Egy friss előrejelzés szerint a szektor az elkövetkező években stabil, 2-3 százalékos növekedésnek néz elébe. Elsősorban az AI PC-k megjelenése és az előregedő gépek kényszerű cseréje miatt.

Sok apró pozitiv tényező eredőjeként nagy nehezen sikerül kikecmeregnie a PC-piacnak abból a mocsárból, amelybe egyre mélyebbre süllyedt az elmúlt néhány évben. Legalábbis ezt mutatják az IDC legújabb előrejelzési adatai.

Az amerikai kutatócég jelentése szerint idén várhatóan bő 265 millió személyi számítógépet szállítanak le világszerte, ami szerény, de szemmel is látható 2 százalékos éves növekedésnek felelne meg. (Ez egyébként lényegesen szerényebb jóslat, mint a Gartner tavaly őszi becslése, amely még közel 5 százalékos bővülést prognosztizált.)

MIndenhol ott van az MI

Az IDC szakértői szerint az AI PC-ként emlegetett, új típusú képességekkel rendelkező modellek megjelenése élénkítheti a piacot. A mesterséges intelligencia helybeni használatára képes gépek nem feltétlenül az értékesítési volument hajtják lényegesen feljebb, inkább a készülékek átlagárát emelhetik. (Szintén a Gartnertől származik az a múlt hónapban közzétett előrejelzés, miszerint idén már minden ötödik eszköz AI PC lesz.)

A másik felhajtóerőt az előregedő gépek kényszerű cseréje jelenti a szektorban, mivel a most használatban lévő személyi számítógépek tetemes részét a pandémia kirobbanásakor vásárolták a magánszemélyek és a szervezetek is. Ezeknek az év második felében indulhat be a tömeges cseréje, ami az IDC jóslata szerint jövőre tetőzhet.
 

A PC-piac alakulása otthoni felhasználók, közszféra és üzleti szektor szerinti bontásban (forrás: IDC) 


Ahogy a fentebbi táblázatból is kitűnik, az elkövetkező években egészséges, évente átlagosan 2,4 százaléknak megfelelő növekedés elé néz a szektor. Ennek köszönhetően az idei 265 milliós forgalom 2028-ra 292 millió darabosra hízhat, elsősorban a vállalati megrendelések erősödése miatt.

Piaci hírek

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.