A tengerentúlon egyre többen gondolják úgy, hogy a nyereségesség és az innovációs tőke szempontjából is kiaknázhatják az európai startup-szcénát.

A Egyesült Államokban ma már nyilvánvaló trend, hogy a kockázatitőke-befektetők egyre óvatosabban finanszírozzák az iduló vállalkozásokat: mostanában vált nyilvánvalóvá, hogy túl sokan kaptak pénzt kevésbé jó ötletekre és nem átgondolt üzleti modellekre. Az exitek gyenge megtérülése óvatosságra ösztönzi a kockázatitőke-befektetőket, a cégek magas értékelése pedig megnehezíti, hogy ideális felvásárlási célpont lehessen belőlük. Ez a tendencia azonban sokak szerint kedvező lehet az európai startupoknak, amelyek most kiléphetnek az amerikai versenytársak árnyékából.

Eddig nem finanszírozták a növekedést

2015 folyamán az észak-amerikai technológiai startupok majdnem öt és félszer annyi befektetői tőkéhez jutottak, mint európai társaik. Utóbbiak között a PitchBook adatbázisa szerint 16 olyan céget találhattunk, amely egymilliárd dollár feletti értékeléssel futott – össezhasonlításképpen az ilyen, unikornisnak is nevezett startup cégekből több mint tízszer ennyi, 166 darab akadt világszerte.

Az európai startupokat ráadásul a korai befektetési szakaszban még elég jól kitömték, azonban a második-harmadik befektetési körben már komolyan elapadtak a források. A CB Insights adatai alapján tavaly az összes kockázatitőke-befektetés majdnem 80 százalékát a vállalkozások korai időszakában valósították meg, ennek megfelelően a későbbi szakaszokban már sokkal szerényebb volt a tőkeemelés.

A Series C, D stb. köröknek is nevezett befektetési fázisok célja elvileg már az lenne, hogy egyenesbe hozza a már jól működő startupok pénzügyi mérlegét, netán hozzásegítse őket a nyereségessé váláshoz, illetve a cégfelvásárlások vagy termékportfólió-bővítés révén megvalósuló növekedéshez – elvileg ez előzi meg a nyilvános részvénykibocsátások (vagy a befektetői exitek) előkészítését is.

Most érik el a kritikus tömeget

Idén azonban mintha változóban lenne a befektetői klíma: 2016 első felében több európai vállalkozás is több tízmillió dollárnyi, késői fázisú befektetéshez jutott, sőt a dán Tradeshift konkrétan a negyedik befektetési körében szerzett 75 millió dollárt. Ezzel most először állt elő az a helyzet, hogy az elmúlt két évben a Series C befektetések összértéke már magasabb volt a legelső körös finanszírozásokénál.

Bár az európai startupok még mindig sokkal kevesebb forráshoz jutnak az amerikai versenytársakhoz képest, a Funderbeam statisztikái szerint az elmúlt két évben a korai és késői szakaszokban is összességében 12-12 milliárd dolláros nagyságrendű befektetői pénzhez jutottak. Ez pedig már elegendőnek tűnik ahhoz, hogy az olyan befektetési alapok figyelmét is magukra vonják, amelyek célja a hosszú távú tőkenövekmény elérése.

A Venturebeat elemzője szerint több oka is van, hogy az európai startupok végre "feljutottak az első osztályú bajnokságba". Ezek közül a legfontosabbnak azt tartja, hogy minőségük és versenyképességük sokat javult az elmúlt időszakban: már nem csak a túlélésre játszanak, és egyre jellemzőbb rájuk, hogy kilépnek a globális piacra. Ennek megfelelően a Szilícium-völgyhöz köthető befektetők is sorra jelennek meg a kontinensen, közülük többen már európai központot is létrehoztak.

Többet lehet keresni rajtuk?

A vállalati befektetési alapok is sorra ébrednek rá, hogy a nyereségesség és az innovációs tőke szempontjából is kiaknázhatják az európai startup-szcénát: a Cisco befektetési üzletága például már 2 milliárd dolláros startup-portfóliót épített magának Európában. Ezzel összefüggésben az is egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy bizonyos területeken – mondjuk a zeneiparban, a hirdetési iparban vagy a pénzügyi technológiák (fintech) szegmensében – egyszerűen sokkal jobb platformot jelent egy európai központtal működő cég egy kaliforniainál.

Ugyancsak fontos szempont, hogy az európai startupok nem csak számukra a megfelelő réspiacokat találták meg, de olcsóbbak is a túlárazott amerikai versenytársaknál, köszönhetően éppen annak az alacsonyabb értékelésnek, ami a kevésbé bőkezű befektetői forrásokra alapszik. Az európai technológii vállakozások elsődleges részvénykibocsátásai egyébként a Bloomberg kimutatása alapján jobban sikerülnek az amerikaiaknál, befektetés előtti cégértékük mediánja pedig 168 millió dollár, szemben a tengerentúli 270 millióval.

A kontinensen egyébként kialakulóban vannak a lokális startup-központok: a fintech vállalkozások értelemszerűen Londonba csoportosulnak, Londont a befektetések volumenét tekintve Párizs, Berlin és Madrid követi, de fent van a térképen Dublin is, ahol az Intercom nevű, integrált kommunikációs platformot fejlesztő cég néhány hónapja zárt egy 50 millió dolláros befektetési kört.

A tendenciák talán legérdekesebb része, hogy az európai startupokba áramló tőke nem csak gyorsan növekszik, de – mint a fent említett dublini vállalkozás esetében is – egyenesen a Szilícium-völgyből áramlik ide. Ennek egyik következménye az elemzők szerint éppen az lesz, hogy a szóban forgó startupok is nemsokára megjelennek Kaliforniában, és korábban példa nélkül álló növekedésbe kezdhetnek a tengerentúlon. Addig, ameddig a legújabb tech lufi nem éri el Európát, és az uniós startupokat sem szippantja be a "vanity metrics" trend, vagyis a látványos, de nulla gyakorlati értékkel bíró eredmények favorizálása, addig Európa komoly versenyzővé válhat a regionális startup-háborúban.

Itthon egyelőre nem fenyeget a startup-lufi
a hazai helyzetről szóló cikkünk itt olvasható 
»

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.