Tán meghaltok páran, de ilyen áldozatra hajlandó vagyok – mondja a Shrek gonosz nagyura a vállalkozó kedvű lovagoknak, akiket elküldene a sárkányhoz, hogy megküzdjenek vele az ő nevében. Persze ami az animációs filmben jó poén, a valóságban már kevésbé az, pláne, ha az OpenAI egyik vezetőjétől jön: a Fortune üzleti magazin nemrég szúrta ki, hogy a vállalat CTO-ja, Mira Murati hasonló módon kommentálta egy beszélgetés során azokat az aggodalmakat, amelyek egyre erősebbek a mesterséges intelligencia szerepével kapcsolatban a kreatív munkahelyek és más állások megszüntetésében.
Egyes kreatív munkakörök talán megszűnnek, de lehet, hogy eleve nem is kellett volna létezniük – mondta Murati a június elején közölt interjúban. Ehhez hozzátette, hogy általában sok munkakörben lehet majd változásokra számítani az MI alkalmazásával meg fog változni, és véleménye szerint a szigorúan ismétlődő feladatok lesznek azok, amelyeket a technológia kiválthat. Ezek természetesen homályos előrejelzések, mint ahogy azok is, hogy a mesterséges intelligencia milyen sok új állást hozhat létre, de az előrejelzések nagyjából ebbe az irányba mutatnak a nagy nyelvi modellek fejlődésével kapcsolatban.
A Futurism beszámolója például a brit IPPR agytröszt jelentését idézi, ami egy "közelgő munkaügyi apokalipszisre" figyelmeztet. Ennek alapján a legnagyobb veszély a belépő szintű, részmunkaidős és adminisztratív pozíciókra leselkedik, illetve az "ismétlődő kognitív feladatokat" érinti, mint amilyenek az ügyfelkapcsolati és a call centeres munkák. Emellett persze már más területeken, így a zenészek, a fotósok, a dizájnerek, az újságírók vagy az illusztrátorok között is komoly feszültséget kelt a jogvédett anyagok felhasználása és átláthatatlan feldolgozása, ami az eredeti források kiváltását is lehetővé teheti.
Megfelelő embert a megfelelő helyre
Bár az érintett technológiai vezetők megnyilatkozásaira eddig is jellemző volt az automatizálásról vetített rózsaszín köd, vagy az átlátszó maszatolás a felelősség, az elszámoltathatóság és a díjazások kapcsán, Murati nyilatkozata ezen belül is új szintet képvisel. Ma már elég egyértelmű, hogy a generatív mesterséges intelligencia nem azért jelent fenyegetést sok munkahelyre, mert jobban dolgozik, hanem azért, mert olcsóbb. A kommentárok azonban itt sem mulasztják el megjegyezni, hogy a generatív MI fejlesztése éppen azoknak a produktumoknak a felporszívózására épül, amelyek előállítóit az OpenAI egyik vezetője most kiválthatónak és feleslegesnek nevezi – némileg ellentmondva annak a reklémszövegnek is, hogy az MI fő célja az emberi tevékenység támogatása.
Érdekes adalék, hogy tavasszal Murati pont ebben a témában lépett rá a gereblyére, amikor a The Wall Street Journalnak nyilatkozva arra a kérdésre kellett volna válaszolnia, hogy az OpenAI szöveg-videó generátora, a Sora tanításában támaszkodtak-e a YouTube-ról származó tartalomra. A vállalat CTO-ja "nem volt benne biztos", hogy erre sor került-e, amiből megint kiderült, hogy a C-szintű vezetői feladatok között is bőven lenne lehetőség az automatizálásra. A YouTube vezérigazgatója mindenesetre úgy reagált a dologra, hogy az ilyesmi a szolgáltatási szabályok egyértelmű megsértését jelentené.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak