Most már tényleg tőzsdére menne a TikTok tulajdonosa, írta a Financial Times értesüléseire hivatkozva a Reuters. A ByteDance IPO-járól azóta beszélnek, hogy felvetődött a videoplatform amerikai ágának értékesítése (amiből végől nem lett semmi), és az elemzők régóta nagy esélyt adtak egy ilyen lépésnek, sokan ezzel hozták összefüggésbe azt is, hogy a céghez tavasszal új pénzügyi igazgató érkezett: azt a Chew Shou Zit igazolták le, aki a Xiaomi tőzsdére vitelét is lezongorázta.
Maga ByteDaance áprilisban még azt jelentette be, hogy egyelőre nincs napirenden a tőzsdei bevezetés, és a The Wall Street Journal is arról írt egy hónapja, hogy határozatlan időre elhalasztották a nyilvános kibocsátást a különböző hatóságok fenntartásai miatt.
Ezzel szemben most a Financial Timesnak határozottan állították bennfentesek, hogy már 2022 elején megkezdhetik a nyilvános kereskedést a cég papírjaival a hongkongi tőzsdén. A lap egyik informátora azt mondta, hogy most folyik a hatóságok ilyenkor szokásos felülvizsgálata.
A ByteDance szóvivője a Reutersnek nem cáfolta, de nem is erősítette meg az értesüléseket, de azt írta, hogy a Financial Times cikke nem volt pontos, azt azonban nem pontosította, hogy melyik téves az állítások közül.
A világ legértékesebb startupját tenné helyre
A ByteDance jelenleg messze a világ legértékesebb startupja. A CBInsights unikornis-listáját 140 milliárd dolláros értékeléssel vezeti. Az ilyen értékelések azonban becslésen alapulnak. Ezeknek pontosságát jól mutatja, hogy például a Financial Times 180 milliárdos becsült cégértékről ír. Az azonban, hogy a piac hogyan ítéli meg egy vállalat értékét, csak a nyilvános tőzsdei kibocsátás után dől el. A tőzsde felé terelik a céget azok a (kockázati) befektetők is, akik finanszírozták a ByteDance növekedését, és szeretnének pénzt látni a befektetésükből.
A vállalatban van potenciál. Az App Annie szerint az idei első félévben már egyértelműen a legtöbbször letöltött és – ami legalább ilyen fontos – a legtöbb pénzt hozó appok listáján is a szerepelt a TikTok. Mindezt úgy tudta elérni, hogy a pekingi kormány szoros ellenőrzés alá helyezte a techipar minden olyan szereplőjét (köztük a ByteDance-t), amely bármilyen módon veszélyes lehet a központi kormány törekvéseire.
Az amerikaiak sem bántak kesztyűs kézzel a szolgáltatással. Arra hivatkozva, hogy a TikTok nem védi kellően személyes adatokat, Donald Trump ki akarta kényszeríteni, hogy az amerikai operációt adja el a kínai vállalat. Annak idején még olyan, meglehetősen abszurdnak ható ötletek is felmerültek, hogy az Oracle lesz a vevő. (Aztán persze Ellisonék azonnal kitáncoltak, amikor a vihar elült.)
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak