Közzétette február végével zárult negyedévének eredményeit az Oracle. Nettó árbevétele 12,4 milliárd dollár lett, amely 18 százalékkal magasabb, mint az előző pénzügyi év azonos időszakában (10,5 milliárd). A profit viszont csökkent: a tavalyi 2,3 milliárd dollárral szemben most csak 1,9 milliárd maradt a kasszában, ami 18 százalékos romlás. Ez részvényenként 1,22 dollár, ami jobb az elemzői várakozásánál (1,20 dollár). A vállalat hangsúlyozta: az erős dollár is rontotta a profitabilitását. Összességében a Reuters is úgy értékelte, hogy bár a hibrid munkavégzés térnyerése segítette a bevételek növekedését, az erős dollárt az Oracle is megszenvedte.
A vállalat operatív szinten is rontott. Működési eredménye 3,3 milliárd dollár, 15 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál (3,8 milliárd). Jelentősen nőttek ugyanis a vállalat működési költségei. Míg egy éve 6,7 milliárd dollárt költöttek, addig a legutóbbi negyedévben 37 százalékkal többet, 9,2 milliárdot. Két fontos terület működési költségei is drasztikusan emelkedtek: a felhőszolgáltatások és licenctámogatás soron 52 százalékkal szerepel több kiadás, mint egy éve (közel 2 milliárd ment erre), míg a szolgáltatások soron 81 százalékos az emelkedés éve szinten. Utóbbi szegmens bevételei egyébként közel hasonló mértékben, 74 százalékkal nőttek. De például a felhőszolgáltatások és licenctámogatás csupán 17 százalékkal hozott többet, mint egy éve.
Mindig van jó hír
Szerencsére a befektetők most sem maradtak jó hírek, pozitív üzenetek nélkül. Safra Catz az elemzői konferenciahíváson mindenekelőtt azzal dicsekedhetett – joggal –, hogy a felhős bevételek 45 százalékkal nőttek. A növekedés ráadásul nagyjából azonos volt az infrastruktúra-szolgáltatásoknál (IaaS) és az alkalmazásszolgáltatásoknál (SaaS).
Ebbe a növekedésben már a 2021-ben megvásárolt, egészségügyi informatikai rendszereket fejlesztő Cerner eredménye is vastagon benne van. A Cerner nélkül számítva a növekmény 28 százalék. Ugyanakkor a vállalat arra számít, hogy a következő negyedévek során újabb jelentős ügyfeleket tudnak szerezni az egészségügy területén. Larry Ellison elnök (és főtechnológus) is ezt jósolta az elemzőknek.
Catz előrejelzése szerint a negyedik negyedévben a bevételek 15-17 százalékkal nőnek, a Cernerrel együtt számolt felhős üzlet pedig 53 százalékkal bővül (az egészségügyi cég nélkül is 30 százalék fölött lehet a növekedés, de csak állandó árfolyamon számolva).