A vénusz légycsapója nevű növény pedig szépen engedelmeskedett a külső parancsoknak. A Rémségek kicsiny boltja találkozott a Terminátorral, írta az egyik beszámoló.

Nyomtatással előállított mesterséges neuronnal manipulált egy svéd kutatócsoport növényt. A kísérleti alany egy vénusz légycsapója (rendszertani nevén Dionaea muscipula) nevű kis húsevő – szakszerűbben: légyemésztő – növény volt, de a cél itt is ugyanaz, mint Elon Musk ambiciózus projektjében, a Neuralink esetében. A svéd Linköping Egyetemen kutatócsapatát szintén egy hatékony agy-gép interfész létrehozásának lehetősége izgatja, írta beszámolójában a Cosmos című tudományos lap.

Először is anyagkutatási probléma

Musk hajlamos nagyot mondani, hogy hol tart a Neuralink a fejlesztésben, de jóval valószínűbb, hogy valahol az alapoknál, ahogy mindenki más is. Jelenleg ugyanis még az is probléma, hogy egy ilyen interfész milyen anyagból készüljön.

A szilíciumalapú áramkörök és eszközök túl bonyolultak, rossz a biokompatibilitásuk, ráadásul az agyhoz képes rettenetesen alacsony az energiahatékonyságuk. A svéd kutatás vezetője, Simone Fabiano szerint az agy a legfejlettebb számítógép, amit valaha is készítettek: a hatalmas memória gyors feldolgozási képességgel és döntéshozatallal, valamint páratlan energiahatékonysággal párosul. Hiába tud egy szuperszámítógép gyorsan számolni, kell mellé egy kisebb méretű erőmű is, ami biztosítja a számítási kapacitáshoz szükséges energiát.

A kutatócsoport ezért első lépésben azzal foglalkozott, hogy létrehozzon egy olyan mesterséges neuront, amely megközelíti a természet hatékonyságát. A neuronok elektromos impulzusok segítségével működnek (miközben mindenféle elektrokémiai folyamatok játszódnak le a sejteken belül és kívül). Ezt próbálta leképezni a kutatócsapat is: olyan mesterséges neuront terveztek, amely szerves elektrokémiai tranzisztoron keresztül vezérelhető. Lényegében szintén elektromos impulzusokkal és az azok generálta elektrokémiai folyamatokkal lehet vezérelni, mint a biológiai neuronokat.

A kutatók állítása szerint a legfontosabb célokat elérték: a szilíciumalapú neuronhoz képest könnyebben és olcsóbban előállítható, valamint jóval energiahatékonyabb mesterséges neuronjukat közvetlenül össze lehet kapcsolni a biológiai neuronokkal.

A gyakorlati megvalósításhoz a kutatók a vénusz légycsapója nevű növényt használták. A növény a leveleivel ejt foglyul rovarokat, melyeket aztán megemészt. A levelek akkor záródnak össze, ha felületükön lévő érzékeny szőrszálakat rövid időn belül (körülbelül 30 másodpercen belül) kétszer is stimulálják (ez a stimulálás a sejtekben ionok felszabadulásához és mozgásválaszhoz vezet).
 


A kutatók lényegében ezt a mechanizmust utánozták le. Ha a mesterséges neuront nagy bemeneti árammal stimulálták, a növényt levelei becsukódtak, ha csak alacsony bemeneti árammal stimulálták, nyitva maradtak.

Ez lenne a kulcs?

Bár a növény kontrollált irányítása is jelentős eredmény, az aktuális Doktor Frankenstein Egyesület sokkal fontosabbnak tartja, hogy egy új és hatékony anyagot találtak a mesterséges eszközök és a biológiai rendszerek összekapcsolásához. A neuronok a szinapszisokkal agyunk építőkövei. Ha ezt a rendszert akár csak részben is képesek lennénk mesterséges anyagokból reprodukálni, az óriási lendületet adna a mesterséges intelligenciához köthető technológiák fejlesztésének, véli Fabiano.

A mostani eredmények közelebb hozhatják a beültethető orvosi eszközök, az agy-gép interfészek vagy az intelligens lágy robotok (olyan, a szerves anyagokhoz hasonló anyagokból felépülő konstrukciók, melyek intuitív és érzékeny módon képesek reagálni a környezeti hatásokra) korszakát.

Bár a svéd csapat eredményei ígéretesek, azt a kutatásvezető is elismerte: hosszú évek kutatásaira lesz szükség, amíg elérjük agyunk hatékonyságát.

Piaci hírek

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.