A japán cég kísérleti technológiája kiváló megoldás lehet viselhető eszközök áramellátására.

Jelentős potenciált lát a TDK abban a kutatói által kifejlesztett anyagban, amellyel a jelenleg gyártott akkumulátorokhoz képest több nagyságrenddel hatékonyabban lehet energiát tárolni.

A japán vállalat által CeraCharge néven emlégetett új szilárdtest-akkumulátor a sajtóközlemény szerint literenként 1000 wattóra energiasűrűséggel bír. Ez nagyjából a százszorosa annak, amit a TDK aktuálisan tömegtermelésben gyártott akkui képesek felmutatni.

A frissen kifejlesztett alapanyag egy "rendkívül biztonságosnak" minősített oxidalapú szilárd elektrolitból és lítiumötvözet anódokból áll. A biztonságra utaló kitétel azért különösen fontos, mert az energiasűrűsége miatt könnyen miniatürizálható akkut viselhető eszközök, például fülhallgatók, hallókészülékek és okosórák táplálására szánják.

Amennyiben a CeraCharge sikerrel eljut sorozatgyártás szakaszába, úgy akár teljesen búcsút is lehetne mondani a sok termékben használt gombelemeknek. Utóbbiak nemcsak rosszabb hatásfokkal dolgoznak, de jórészt nem is újratölthetőek, ellentétben a TDK fejlesztésével. A japán cég szerint mindez azt is jelenti, hogy a konstrukció a környezetre sincs olyan negatív hatással, így megfelel például az akkumulátorok zöldítését célzó EU-s törekvéseknek.

Bár konkrét felhasználási területek kapcsán egyelőre csak kicsiben gondolkodnak a vállalatnál, amennyiben a technológia sikeresen skálázható, relevanciával bírhat olyan kiemelt területen is mint például az elektromos járművek és az adatközpontok. Erre utalhat a közlemény egyik mondata is, miszerint a vállalat célja, hogy "a többrétegű laminálási technológiával növelje az akkumulátorok kapacitását, és" ... "bővítse az üzemi hőmérséklettartományt".

Sokan keresik a megoldást

Világszerte kutatócsapatok serege keresi (néha egészen meglepő helyeken) a jövő akkumulátorát, ami olcsón előállítható, megbízható, biztonságos, gyorsan tölthető, nagy az energiasűrűsége, nem szennyezi a környezetünket és könnyen újrahasznosítható. Voltak merész elképzelések: a Google sóalapú akkukkal kísérletezett, néhány évvel később az IBM a tengervízben látta a megoldást, de párhuzamosan folynak kutatások a lítiumionos akkumulátorok tökéletesítésére is.

(Fotó: TDK)

Mobilitás

Kortól is függ, mire kell a net a magyarnak

Egy friss hazai felmérés ismét visszaigazolta, hogy korunk embere elképzelni sem tudná életét internet nélkül. Az azonban eltérő, hogy az egyes generációk mivel töltik idejüket online.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.