A tavaszi nagytakarítás jegyében Cupertino kicsit felfrissítette tabletes portfólióját. Az immár négyféle méretben választható iPad-ek közül kettő kapott új processzort és pár egyéb új funkciót. A technikai részletek előtt viszont érdemes elmerülni az almás nevezéstan bugyraiban.
Névvel nevezett dolgok
A kisebb, 7,9 hüvelykes képátlóval rendelkező újdonság az iPad mini. Ez az elenvezés ugyanakkor meglehetősen furcsa, mert a minik mostanáig legifjabb tagja is már 4-es sorszámot kapott nagyjából öt évvel ezelőtt. Most viszont vége a számozásnak, és úgy tűnik, hogy sima iPad mini lesz a neve a kategória mindenkori legfrissebb tagjának.
A komolyabb, 10,5 hüvelykes iPad Air talán még kacifántosabb névváltoztatási stációkon van túl. Az eredeti, kicsivel kisebb méretű iPad Air terméket követte a második generációs iPad Air 2, hogy aztán szimplán iPad elnevezéssel élsen tovább a széria. Az Air szócska visszacsempészése viszont lehetőséget ad arra, hogy immár viszonylag jól el lehessen boldogulni a portfólió különböző változatainak erdejében.
Most tehát méret szerinti sorrendbe rendezve így sorakoznak egymás után az Apple táblagépei: iPad mini, iPad, iPad Air, iPad Pro.
Bionikus erősítés
A 10,5 hüvelykes iPad Air alig valamivel marad el méretben a legnagyobb Pro változattól. Meghajtásáról az Apple A12 Bionic csipje gondoskodik. Utóbbi például az iPhone XS-ből lehet ismerős.
Az új iPad Air
Az iPad Air képernyője 2224x1668 képpont megjelenítésére alkalmas. Hátul egy 8, elöl pedig egy 7 megapixeles kamera kapott helyett, amely 1080p HD minőségű felvételek készítését is lehetővé teszi. További újdonság még, hogy az eszközhöz használható az Apple Pencil is.
A méretben nem változó iPad mini esetében szintén az A12-es processzor beépítése és a Pencil támogatása emelhető ki leginkább. A táblagépbe épített két kamera pedig teljesen ugyanolyan, mint amilyenek az Airbe kerültek.
A két termékvonal közötti hasonlóság a színválasztásnál is folytatódik (ezüst, szürke és arany), mint ahogy a tárolókapacitás (64 vagy 256 gigabájt) és a netes hozzáférés (csak wifi, vagy SIM-kártyás változat) tekintetében is ugyanazokat az opciókat lehet végigjárni.
Az ár viszont némileg eltér: a legegyszerűbb iPad mini már 400 dollárért elvihető, míg az iPad Air 500 dollártól indul.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak