A fejlesztők és szoftvermérnökök legalább fele részben akkor is mérlegelik a felmondást, ha csapnivalónak tartják a kódbázist, amellyel dolgozniuk kell.

A munkaadókat egyre komolyabb kihívások elé állítja a szoftverfejlesztő szakemberek toborzása és megtartása, ahogy egyre több technológiai dolgozó fontolgatja a munkahelyváltást. Az nem nagy meglepetés, hogy a fejlesztők általában a magasabb fizetés, az új kihívások vagy a rugalmasabb munkabeosztás miatt lépnek tovább, egy nyáron közzétett felmérés szerint azonban van egy másik, legalább ennyire fontos szempont is, amelyik komoly hatással lehet a döntéseikre.

A szoftverfejlesztői eszközökben utazó Stepsize eredményei szerint a mérnökök nagyjából fele, 51 százaléka hagyta már el munkahelyét vagy mérlegelte a felmondást a technikai adósság (technical debt) problémái miatt, körülbelül 20 százalékuk pedig ezt tartja a meghatározó tényezőnek abban a tekintetben, hogy ki akar-e lépni egy-egy cégtől, vagy hogy egyáltalán be akar-e lépni egy új munkáltatóhoz.

A technikai adósság fogalma nagyjából az (informatikai) rendszerek ellenállására vonatkozik a változtatásokkal szemben, vagyis arra, amikor a rendszereket egyre drágábban és egyre több munkával lehet megfelelő és működőképes állapotban tartani. Nem csak hibákat és kimaradásokat okoz, hanem a fejlődést és a termelékenységet is akadályozza, kényszermegoldásokra vagy a funkcionalitás korlátozására kényszerítve a fejlesztőket is.

Mindez egyébként sok mindenre kiterjedhet a nagy horderejű, évtizedes hibajavítást igénylő projektejtől egészen az olyan kérdésekig, mint amilyen a programozási nyelv kiválasztása a háttérrendszerek felépítéséhez. Utóbbi esetben a későbbi nyelvi frissítések megkövetelhetik a fejlesztőktől, hogy írják át azokat a régi kódokat, amelyet annak idején mások írtak más feltételek mellett, és nem is feltétlenül dokumentáltak megfelelően. Könnyű belátni, hogy az ilyesmi mennyi frusztrációhoz vezet, ha több millió kódsorról beszélünk egy-egy adott programnyelven.

Azért a pénzt is sokan szeretik

Ahogy korábban írtuk, a szervezetek jelentős részénél még csak nem is léteznek a technikai adósság kezelésére irányuló folyamatok, pedig a produktivitás közvetett módon úgy is erősthető lenne, ha az üzleti szereplők legalább a backend alkalmazásokban vagy a kódbázis általános infrastrukturális területein tudatosan csökkentenék a technikai adósságot. Nem beszélve a szakemberek megszerzéséről és megtartásáról, ha helyt adunk a Stepsize felmérésének.

Tekintettel arra, hogy mennyibe kerül az új mérnökök felvétele és képzése, a vállalatok igyekeznek minél lejjebb nyomni a fluktuáció arányát. A kutatás értelmében ennek hatékony eszköze az is, ha egészséges és megfelelő minőségű kódbázis fenntartására törekednek, mivel a jövőbeni alkalmazottaknak is azzal kell majd dolgozniuk, amit a mostaniaktól megörökölnek. A kódbázis jövőbeni karbantarthatóságát pedig meghatározza annak tisztasága, következetessége és tesztelhetősége.

A felmérésben szereplő szempontok között egyébként a kódbázis állapota és minősége a negyedik legfontosabb szempont volt a szoftverfejlesztők munkahelyválasztásában. Az első helyen természetesen a fizetés áll, ami több mint négyötöd részüknél prioritás. Ezt 75 százalékkal követik a műszaki kihívások és az előrelépési lehetőségek, 68 százalék pedig már a távmunka megszervezését is lényegesnek tekinti. A "code quality and codebase health" pontot a megkérdezettek 62 százaléka jelölte be, vagyis tízből hat szakember ettől sem hajlandó eltekinteni, amikor az egyes ajánlatokat mérlegeli.

Közösség & HR

Rasszista, gyűlölködő, Hitler-imádó posztokat tolt Musk "javított" chatbotja

A Grokot fejlesztő xAI alig győzi törölni az alig néhány nappal ezelőtt továbbfejlesztett generatív algoritmusból áradó szemetet.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.