Jelentős potenciált lát a TDK abban a kutatói által kifejlesztett anyagban, amellyel a jelenleg gyártott akkumulátorokhoz képest több nagyságrenddel hatékonyabban lehet energiát tárolni.
A japán vállalat által CeraCharge néven emlégetett új szilárdtest-akkumulátor a sajtóközlemény szerint literenként 1000 wattóra energiasűrűséggel bír. Ez nagyjából a százszorosa annak, amit a TDK aktuálisan tömegtermelésben gyártott akkui képesek felmutatni.
A frissen kifejlesztett alapanyag egy "rendkívül biztonságosnak" minősített oxidalapú szilárd elektrolitból és lítiumötvözet anódokból áll. A biztonságra utaló kitétel azért különösen fontos, mert az energiasűrűsége miatt könnyen miniatürizálható akkut viselhető eszközök, például fülhallgatók, hallókészülékek és okosórák táplálására szánják.
Amennyiben a CeraCharge sikerrel eljut sorozatgyártás szakaszába, úgy akár teljesen búcsút is lehetne mondani a sok termékben használt gombelemeknek. Utóbbiak nemcsak rosszabb hatásfokkal dolgoznak, de jórészt nem is újratölthetőek, ellentétben a TDK fejlesztésével. A japán cég szerint mindez azt is jelenti, hogy a konstrukció a környezetre sincs olyan negatív hatással, így megfelel például az akkumulátorok zöldítését célzó EU-s törekvéseknek.
Bár konkrét felhasználási területek kapcsán egyelőre csak kicsiben gondolkodnak a vállalatnál, amennyiben a technológia sikeresen skálázható, relevanciával bírhat olyan kiemelt területen is mint például az elektromos járművek és az adatközpontok. Erre utalhat a közlemény egyik mondata is, miszerint a vállalat célja, hogy "a többrétegű laminálási technológiával növelje az akkumulátorok kapacitását, és" ... "bővítse az üzemi hőmérséklettartományt".
Sokan keresik a megoldást
Világszerte kutatócsapatok serege keresi (néha egészen meglepő helyeken) a jövő akkumulátorát, ami olcsón előállítható, megbízható, biztonságos, gyorsan tölthető, nagy az energiasűrűsége, nem szennyezi a környezetünket és könnyen újrahasznosítható. Voltak merész elképzelések: a Google sóalapú akkukkal kísérletezett, néhány évvel később az IBM a tengervízben látta a megoldást, de párhuzamosan folynak kutatások a lítiumionos akkumulátorok tökéletesítésére is.
(Fotó: TDK)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak