Kiadta a Windows 10 egyik legnagyobb frissítését a Microsoft; az Insider Preview Build 15002 számos változást hozott az operációs rendszerben. Kezdjük mindjárt a címben beharangozottal: az új kiadásból eltűnt a Kék Halál néven ismert jelenség.
Blue Screen of Death
A BSOD megjelenésével a redmondi rendszer akkor örvendezteti meg a felhasználókat, ha valamilyen komolyabb hiba miatt a számítógép teljes újraindítást igényel. Gyakran (de nem kizárólag) hardveres hibát jelent a Kék Halál megjelenése, ami, ha nem is feltétlenül jár végleges adatvesztéssel, kiadással mindenképp.
Az egyszeri felhasználók többsége nem szereti (és akkor még finoman fogalmaztunk) a jelenség felbukkanását, már régóta megy a nyomásgyakorlás a Microsofton a BSOD eltüntetése/megváltoztatása érdekében. Úgy tűnik, Redmond végül beadta a derekát: a frissítés telepítése után nincs több Kék Halál – amennyiben indokolt lenne megjelenése, akkor zöld színű háttér előtt jelenik meg a hibaüzenet.
Sajnos (vagy szerencsére) az átlagfelhasználó továbbra sem szabadulhat meg a jelenségtől, a kiadási megjegyzésekből ugyanis kiderült, hogy mi volt a valódi célja a változásnak. A fejlesztővállalat szerette volna jobban megkülönböztetni a Windows Insiderből és a "köznép" által használt Windowsból származó jelentéseket. Az átlagfelhasználók tehát továbbra sem szabadulnak a Kék Haláltól, még a Windows 10 Creators Update telepítése után is velünk marad.
Továbbfejlődik az Edge és a Cortana
A fenti érdekességen túl azért komolyabb változások is érkeznek a 15002-es builddel. Az Edge például kap egy clear all és egy fül-előnézeti gombot, amivel végig lehet görgetni a weblapok előnézeti képein. Új UWP architektúra mutatkozik be a böngésző többszálas feldolgozási modelljében, a Flash alapértelmezettként letiltásra kerül és fejlődik a webes fizetés kezelése is.
Változik a Start Menü: a Start gombra kattintva továbbra is előhozhatók a Windows 10 csempék, de az új kiadás lehetővé teszi az hasonlók egy mappába gyűjtését. Emellett könnyebbé válik a file-megosztás az új megosztó képernyő (sharing screen) révén, illetve a friss build támogatja a nagyfelbontású appokat. Emellett lehetőséget kínál a patch-ek telepítésének akár 35 nappal történő elhalasztására is, ami elég időt adhat a futtatott alkalmazások tesztelésére (Professional, Education és Enterprise kiadások esetén).
Az oldal-átméretezéssel egyetemben fejlődik a képernyőkép-készítés a OneNote alatt. Javul a VPN-kezelés, a fejlesztők pedig jobban testreszabhatják alkalmazásértesítő üzeneteiket. A Microsoft digitális személyi asszisztensének parancskezelése pontosabbá válik. A Cortana képes az ismétlődő emlékeztetések (recurring reminders) beállítására is, például a havonta esedékes számlabefizetésre vonatkozó figyelmeztetés konfigurálható vele.
Fejlettebb hangfelismerésének köszönhetően a látásukban korlátozottak számára könnyebbé válik az új operációs rendszer beállítása, de azt a Microsoft elismerte, hogy ezen a téren még van hova fejlődni. A Braille írás támogatása mellett a vállalat javított a narrálási képességeken is.
Hibajavításon esett átt a Windows biztonságáért felelős Defender, mely részletesebb beállítási lehetőségeket kapott a rendszerellenőrzés menet közben való végrehajtásához. Egyszerűsödött a beállításoldal, Redmond szerint könnyebbé vált a képernyőbeállítás.
Reméljük, lefagyások nélkül érkeznek a frissítések
Ezek a változtatások előbb-utóbb az átlagos felhasználó operációs rendszerében is megjelennek, várhatóan a fent már említett Creators Update debütálásával kapjuk meg a funkcióbővítéseket. Ami, remélhetőleg, nem hoz magával olyan zűröket, mint a tavaly nyári Anniversary Update.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak