A brazil őserdő egy-egy darabját is örökbe lehet fogadni egyedi digitális műalkotások megvásárlásával, a kibocsátó szervezet pedig a szóban forgó területek megőrzésére fordítja a befolyt összegeket.

A portugál székhelyű Nemus brazil leányvállalatának tulajdonában összesen 410 négyzetkilométernyi amazóniai esőerdő van, amelynek védelmére, illetve megőrzésének finanszírozására a társaság új lehetőséget kínál. Az 1997-ben alapított, környezetti fenntarthatósági tanácsadással foglalkozó szervezet nem helyettesíthető tokenek (NFT-k) értékesítésébe kezdett, amelyek lehetővé teszik a vásárlóknak, hogy az állatkerti örökbefogadós kampányok mintájára hozzájáruljanak a dzsungel meghatározott területeinek megóvásához: a bevételt a fák megőrzésére és a kivágott területek regenerálására fordítanák.

Az NFT-technológia ilyen irányú felhasznásával máshol is számolnak, a Reuters beszámolója egy dél-afrikai vadrezervátum terveit idézi ezzel kapcsolatban. A Nemus a hírügynökség szerint pénteken kezdte meg az NFT-k értékesítését, és állítólag már az első napon sikerült eladnia az első körben 8 ezer hektáros területhez rendelt tokenek 10 százalékát. A virtuális telkek mérete negyed hektártól 81 hektárig terjed, és a vásárlók online térképek segítségével tudják majd megkeresni a hozzájuk tartozó vidéket.

A legkisebb telkekhez az NFT-k 150 dollárért, a legnagyobbakhoz viszont 51 ezer dollárért kelnek el, és a Nemus ebben a menetben 4-5 millió dollárt gyűjtene össze, hogy fizikailag is további 2 millió hektárt vásárolhasson a brazil Amazonas szövetségi államban. Emellett támogatnák a fenntartható fejlődésre irányuló erőfeszítéseket is, például az acai bogyók és a paradió betakarítását egy Belgium méretű területen.

Anti-favágás némi forgáccsal

A tokenek az Amazonasnál élő növényekről vagy állatokról készült alkotásokkal érkeznek, amelyeket a San Franciscó-i Concept Art House, az NFT-k tartalomfejlesztője és kiadója dolgoz fel. A tokenek tulajdonosai természetesen nem szerzik meg a kijelölt telkek tényleges tulajdoni jogát, de hozzáférhetnek a megőrzésével kapcsolatos kulcsfontosságú információkhoz, a műholdfelvételektől az engedélyezésig és egyéb dokumentumokig.

A Reuters felidézi, hogy a kritikusok ebben az esetben is megkérdőjelezik az NFT-k létjogosultságát a környezetvédelemben, mivel a blokklánc-technológiát használó megoldás intenzív számítási teljesítményt igényel, ez pedig éppenséggel növeli villamosenergia-termelés iránti keresletet, és azon keresztül az üvegházhatású gázok kibocsátását. A Nemus ezzel szemben azt hangsúlyozza, hogy az Amazonas fenyegetett területeinek megőrzése annyira fontos dolog, hogy messze elmaradnak mellette az NFT-tranzakciók környezetvédelmi hatásai.

Közösség & HR

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.