A Massachusetts Institute of Technology ál-dokumentumfilmje nagyon hatásosan szemlélteti, hogyan nézhet majd ki a közeli jövőben a dezinformáció, és mennyire fontos lenne a technológiai alkalmazások szabályozása.

A deep learning és a fake (mélytanulás és a hamisítvány) szavakból képzett deepfake kifejezést a legtöbben még csak mostanában tanulják, bár a létező felvételek utólagos manipulációjára már az ezredforduló előtt is léteztek alkalmazások. Ezek azonban a neurális hálóra alapuló, öntanuló rendszerek fejlődésével váltak képessé az adatfolyamok minden eddignél magasabb szintű manipulációjára, mára pedig a mesterséges intelligencia egyre szélesebb körben teszi elérhetővé az átlagos emberi érzékszerveknek hitelesnek tűnő videók és hanganyagok előállítását.

Olyannyira, hogy a biztonsági kutatók az audiovizuális megszemélyesítéseket már a legmagasabb kockázatú fenyegetések közé sorolják, mivel a hamisítványok kiszűrése lassan túlmutat az emberi érzékelés korlátain, az MI automatizációs képességei ráadásul a célpontok elárasztására is alkalmasak, tovább növelve a sikeres támadások esélyét. Bár a deepfake ugyancsak mesterséges intelligenciára alapozott kiszűrésére sokfelé folynak kísérletek, ezek jellemzően még korai szakaszban járnak, úgyhogy egyelőre csak a fejlesztések és felhasználások ellenőrzését célzó szabályozási kísérletekkel kell beérnünk.

Nemrég mi is beszámoltunk arról a 35 millió dolláros kárt okozó csalásról, amelynek során egy egyesült arab emírségekbeli banki alkalmazottat vettek rá a bűnözők, hogy átutalja a hatalmas összeget. Az éberségét a saját bankjának egyik vezetőjével folytatott telefonbeszélgetés altatta el, amelynek során a támadók az MI által élethűen utánzott hangot (deep voice) használtak. Így már világosan látszik, hogy a deepfake alkalmazása az olyan etikai problémák mellett, mint mondjuk egy elhunyt színész életre keltése, már gazdasági szempontból is mindenkire komoly veszélyt jelent.

Jobb lesz hozzászokni?

Egy másik ilyen terület a dezinformáció, ahol közösségi média és más online felhasználások vagy technológiák amúgy is a következő szintre emelték a tömegeket célzó félretájékoztató kampányok lehetőségeit. Ezt a Massachusetts Institute of Technology (MIT) fejlett virtuális megoldásokat kutató központjának multimédiás projektje is igen meggyőzően mutatta be, amikor szeptember legvégén közzé tett egy néhány perces ál-dokumentumfilmet Nixon elnök soha el nem mondott beszédéről a sikertelen, tragédiával végződő Holdra szállási kísérlet bejelentésével.
 


Bár az "In Event of Moon Disaster" című rövid film tavaly készült, idén szeptember végén Emmy-díjjal is elmerték, ami valószínűleg a korábbinál szélesebb közönséghez is eljuttatta az alkotást. Az MIT az ukrán Respeecher nevű startup közreműködésével alkotta újra Nixon hangját, nem csak azt mutatva be, hogy a technológia segítségével milyen látványos dolgokat lehet létrehozni, hanem azt is szemléltetve, hogy a deepfake videók fejlődésével mire számíthatunk a legújabb kori dezinformációs kísérletekkel kapcsolatban.

Az MIT egyik korábbi tanulmánya már évekkel ezelőtt kimutatta, hogy a közösségi médiában a felhasználók 70 százalékkal nagyobb valószínűséggel osztják meg a hamis állításokat, mint a kevésbé izgalmas igazságot, vagyis az álhírek gyorsabban terjednek. Az elkövetkező időkben pedig a deepfake videók is egyre gyakoribbá válhatnak majd ezeken a platformokon, ami a kutatók szerint társadalmi szinten is szörnyű következményekkel járhat. Így mindenképpen fel kell hívni a figyelmet az ilyen jellegű visszaélésekre a társadalom szintetikus médiatechnológiákra való nevelésén keresztül: ezekre ugyanis a rosszindulatú szereplők egyre több szakértelmet és erőforrást fordítanak, a tömegek pedig nem hogy a deepfake tényleges lehetőségeivel, de sokszor még az ilyen technológiák még a létezésével sincsenek tisztában.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.