A régióban a magyar vállalatok ragaszkodnak legjobban a jelszavakhoz. A csehek már fejlettebb védelmekben bíznak.

Biztonsági cégek évek óta mantrázzák, hogy önmagában a jelszó szinte semmit sem ér. Sőt mint arra Bruce Schneier, a neves biztonsági kutató a közelmúltban felhívta a figyelmet, az sem növeli a biztonsági szintet, ha a felhasználókat kényszerítik, hogy időközönként megváltoztassák a jelszavukat. Egy ilyen intézkedés ugyanis további támpontokat ad a hackereknek a jelszótöréshez, mivel jó modellek készíthetők arra, hogy a felhasználók hogyan módosítják jelszavukat.

Magyarországon mégis megingathatatlannak tűnik jelszó egyeduralma. Pedig a magyar IT-biztonsági vezetőknek mindössze 3 százaléka tartja vállalata hálózatát gyakorlatilag feltörhetetlennek – derült ki abból a felmérésből, melyben magyar, román, cseh és lengyel vállalatok vezetőit kérdezte az Ipsos piackutató cégük biztonsági helyzetéről. Az Intel megbízásából végzett kutatás szerint a magyar vállalatok még mindig szinte csak jelszót használnak azonosításra.

A kutatás során, amelyben az internetbiztonsággal kapcsolatos felkészültséget, a cégeket ért kibertámadásokat és a felhőszolgáltatások használatának elterjedtségét vizsgálták a 150 főnél több munkatársat foglalkoztató vállalatok körében.

Magabiztos csehek, kishitű magyarok

Míg az egyik végletet a magyar IT-vezetők adták hálózatuk biztonságának megítélésében, a másik végletet a cseh szakemberek képviselték: 14 százalékuk állította ugyanis, hogy vállalatuk informatikai hálózata feltörhetetlen. A román vezetők körében ez az arány 12, a lengyeleknél 6 százalék ez az arány.

Árnyaltabb képet rajzolt ki az, amikor arra kérték a vezetőket, hogy 1 és 10 között pontozzák hálózatuk biztonságát (1 a legrosszabb, 10 a legjobb). A román szakemberek 94 százaléka tette 5 és 10 közé rendszerei biztonságosságát, a lengyeleknél 91, a cseheknél pedig 90 százalékok volt ugyanez az arány. A magyar szakembereknek itt is pesszimisták voltak: csupán 81 százalékuk ítélte saját hálózatát ennyire biztonságosnak.

A valóság azonban kicsit más lehet. A legtöbb fennakadás informatikai problémák miatt ugyanis az elmúlt fél év során a cseh vállalatok hálózataiban fordult elő. 36 százalékukat érintette ilyen eset. Ráadásul 12 százalékuknál több mint háromszor, 24 százalékuknál pedig legfeljebb három alkalommal. Ezzel szemben a magyar vállalatoknak kevesebb mint harmadánál (29 százalék) volt ilyen okból fennakadás, és csupán 3 százalékuknál volt három incidensnél több. A lengyel cégek körében 27 és 5 százalék, a románoknél pedig 18 és 4 százalék volt ez az arány.
 

Intel - Ipsos security survey
Create your own infographics

Nagyon beégett a jelszó

A kutatás szerint általánosságban igaz, hogy a jelszó mellett fejlettebb hitelesítési eljárásokat – például biometrikus azonosítást vagy smart cardot – is egyre több cég használ. Ebben azonban nagy a szórás a vizsgált országok között. A legrosszabbul a magyar cégek állnak: 80 százalékuknál kizárólag jelszót kérnek a számítógépek a vállalati hálózatra való belépéskor. Ezzel szemben a lengyeleknél a cégek 63 százaléka, a cseheknél 54, míg a románoknál pedig 46 százaléka ragadt meg ezen a szinten.

A mostani kutatás még egy komoly hiányosságra rávilágított: ha már megtörtént a baj, nincs kidolgozott terv a teendőkre. A megkérdezett magyar – és lengyel – vállalatok csupán 60 százalékának van katasztrófaelhárítási terve kibertámadások vagy más nem várt események bekövetkeztére. Ezzel szemben a cseh cégek 84 százalékánál van ilyen terv, de még a román cégek 72 százalékának is.

Érzik a veszélyt, mert többet költenek

A vizsgált négy országban a cégek legalább fele (Csehország 60%, Magyarországon 53%, Románia 52%, Lengyelország 50%) ) tervezi IT-biztonsági költségek növelését. Azoknak a cégeknek az aránya elenyésző, melyek jelenlegi költségszint csökkentését terveznék.

Biztonság szempontjából jó hír, hogy a cégek (különösen a magyar vállalatok: 96%) a központi archiválásban gondolkodnak. Ugyanakkor a többség még ezt helyben oldja meg. Ilyen felhőszolgáltatást még az abban élen járó cseh vállalatoknak is csupán 44 százaléka használt archiválásra, Magyarországon arányuk 36 százalék.

Erre a célra a többség (a magyar cégek 60 százaléka) privát felhőszolgáltatásokat vesz igénybe, de még a nyitottan cseh vállalatoknak is csupán 23 százaléka próbálkozik nyilvános felhővel, sőt hibrid megoldással is csak 36 százalékuk.

Biztonság

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.