Sok száz technológiai startup közös állásfoglalásban hívja fel rá a figyelmet, hogy a szükséges szabályozási reformok nélkül lenyomják őket az amerikai és az ázsai versenytársak.

Összesen több mint 700 európai startup képviselői és befektetői (500 technológiai vállalkozás, illetve a tágabb értelemben vett technológiai ökoszisztéma további 200 szereplője) írták alá azt a felhívást, amelyben az európai szervezetek vesenyhátrányára hívják fel a figyelmet a tengerentúli riválisokkal szemben. Az összességében sok tízmilliárd eurónyi befektetést képviselő szervezetek annak érdekében lobbiznak az uniós döntéshozóknál, hogy sürgős változtatásokat eszközöljenek a restriktív szabályozási környezet átalakítására.

A rövid közlemény, amelynek mondanivalóját az erre a célra létrehozott oldalon, a megfelelő függelékekben részletezik, megállapítja, hogy vége a Szilícium-völgy dominanciájának, és az európai startupok már sem az ambíció, sem a rendelkezésre álló források tekintetében nem állnak rosszul. Sőt az európai tech szektor még soha nem volt ennyire erős, és a befektetési csomópontok dinamikus, kreatív vállalkozásokat termelnek ki, amelyek közül sokan már stabil üzleti modellel rendelkeznek, és készen állnak a globális terjeszkedésre is.

Eddig oké, de most jön a neheze

Ezzel szemben a további növekedést olyan körülmények hátráltatják, amelyeket a felhívás a "látóhatáron tornyosuló viharfelhőkhöz" hasonlít: ilyenek a tehetséggondozás nehézségei vagy a gazdasági rendszer további erősítését akadályozó szűk keresztmetszetek, amelyek elhárítása a törvényalkotók késlekedés nélküli beavatkozásán múlik. A dokumentum ezzel kapcsolatban kiemeli, hogy a következő 12 hónapban az érintett társaságoknak 100 ezer új alkalmazottra lesz szükségük, nem beszélve azokról a cégekről, amelyek csak ezután kezdik meg működésüket.

Az aláírók szerint a leginkább égető kérdés a munkavállalói tulajdonszerzés szedett-vedett, inkonzisztens és gyakran a vállalatokat büntető szabályozása. A részvényopciók ugyanis nem csak valamiféle bérkiegészítést jelentenek a startupok dolgozói számára: a fejlődő üzletek képtelenek csúcsfizetésekkel magukhoz csábítani a legjobb szakembereket, így a jövőbeni sikerekből való részesedés ígérete az, ami versenyképessé teheti őket a régebb óta működő, sokkal nagyobb anyagi mozgástérrel rendelkező multikkal szemben.

Ehhez képest a munkavállalói tulajdonszerzés feltételei Európa-szerte régimódiak és egyáltalán nem hatékonyak – esetenként pedig annyira korlátozó jellegűek, hogy az már kifejezett versenyhátrányt jelent az amerikai (vagy újabban az ázsiai) konkurenciával szemben. Ez rövid időn belül olyan szintű agyelszívást eredményez, ami csökkenti a munkahelyek számát és a fejlődés tempóját is, miközben a technológiai startupokból éppen hogy a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés motorja lehetne.

Jobbról-balról jönnek a jó ajánlatok

A felhívás alapján a következő Google, Amazon vagy Netflix akár Európában is kifejlődhetne, amennyiben az elmúlt években szerzett lendület nem törik meg a szabályozási reformok késlekedésén. Ebben a tekintetben a munkavállalói tulajdonszerzés kereteinek átalakítása nem választás kérdése – erre utal a kezdeményezés címe, a Not Optional elnevezés is. Az agyelszívás kérdése egyébként azért is érdekes, mert a téma általában a folyamat lassítása, de felmerül a kérdés, hogy a megfelelő körülmények között miért ne csábíthatnának magukhoz az európai cégek is tengerentúli szakembereket.

Az aláírók között olyan társaságokat találunk, mint a nálunk is ismert Stripe, TransferWise, Taxify, Clue, Supercell vagy BlaBlaCar. A teljes listát itt lehet átfésülni, de a petíciónak már az is némi súlyt ad, hogy a sok száz csatlakozó között a 12 legnagyobb vállalat önmagában is közel 30 milliárd eurónak megfelelő cégértéket képvisel. Az európai startupok a digitális gazdaságban elfoglalt szerepével mi is rendszeresen foglalkozunk: itt például egy kiábrándító statisztikát mutattunk be, itt vagy itt a homályos EU-s kezdeményezésekről írtunk, itt vagy itt pedig arról volt szó, hogy Kína nem csak a kínai mérnököket és üzletembereket vonzza haza, de egyes területeken – mondjuk a mesterséges intelligencia fejlesztésében – már az európai kutatóknak is csábító lehetőségeket kínál.

Piaci hírek

Sok dollárt szorgoskodtak össze uruknak az álcázott észak-koreai informatikusok

Az FBI szerint mindössze két cégen keresztül minimum 88 millió dollárral gazdagodott Phenjan abból, hogy hamis papírokkal olyan pozíciókba ülteti szakembereit, amelyeket a nemzetközi szankciók miatt egyáltalán nem tölthetnének be.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.