletben esetlegesen előforduló vér felfedezése. Ez egyrészt nem súlyos esetekben szabad szemmel sem feltétlenül észrevehető, másrészt viszont ez a vastagbélrák egyik tünete, így mihamarabbi diagnosztizálása szó szerint életmentő lehet. Ezzel kapcsolatban egyébként már egy klinikai teszten is átesett a rendszer. Az eredmények alapján a termék 90 százalékos pontosságot ért el.

A technológia az ígéretek szerint figyelemmel kíséri a kiszáradást, a húgyúti fertőzéseket, a székrekedést és a hasmenést is, amelyek mindegyike egészségkárosodást és esetleges kórházi kezelést okozhat idős embereknél.

A vállalkozásnál most éppen a nagyszabású klinikai tesztek előkészítése zajlik Izraelben és külföldön egyaránt. Egy több millió dollárra rúgó pilot projektet már alá is írtak egy meg nem nevezett japán vállalattal. Jövőre a tervek szerint megkezdődhet az egészségügyi hatósági jóváhagyások beszerzése is szerte a világban. Távlati tervek között pedig már olyan fejlesztésekről van szó, amelyekkel akár a koronavírushoz hasonló fertőzéseket is ki lehetne mutatni egyszerűen abból, hogy ráülünk a vécére.

Cloud & big data

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.