A korábbi tervek szerint jövőre jelent volna meg a Pixelbook laptopok új generációja, amelyekkel a Google a chromebookos koncepcióban rejlő potenciált igyekezett megvillantani nem csak a fogyasztók, de a potenciális partnergyártók felé is. Úgy tűnik, ebből már nem lesz semmi, mivel sajtóértesülések szerint a vállalatnál zajló költségcsökkentési hullám áldozata lett a projekt. A történtekről beszámoló The Verge arról ír, hogy az új számítógép fejlesztése előrehaladott állapotban volt, ám a csapat tagjait már át is helyezték cégen belül.
A lap a lépéssel kapcsolatban megjegyzi azt is, hogy alig néhány hónappal korábban a keresőóriás hardverekért felelős vezetője magabiztosan nyilatkozott a Pixelbookok jövőjét illetően. Rick Osterloh ugyanakkor már akkor is elismerte, hogy a Chromebook-piac megváltozott, beérett 2017 óta. Ezt úgy is lehet értelmezni, hogy a cég szerint már nem annyira fontos, hogy a kategória életképességének demonstrálására folyamatosan új "kirakatmodellt" tegyen le az asztalra.
A döntést ugyanakkor megkönnyíthette, hogy ahogy a technológiai szektorban általában, úgy a Google-nél sem éppen most döntenek rekordokat az új munkaerő felvételében. A nehézre fordult gazdasági körülmények miatt a legtöbb cégnél nagyon óvatos üzletpolitikára váltottak, amelynek természetes részét képezi bizonyos nem kritikusnak ítélt projektek bezárása.
Kirakatba készült
A Google immár hosszú évek óta hardvergyártóként is jelen van bizonyos szegmensekben. Ezekben a saját fejlesztésekben az a közös, hogy a vállalat azt igyekszik megmutatni, hogy az egyes eszköztípusoknál hogyan (milyen jól) működnek szoftveres megoldásai. Az Android mobil operációs rendszer erejét a Pixel mobilok voltak hivatottak kidomborítani, a cég régóta várt debütálása az okosórák piacán pedig néhány hét múlva következhet be a Pixel Watch megjelenésével. Szintén hallani egy androidos táblagépről, amely jövőre érkezhet.
A még 2013-ban megjelent Chromebook Pixellel, illetve a később debütáló Pixelbookkal a fentiekhez hasonló célja volt a Google-nek, azaz megmutatni a világnak, hogy a Chrome OS-re és folyamatos online kapcsolatra épített laptop koncepciója megállja a helyét a hagyományos hordozható számítógépek között. És bár a Chromebookok egyik előnye, hogy nem feltétlenül igényelnek csúcskategóriás hardveres elemeket, a Google nem spórolt az alkatrészekkel. Utóbbi miatt viszont a termékek ára is magas lett, így igazából sosem tudtak komoly vizet zavarni a piacon.
A Google szerencséjére azonban az ötletet más gyártók is felkarolták, akik már jobban egyensúlyoztak az ár és az azért kapható képességek tekintetében. Az Acertől a Lenovón át a Dellig és a HP-ig már szinte az összes jelentős PC-gyártó kijött a saját chromebookos termékével, és ezeket el is kezdték vásárolni.
A 2020-ban lecsapó koronavírus pedig különösen jót tett a még mindig elég szűk szegmensnek, mivel a Chromebookok legnagyobb vásárlói az oktatási intézmények és a tanulók voltak. Ebben az időszakban fordult elő először, hogy több Chrome OS-eszköz fogyott globálisan, mint ahány Apple Mac. A Canalys adatai szerint a Chromebookok forgalma 2021 első negyedévében 275 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi időszak eredményét. A járvány lecsengésével és a gazdasági problémák kiéleződésével azonban idén bezuhantak a PC-eladások. A trend különösen rosszul érintette a Chromebookokat, ahol a Gartner idénre 30 százalékos csökkenést prognosztizált.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak