...és nem úgy tűnik, hogy mostanában bármelyiküknek is összejönne a feljutás. Itt a 2018-as Internet report, amelyből ezúttal egyetlen diát emelünk ki.

Az európai startup-ökoszisztéma lényeges fejlődésen ment keresztül a az elmúlt időszakban: már két évvel ezelőtt is arról számolhattunk be, hogy a nyereségesség és az innovációs tőke szempontjából már a tengerentúlon is egyre nagyobb potenciált látnak az európai startup-szcénában. A szavak szintjén az Európai Unió már régóta elismeri a digitális gazdaságban rejlő lehetőségeket, mostanában pedig gyakorlati lépésekre is elszánja magát, ahogy a kontinens vezetői új növekedési motorokat keresnek.

Legutóbb egy szilárdtest-akkumultorok fejlesztésére irányuló iparági szövetség megalakulásáról írtunk, amely részben uniós forrásokból hozná be a amerikai vagy ázsai versenytársakkal szembeni lemaradást. Ugyanitt szó volt arról a német-francia közös dokumentumról is, amelyben az "ambiciózus technológiai startup cégek" támogatására hívták fel az Európai Innovációs Tanácsot, tekintettel az európai tőkebefektetési szektor fellendítésére, az agyelszívás visszafordítására és az innovatív technológiák piacosítását segtő szabályozási környezet kialakítására.

Jó az irány, de sebesség is kellene

Az előremutató felismerések és folyamatok ellenére időről időre felbukkannak azok a statisztikák, amelyek megmutatják, hogy Európa milyen iszonyatos lemaradásban van versenytársaihoz képest, ami a globális jelenléttel rendelkező technológiai vállalatok felépítését illeti. Az idei Code Conference egyik előadásában a Kleiner Perkins kockázati befektető partnere, Mary Meeker mutatta be több mint két évtizede rendszeresen kiadott összeállításának (Internet Trends Report) aktuális darabját, benne egy nem túl biztató diával.

A 294 oldalas prezentáció 218. lapja a globális online gazdaság legnagyobb szereplőit mutatja be a 20 legértékesebb netes vállalaton keresztül. A 20 társaság között 11 amerikai és 9 kínai márkát találunk, európait egyet sem. A Microsoft és az Apple kivételével a lista többi szereplője csak az új évezredben kezdte meg működését, vagy csak akkor lépett ki a teljes jelentéktelenségből – ráadásul európai szempontból még aggasztóbb, hogy az amerikai sikereket követően most a kínai cégek vannak komoly lendületben.
 

forrás: Internet Trends Report 2018


Ahogy a fenti statisztikából kiderül, hogy a mostani húszas toplista majdnem fele még öt évvel ezelőtt sem volt az élmezőny közelében, a 9 ilyen cég között pedig 7 kínai társaság van. A Tencent, az Alibaba és az Ant Financial (Alipay) egyébként már a top10-be is megérkezett. Aki tovább pörgeti a diákat, az a későbbiekben, a mesterséges intelligenciától a mobil felhasználásig mindenhol amerikai és kínai számokkal találkozik; mindez nem sok jót ígér a világpiaci vezető szerepre törő európai startupoknak, amelyknek úgy kellene felnőni a mostani nagyokhoz, hogy eközben azok is stabil tempóban fejlődnek.

Mary Meeker az előadás során kitért az európai szabályozás változásaira is, amely a technológiai multik adatkezelési ámokfutását lenne hivatott kordában tartani. Ezzel kapcsolatban elismerte, hogy a nagyvállalatoknak sokkal felelősségteljesebben kellett volna kezelniük a termékeikből eredő, nem feltétlenül előre eltervezett következményeket. Ehhez azonban hozzátette, hogy a szabályozás is hasonló felelősséggel jár, amennyiben felelőtlenül akadályozza az innovációt és a haladást.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.