Persze csak részben, mert holland tudósok nem a szívvel, hanem agyi implantátummal, a látószervek teljes mellőzésével adták vissza két majom látását. Szóval: jól csak az agyával lát...

Két majom az agykérgébe ültetett mini implantátum révén kapta vissza a látását a Holland Idegtudományi Intézetben – adta hírül a New Scientist. A kísérlet során nem a retina, hanem ezek az implantátumok közvetítették a képi információkat az agykéreg látóközpontjába. A kísérlet abból a szempontból forradalmi, hogy még soha nem sikerült olyan jó minőségű (értsd: felbontású) képet előállítani a retina vagy valamilyen retinapótló elektronikai eszköz használata nélkül, mint most a holland kutatócsapatnak.

Kihagyták a retinát és a látóideget

Ez új lehetőségeket ad a látássérültek életminőségének javítására. Korábban ugyanis jobbára a szem retinájára ültetett implantátumokkal (pl. képszenzor) kísérleteztek, és azok jelét juttatták el valamilyen módon az agyba. Egy ilyen rendszer, az Argus II gyógyászati alkalmazását már hét éve engedélyezték az USA-ban. Ennél egy szemüvegre erősített kamera rögzíti a képet, amit egy övre erősíthető miniatűr számítógépnek továbbít. A számítógép átalakítja a képet elektronikus jellé, és visszaküldi a szemüveghez. Az abba szerelt adó ezt a jelet a szembe ültetett elektronikus vevőn keresztül átadja a retinába beültetett elektródáknak, melyek a retina megmaradt idegeit stimulálják. Innentől a képi információ a hagyományos úton, a látóidegen jut el a látóközpontba.

Ez a módszer azonban abban az esetben már nem alkalmazható, ha a látóideg is sérült, hiszen nincs adatátviteli kapcsolat az agykéreg és a szenzor között. A Holland Idegtudományi Intézet kutatócsapata Pieter Roelfsema vezetésével ezért keresett olyan módszert, amivel közvetlenül a látásközponthoz juttathatja az információkat.

A csapat végül két vak makákónak is visszadta a részleges látását. A majmok agyába egy-egy mindössze 1,5 milliméter hosszúságú, tűszerű elektródákból álló implantátumot ültettek be. Az implantátumot nem a retinához, hanem a látásért közvetlenül felelős vizuális agykéregterülethez kapcsolták.

Az implantátum lényegében egy agy-számítógép interfész, és arra szolgál, hogy kihagyhatók legyenek az adatfeldolgozás szemmel vagy a látóideggel végzett fázisai. A holland csapat abból indult ki, hogy a vizualitásért felelős kéreg némileg úgy működik, mint egy mozivászon: ha az elektródákkal egy A alakú mintát aktiválnak, akkor az elvileg arra készteti az embert (majmot), hogy egy pontokból összeálló A alakú mintát lásson, magyarázza a New Scientist.

Messze vagyunk a klinikai alkalmazástól

A kutatás vezetője szerint az eddigi kísérletek biztatóak, ám még messze vannak attól, hogy a gyakorlatban is alkalmazható legyen a módszerük. Ha az elektródákat egyszerűen az agykéreg felszínére helyezik, akkor csak viszonylag nagy áramerősséggel lehet ingerelni a felszín alatti idegeket. Azt is nehéz megoldani, hogy egyszerre nagyobb felületet stimuláljanak.

Roelfsema csapata ezért használt 1,5 mm hosszú tűszerű szilícium elektródákat. A stimulálást pedig úgy terjesztették ki nagyobb területre, hogy 16, egyenként 64 elektródát tartalmazó tömbből állt a beépített implantátum.

Csakhogy az embernél nehezebb dolguk lesz a kutatóknak, mint a makákóknál: a látásért felelős terület központja ugyanis az emberi agyban a kéreg alatt mélyebben van. Az elektródák sem tökéletesek, idővel csökken a hatásfokuk, mert körülöttük elkezdődik a hegesedés.

Ha ezeket is sikerül megoldani, az nagy előrelépés lesz a vakok számára, még ha a tökéletes látástól még így is távol lesznek. Az 1024 elektróda által stimulált terület ugyan elég nagynak számít, de az emberi szem képességéhez viszonyítva elenyésző: az ugyanis több millió képpontot képes egyidejűleg feldolgozni.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.