A megszokott modelleken a digitalizáció sem segít, a sikerhez teljes szemléletváltásra van szükség – állítja a második milliárdos céget felépítő Tien Tzuo.

A digitális gazdaság korszakában, az úgynevezett digitális transzformáció közepette sok szó esik a megszokott üzleti gyakorlatok átalakulásáról. Ezzel kapcsolatban egyre többen fogalmazzák meg azt a véleményt, hogy a régi modellek digitalizációja a legtöbb esetben zsákutcának bizonyul majd, és a siker a teljesen új üzleti modellek adaptációján múlik – vagyis a digitalizáció önmagában nem ér sokat, a modellváltásnak pedig a szervezetek működésének egészére ki kell terjednie, az általános vállalati kultúrától a terméktervezésen át az értékesítésig.

Lassan mindenki rákényszerül a szemléletváltásra

A Business Insider nemrég a Zuora nevű, manapság már dollárra értékelt startup alapító vezérigazgatójával közölt beszélgetést, amelynek fókuszában a digitális gazdaság egyik meghatározó eleme, az előfizetéses terjesztési rendszer állt. Tien Tzuo pályáját a Salesforce-nál kezdte, ráadásul a vállalat tizenegyedik alkalmazottjaként, vagyis első kézből tapasztalhatta, hogyan nőtt ki a cégecskéből az előfizetéses szoftvermegoldások piacának egyik úttörője és legnagyobb szereplője. (A Zuora a maga részéről idén áprilisban ment a tőzsdére, és jelenleg 3 milliárd dollár fölötti piaci kapitalizációval működik.)

A lap Tzuo új könyve megjelenésének kapcsán beszélgetett az üzletemberrel, aki nem meglepő módon az előfizetéses rendszer uralkodásáról szól. Ennek alapján manapság változik meg visszavonhatatlanul a tulajdonlás fogalma. Az emberek már a ruháktól a szerszámokig mindent hajlandóak bérelni a megvásárlás helyett, streamelik a zenét és a filmeket, sőt a vállalatok is egyre nagyobb részben bérletként veszik igénybe a szoftvereket, amelyek az ugyancsak bérelt adatközpontokban futnak.

A változások egyenletében az előfizetéses üzleti modell az, ami Tzuo szerint mindent megváltoztat, legyen szó akár a hagyományos üzletekről, a szoftveripartól a gyártásig. Bár a rendszer jövőjével kapcsolatban már nem sok mindenkit kell meggyőzni, a legtöbben egyelőre nem tudják, hogyan kell sikeresen bevezetni és működtetni az új modellt. Tzuo úgy látja, hogy általában ugyanazt a terméket próbálják eladni, csak mostantól előfizetéses konstrukcióban, ami szerinte egyenes út a kudarchoz.

Nem megszerezni, hanem megtartani kell az ügyfelet

Ehelyett azt tanácsolja mindenkinek, hogy a szervezetek teljes működését vizsgálja felül. Mostantól ugyanis nem arról kell meggyőzni a vásárlókat, hogy megvegyenek egy árucikket, hanem arra kell rávenni őket, hogy hónapról hónapra, negyedévről negyedévre vagy évről évre megújítsák a szolgáltatások igénybevételét biztosító előfizetéseket. Ebből a Business Insider beszélgetése alapján az is egyenesen következik, hogy lassan el kell felejteni az olyan ügyfélellenes módszereket is, mint mondjuk a tervezett amortizáció, ami szintén az új vásárlásokat hivatott kikényszeríteni.

Az új rendszer nyilván azt is feltételezi, hogy azok a cégek fognak jól érvényesülni, amelyek minden létező információval rendelkeznek a fogyasztóikról. Tzuo – és nagyjából mindenki más – szerint éppen ez például az Amazon szuperképessége: az Amazon ugynais pontosan tudja, hogy ki mit adott el vagy vásárolt, ki milyen filmeket nézett meg, az Alexán keresztül pedig már olyasmivel is tisztában van, hogy ki milyen gyakran kíváncsi az időjárás-előrejelzésre. Mindez lehetővé teszi a felhasználókkal való közvetlen kommunikációt.

Az Amazon vezérigazgatója, Jeff Bezos ezt úgy fogalmazta meg, hogy sok társaság az ügyfelek iránti elkötelezettségről beszél, de a valóságban az energiáit legnagyobb részben a versenytársak emlegetése, a versenytársak lépéseire való reakció köti le. Ha a teljes vállalati kultúra erre a "versenytárs-megszállottságra" épül, akkor hiába jár valaki mindig egy lépéssel a riválisok előtt, az ügyfelek elvárásaitól így is mindig el lesz maradva, hiszen nem igazán ismeri őket, ők pedig mindig elégedetlenek lesznek valamivel, mindig többet akarnak valamiből.

Visszatérve a Zuora vezérigazgatójára: Tien Tzuo szerint az üzleti képzés is két évtizedes lemaradásban van ahhoz képest, hogy muníciót adjon a változások értelmezéséhez. Eért senkinek sem javasolja, hogy ilyen irányú oktatásra fecsérelje az idejét: szerinte az előfizetéses modellről csak olyan emberektől lehet értelmes dolgokat tanulni, akik már maguk is sikerre vittek valamilyen előfizetéses rendszeren alapuló vállalkozást, és érdemes eljárni a témához kapcsolódó eseményekre is, ahol mindenki elkezdheti építgetni a maga professzionális kapcsolati hálóját.

A cégvezetőknek Tzuo azt tanácsolja, hogy igyekezzenek olyan munkatársakat felvenni, akik már megfordultak az előfizetéses modellt sikeresen alkalmazó cégeknél, mert ez a belső kompetencia növelésének másik hatékony útja. A Business Insider interjújának záró gondolata szerint aki abbahagyja a saját termékein való folyamatos agyalást, és elkezd foglalkozni az ügyfeleivel, azzal egyszerre csak "mindenféle dolog történik" majd – a vállalati kultúra átalakulása pedig visszahat a terméktervezésre, a marketigre, az értékesítésre és minden másra is.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.