A Synopsys 35 milliárd dollárt szán az Ansys szoftvercég megszerzésére, amit a hatósági jóváhagyásokat követően a jövő év első felében hozna tető alá.

A csipek tervezéséhez használt szoftverekben utazó Synopsys tegnap jelentette be, hogy 35 milliárd dolláros készpénz- és részvényügylet keretei között felvásárolja a szimulációs programokat fejlesztő Ansyst. A tranzakció a legnagyobb értékű technológiai akvizíció lenne azóta, hogy a Broadcom összesen 69 milliárd dollárért megszerezte a VMware-t – ez utóbbiról még 2022 májusában jelentek meg az első hírek, de csak tavaly novemberre sikerült lezárni. A megállapodás, hasonlóan a HPE és a Juniper kilátásban lévő üzletéhez, a nagy felvásárlások gyakoribbá válására utal a technológiai iparban, amelyek az elmúlt években látványosan visszaestek a gazdasági helyzet és a trösztellenes ellenőrzések miatt.

Ahogy a Reuters beszámolója is kiemeli, a drága akvizíciókra és összeolvadásokra vonatkozó ötleteket az is ösztönözheti, hogy a szabályozó hatóságok nem mindig voltak sikeresek az ügyletek meghiúsításában. A mostani ügylet újabb hatalmas szereplőt hozna létre az üzleti szoftverek amúgy is erősen konszolidált ágazatában, ami értelemszerűen szabályozási kérdéseket vetne fel. Különösen az olyan kulcsfontosságú piacokon, mint amilyen Kína, ahol a jóváhagyások kifutását sokkal nehezebb megjósolni (erre példa a Broadcom és a VMware esete is). A két vállalat vezetősége mindenesetre úgy nyilatkozott a hírügynökségnek, hogy az igazgatótanácsok független szakértők bevonásával értékelték a vonatkozó kockázatokat.

Úgy tűnik, a befektetők többre számítottak

A Synopsys vezérigazgatója a Reutersnek elmondta, hogy ma a félvezetőipari cégek innovációs képességét komolyan korlátozza, ha nincsenek integrált megoldásaik, a szállítók egyesülése pedig erre a piaci igényre adott reakció lenne. A Synopsys és az Ansys még 2017-ben fogott együttműködésbe annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegye a csiptervezők átfogó tervezési folyamatait a minőségi szabványok szerinti elemzést segítő megoldásokkal. Az Ansys szimulációs és elemző szoftverei az Autodesk, a Fusion 360, az AutoCAD vagy a Solidworks (Dassault Systemes) termékeivel versenyeznek, amelyek most egyesülnének a Synopsys elektronikai tervezési folyamatot meghatározó EDA (electronic design automation) eszközeivel.

Utóbbiakat az AMD, az Intel vagy az Nvidia is használja az egyre összetettebb csipek dizájnjához, de a vállalat abból a jelenságből is profitál, hogy már a Microsoft vagy a Google is komolyan foglalkozik házon belül a saját csipek tervezésével. Az Ansys felvásárlásáról szóló értesülések egyébként tavaly karácsony előtt kaptak először nyilvánosságot, nem sokkal azután, hogy az EDA-iparág másik meghatározó szereplője, a Synopsyshoz hasonló piaci kapitalizációval rendelkező Cadence Design Systems is érdeklődét mutatott a társaság iránt. A keddi bejelentést követően a Synopsys részvényei némileg erősödtek, az Ansys árfolyama viszont a közel 30 százalékos prémium ellenre majdnem 5 százalékkal esett vissza.

Piaci hírek

Teljes kudarcnak tűnik a fegyvereket kereső MI bevetése a New York-i metróban

Rengeteg hamis riasztást és nulla találatot produkált New Yorkban az a kísérleti program, amelynek során mesterséges intelligenciával próbálták kiszűrni a fegyvert hordó utasokat a város metrórendszerében.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.