A tajvani gyártónál egy szoftvertelepítéssel szabadult el a kór, ami miatt napokra leállt az élet.

A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, avagy röviden TSMC a világ legnagyobb szerződéses félvezető-szállítója, így értelemszerűen a globális helyzetre is kihatással van az, hogy megy náluk a munka. Múlt hét végén nem nagyon ment, mivel pénteken vírus támadta meg a gyártósor egységeit. A cég közlése szerint nem történt adatlopás, de a kár így is jelentős.

Óvatlan telepítés

A nem utolsó sorban az Apple termékeibe is csipeket szállító gyártó főbb üzemeiben péntek éjjel szabadult el egy nemkívánatos kártevő, miután nem megfelelően telepítettek egy szoftvert egy új eszközre. Amint az egységet csatlakoztatták a belső rendszerre, az megkezdte munkáját és agresszív terjeszkedésbe fogott. A probléma észlelését követően az egységeket le kellett állítani és csak fokozatosan lehetett újraindítani a termelést. A cég tájékoztatása szerint vasárnap délutánra kipucolták az érintett rendszerek 80 százalékát, hétfőre pedig visszatérhettek a normál ügymenethez.

A hivatalos sajtóközlemény nem hekkertámadásként hivatkozik az esetre: érzékeny adatok nem kompromittálódtak, és semmilyen információ nem került ki a vállalat rendszereiből. Ennek ellenére a leállás nem volt fájdalommentes, hiszen az üzemszünet miatt a negyedéves bevételek tervszámait azonnal 3 százalékkal csökkentettek, ami a TSMC esetében 255 millió dolláros kiesést jelent. A profitráta szintén csökkenhet 1 százalékkal.

Ledolgozzák

A cég papírjai a hétfői kereskedésben bő 1 százalékot estek az amúgy nagyjából stagnáló tajvani tőzsdén. A befektetőket tehát csak mérsékelten izgatta fel az incidens, ami talán annak is köszönhető, hogy a TSMC-nél igyekeztek mindenkit megnyugtatni, hogy az év utolsó három hónapjában behozzák a most összeszedett lemaradást. Ennek megfelelően a vállalat éves bevételi célszámai nem módosultak és ha minden jól megy, kövér egyszámjegyű éves bővülés lehet a végén.

Ennek ellenére a TSMC partnereinek okozhat némi gondot a kiesés, hiszen az ősz elején tervezett megjelenéseket kellemetlenül érintheti, hogy nem készült elég alkatrész. Azt a cég vezetősége nem volt hajlandó elárulni, pontosan milyen termékek gyártásánál kavart be a vírus, így azt sem lehet tudni, hogy az Apple szeptemberben induló új generációs iPhone-jait érinti-e az ügy.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

 

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.