Ha jók a fejlesztő csapatokban a kollaborációs mechanizmusok, szinte biztosan javul a fejlesztett kód biztonsága is, állítja a Google State of DevOps jelentése.

Tavaly óta csökkent a "szoftverüzemeltetési teljesítmény", nőtt a felhőhasználat, és egyre többen látják, hogy a CI/CD (Continuous Integration/Continuous Delivery) kritikus fontosságú a szoftverbiztonság szempontjából, a biztonságos szoftverek fejlesztéséhez pedig fontosabb az erős kollaborációs kultúra, mint a technikai feltételek. Ezek a főbb megállapításai a Google DORA (DevOps Research and Assessment) csapata által készített idei State of DevOps jelentésnek.

A 2014 óta évente kiadott jelentésben idén 1350 szakembert kérdeztek meg, akinek a többsége (68 százalék) fejlesztéssel, mérnöki munkával vagy IT-üzemeltetéssel és infrastruktúrával foglalkozik. A válaszok jól reprezentálják a több mint tízezer embert foglalkoztató nagyvállalatok és a kisebb szervezetek  (20-99 alkalmazott) problémáját egyaránt.

A kutatás évről évre három területre koncentrál: a szoftverszállítási teljesítményre, az operatív teljesítményre és a szervezeti teljesítményre. A szoftverszállítási teljesítményt olyan szempontokkal vizsgálják, mint a telepítési gyakoriság, a változtatások átfutási ideje, a szolgáltatás helyreállításának ideje egy incidens után, valamint a változtatási hibaarány. A legmagasabb pontszámot az kapja, aki naponta többször telepít, a kódmódosítás legkésőbb egy héten belül eljut az éles rendszerig, egy helyreállítás nem vesz igénybe egy napnál hosszabb időt, és a módosítások hibaarány maximum 15 százalék.

Általában romlott a helyzet

Összességében romlott a helyzet tavalyhoz képest. Miközben egyetlen olyan vállalat sem volt, amelynél sikerült volna minden paraméterben maximális pontszámot elérni, a gyengén teljesítők aránya a 2021-es 7 százalékról idén 19 százalékra nőtt (lásd a lenti ábrát). A kutatók csak találgatják az okokat, elsősorban arra gyanakszanak, hogy a világjárvány és annak utóhatásai lassították az innovációt, és akadályozták a tudásmegosztást.
 

(kattintson a képre a nagyobb mérethez. Forrás: State of Devops 2022)


Van viszont olyan terület, ahol látványos volt az előrelépés: a válaszadók 76 százaléka használ nyilvános felhőt (tavaly még csak 56 százalék), és mindössze 10,5 százalék nem használ még privát felhőt sem. A multicloudra is nyitottabbak lettek a cégek: több mint 50 százalékuk több felhőszolgáltatót is használ – érdekes módon ezek a cégek lényegesen jobb szervezetiteljesítmény-mutatókkal bírnak, mint azok, amelyek nem vagy legfeljebb egy szolgáltatótól vesznek felhőt. Az más kérdés, hogy a multicloud egyelőre negatívan hat a szoftverszállításra.

A biztonság továbbra is kulcskérdés

A biztonság nem veszített fontosságából, de idén a hangsúly az ellátási lánc biztonságára helyeződött. A kutatók megjegyzik, hogy a legjobb gyakorlatok – például az SLSA (Supply Chain for Software Artifacts) keretrendszer vagy az SSDF (Secure Software Development Framework) – bevezetése CI/CD hiányában komoly problémák forrása lehet. Utóbbi nélkül ugyanis nehéz biztosítani, hogy az egész szervezet a szkennerek, statikus kódelemző eszközök és tesztek konzisztens készletét használja a belsőleg létrehozott szoftvertermékekhez.

De talán ennél is érdekesebb a kutatásnak az a megállapítása, hogy a szoftverbiztonság nem technikai kérdés, hanem a kollaborációs kultúrához kapcsolódik. Az az egyik legjobb indikátora egy szervezet alkalmazásfejlesztés-biztonsági gyakorlatának, hogy milyen a bizalmi szint. Ha magas, és nem a hibáztatásra épül, ott sokkal jobban beleépültek a biztonsági gyakorlatok a munkafolyamatokba, mint azokon a helyeken, ahol a biztonságot alacsony bizalommal, merev szabályokkal, és a vélt-valós felelősök hibáztatásával próbálják növelni.

Ha tehát egy szervezet javítani szeretne fejlesztési folyamatain, mindenekelőtt a belső kultúráját kell rendbetennie. Ha ez sikerül, a biztonság is javulni fog.

Cloud & big data

Megint hirdetésben froclizza a Samsung az Apple-t

A dél-koreai óriásnál szinte már tradíció, hogy reklámok formájában mutatnak rá legfőbb riválisuk egy-egy gyenge pontjára.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.