A jelszavas hitelesítés ugyanis ezer sebből vérzik, legfőképpen azért, mert egyesek nagyüzemben lopják.

Jó ideje téma, hogy a jelszó kevés a biztonsághoz, mert rendkívül sebezhető. Mire észrevesszük, hogy jelszavunk illetéktelen kézbe került, jó eséllyel már vissza is éltek vele. Most az azonosítási technológiák fejlesztésével foglalkozó Winfrasoft vette elő újra a sokszor átrágott témát.

"A jelszavak problémája, hogy nagyon gyengék, gyakran esnek hackerek áldozatává, ráadásul a felhasználók szemszögéből túl komplikált mondjuk 20, 30, 60 jelszó megjegyzése/kezelése" – összegezte a már közismert problémákat Steven Hope, a Winfrasoft igazgatója.

A biztonsági szakértők ugye azt sulykolják a felhasználónak, hogy akkor van biztonságban, ha minden accountjához más és más jelszót használ, a jelszónak meg olyannak kell lennie, hogy az lehetőleg ne emlékeztessen semmire, legyen benne kis- és nagybetű, szám, speciális karakter stb. De még ez sem elég! Rendszeresen kell cserélgetni a jelszavakat, nehogy valaki véletlenül kifigyelje. Csakhogy a végén már nincs ember, aki fejben tudná tartani ezeket a semmire nem emlékeztető karaktersorokat. Tehát feljegyzi őket, vagy minden egyes bejelentkezéskor a jelszóemlékeztető funkció segítségével új belépési adatokat kér az adott szolgáltatáshoz, alkalmazáshoz.

Az erős jelszó önmagában csak az életünket nehezíti

"Ma már a jelszavak egész egyszerűen nem működnek a mindennapi életben” – mondta Hope, aki azt is ennek tudja be, hogy még mindig az 123456 és a password a két leggyakrabban alkalmazott jelszó a világon.

A Winfrasoft módszere: véletlenszerűen megjelenő számokat kell egy rajzotatot követve összeolvasni

De tegyük fel, bevállaljuk a megfelelően erős és komplex jelszavakat. A biztonság akkor sem garantál. A kémprogramok bármilyen összetett jelszót képesek kiszivárogtatni, másrészt – és ez az igazi probléma – egyre gyakrabban maguk a jelszavakat tároló vállalatok, intézmények rendszerei válnak az adattolvajok áldozatává. Ilyenkor aztán milliószámra kerülnek illetéktelen kézbe a bizalmas adatok, köztük jelszavak vagy azok valamilyen eljárással kódolt változatai. Jól példázza ezt a Target kálváriája.

Vizuális elemek, egyszer használatos jelszavak, biometria

A biztonsági cégek alternatív hitelesítési megoldásokban látják a megoldást. Ezek ha nem is váltják ki teljesen a jelszavas hitelesítést, olyan módon egészítik ki, hogy a kockázatok végül elfogadható szintre csökkenjen. Egyesek a belépési adatok megjegyzését igyekeztek megkönnyíteni (például vizuális, grafikus eszközökkel), mások inkább a többfaktoros authentikációt preferálták.

A Winfrasoft speciel a vizuális eszközökre esküszik: egy 6×6 színes négyzetre osztott felületen teszi lehetővé az azonosítást. Ez a módszer egyszer használatos kódok generálására alkalmas: a négyzetekben véletlenszerűen jelennek meg számok, amit a felhasználó felhasználó egy általa kiválasztott rajzolatot követve rak sorrendbe, és ez a számsor lesz az egyszer használatos jelszó.

Aztán ott van a biometrikus azonosítás. Ennél elsősorban az ujjlenyomat egyediségére építő megoldások hódítanak. Az Apple iPhone-ba épített Touch ID technológia is ilyen. Jegyezzük meg gyorsan: a hamburgi Chaos Computer Club már megjelenése után pár nappal megfektette a védelmet, de azért az meglehetősen speciális körülmények között történt. Azaz a biometrikus azonosítás jelentősen képes növelni a biztonságot.

A Fujitsu tenyérrel azonosít

Az idei CeBIT-en a Fujitsu is bemutatott egy módszert: egy már ismert módszert, a tenyér erezetére épülő azonosítást fejlesztette tovább, és be is építette bele PalmSecure technológiájába. Szintén a CeBIT-en mutatkozott be a svájci KeyLemon arcfelismerésre épülő eljárása. Ezt a technológiát a Facebook is fejleszti). Ezzel viszont az a gond, hogy egyelőre nagyon gyakori a téves azonosítás. Azt a svájci cég is elismerte, hogy bár sokat javítottak ezen, még mindig túl gyakran kell figyelmeztetni a felhasználókat, hogy a sikeres azonosításhoz vegyék le a szemüvegüket, vagy keressenek jobb fényviszonyokat a bejelentkezéshez.

Steven Hope egyébként jó útnak tart bármit, ami alkalmas a jelszavas hitelesítések szerint kiegészítésére, és amelyek egy újabb biztonsági réteggel egészítik ki a folyamatot. Szerinte sem az ujjlenyomat, sem az arcfelismerés nem lesz elegendő soha önmagában, ám a jelszavak kiegészítéseként nagyon fontos szerepet kaphatnak.

(A cikk a Biztonságportálon megjelent írás szerkesztett változata.)

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.