A Kék Halál lecserélése mellett azért akad jó pár figyelemre méltó változtatás a Microsoft operációs rendszerének legfrissebb, nem a nagyközönségnek szánt verziójában.

Kiadta a Windows 10 egyik legnagyobb frissítését a Microsoft; az Insider Preview Build 15002 számos változást hozott az operációs rendszerben. Kezdjük mindjárt a címben beharangozottal: az új kiadásból eltűnt a Kék Halál néven ismert jelenség.

Blue Screen of Death

A BSOD megjelenésével a redmondi rendszer akkor örvendezteti meg a felhasználókat, ha valamilyen komolyabb hiba miatt a számítógép teljes újraindítást igényel. Gyakran (de nem kizárólag) hardveres hibát jelent a Kék Halál megjelenése, ami, ha nem is feltétlenül jár végleges adatvesztéssel, kiadással mindenképp.

Az egyszeri felhasználók többsége nem szereti (és akkor még finoman fogalmaztunk) a jelenség felbukkanását, már régóta megy a nyomásgyakorlás a Microsofton a BSOD eltüntetése/megváltoztatása érdekében. Úgy tűnik, Redmond végül beadta a derekát: a frissítés telepítése után nincs több Kék Halál – amennyiben indokolt lenne megjelenése, akkor zöld színű háttér előtt jelenik meg a hibaüzenet.

Sajnos (vagy szerencsére) az átlagfelhasználó továbbra sem szabadulhat meg a jelenségtől, a kiadási megjegyzésekből ugyanis kiderült, hogy mi volt a valódi célja a változásnak. A fejlesztővállalat szerette volna jobban megkülönböztetni a Windows Insiderből és a "köznép" által használt Windowsból származó jelentéseket. Az átlagfelhasználók tehát továbbra sem szabadulnak a Kék Haláltól, még a Windows 10 Creators Update telepítése után is velünk marad.
 


Továbbfejlődik az Edge és a Cortana

A fenti érdekességen túl azért komolyabb változások is érkeznek a 15002-es builddel. Az Edge például kap egy clear all és egy fül-előnézeti gombot, amivel végig lehet görgetni a weblapok előnézeti képein. Új UWP architektúra mutatkozik be a böngésző többszálas feldolgozási modelljében, a Flash alapértelmezettként letiltásra kerül és fejlődik a webes fizetés kezelése is.

Változik a Start Menü: a Start gombra kattintva továbbra is előhozhatók a Windows 10 csempék, de az új kiadás lehetővé teszi az hasonlók egy mappába gyűjtését. Emellett könnyebbé válik a file-megosztás az új megosztó képernyő (sharing screen) révén, illetve a friss build támogatja a nagyfelbontású appokat. Emellett lehetőséget kínál a patch-ek telepítésének akár 35 nappal történő elhalasztására is, ami elég időt adhat a futtatott alkalmazások tesztelésére (Professional, Education és Enterprise kiadások esetén).

Az oldal-átméretezéssel egyetemben fejlődik a képernyőkép-készítés a OneNote alatt. Javul a VPN-kezelés, a fejlesztők pedig jobban testreszabhatják alkalmazásértesítő üzeneteiket. A Microsoft digitális személyi asszisztensének parancskezelése pontosabbá válik. A Cortana képes az ismétlődő emlékeztetések (recurring reminders) beállítására is, például a havonta esedékes számlabefizetésre vonatkozó figyelmeztetés konfigurálható vele.

Fejlettebb hangfelismerésének köszönhetően a látásukban korlátozottak számára könnyebbé válik az új operációs rendszer beállítása, de azt a Microsoft elismerte, hogy ezen a téren még van hova fejlődni. A Braille írás támogatása mellett a vállalat javított a narrálási képességeken is.

Hibajavításon esett átt a Windows biztonságáért felelős Defender, mely részletesebb beállítási lehetőségeket kapott a rendszerellenőrzés menet közben való végrehajtásához. Egyszerűsödött a beállításoldal, Redmond szerint könnyebbé vált a képernyőbeállítás.

Reméljük, lefagyások nélkül érkeznek a frissítések

Ezek a változtatások előbb-utóbb az átlagos felhasználó operációs rendszerében is megjelennek, várhatóan a fent már említett Creators Update debütálásával kapjuk meg a funkcióbővítéseket. Ami, remélhetőleg, nem hoz magával olyan zűröket, mint a tavaly nyári Anniversary Update.

Konzumer tech

Az ENSZ-ben egyezkednek a gyilkos robotok megfékezéséről

A világszervezet 2026-ra állítaná fel az MI-vezérelt, autonóm fegyverrendszerek fejlesztésének és felhasználásának nemzetközi kereteit, de a fegyverkezési verseny és az elszámoltathatóság hiánya nem sok jót ígér ezzel kapcsolatban.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.