A portugál székhelyű Nemus brazil leányvállalatának tulajdonában összesen 410 négyzetkilométernyi amazóniai esőerdő van, amelynek védelmére, illetve megőrzésének finanszírozására a társaság új lehetőséget kínál. Az 1997-ben alapított, környezetti fenntarthatósági tanácsadással foglalkozó szervezet nem helyettesíthető tokenek (NFT-k) értékesítésébe kezdett, amelyek lehetővé teszik a vásárlóknak, hogy az állatkerti örökbefogadós kampányok mintájára hozzájáruljanak a dzsungel meghatározott területeinek megóvásához: a bevételt a fák megőrzésére és a kivágott területek regenerálására fordítanák.
Az NFT-technológia ilyen irányú felhasznásával máshol is számolnak, a Reuters beszámolója egy dél-afrikai vadrezervátum terveit idézi ezzel kapcsolatban. A Nemus a hírügynökség szerint pénteken kezdte meg az NFT-k értékesítését, és állítólag már az első napon sikerült eladnia az első körben 8 ezer hektáros területhez rendelt tokenek 10 százalékát. A virtuális telkek mérete negyed hektártól 81 hektárig terjed, és a vásárlók online térképek segítségével tudják majd megkeresni a hozzájuk tartozó vidéket.
A legkisebb telkekhez az NFT-k 150 dollárért, a legnagyobbakhoz viszont 51 ezer dollárért kelnek el, és a Nemus ebben a menetben 4-5 millió dollárt gyűjtene össze, hogy fizikailag is további 2 millió hektárt vásárolhasson a brazil Amazonas szövetségi államban. Emellett támogatnák a fenntartható fejlődésre irányuló erőfeszítéseket is, például az acai bogyók és a paradió betakarítását egy Belgium méretű területen.
Anti-favágás némi forgáccsal
A tokenek az Amazonasnál élő növényekről vagy állatokról készült alkotásokkal érkeznek, amelyeket a San Franciscó-i Concept Art House, az NFT-k tartalomfejlesztője és kiadója dolgoz fel. A tokenek tulajdonosai természetesen nem szerzik meg a kijelölt telkek tényleges tulajdoni jogát, de hozzáférhetnek a megőrzésével kapcsolatos kulcsfontosságú információkhoz, a műholdfelvételektől az engedélyezésig és egyéb dokumentumokig.
A Reuters felidézi, hogy a kritikusok ebben az esetben is megkérdőjelezik az NFT-k létjogosultságát a környezetvédelemben, mivel a blokklánc-technológiát használó megoldás intenzív számítási teljesítményt igényel, ez pedig éppenséggel növeli villamosenergia-termelés iránti keresletet, és azon keresztül az üvegházhatású gázok kibocsátását. A Nemus ezzel szemben azt hangsúlyozza, hogy az Amazonas fenyegetett területeinek megőrzése annyira fontos dolog, hogy messze elmaradnak mellette az NFT-tranzakciók környezetvédelmi hatásai.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak