A GKI Digital idén is felmérte, milyen forgalmat produkálnak a legnagyobb hazai internetes áruházak.

A kutatócégnél ez az ötödik év, hogy kijön a legnagyobb forgalmú webáruházak rangsorával. A korábbi években ez meglehetősen egyhangú képet mutatott - legalábbis ami az éllovas kilétét illeti. Idén azonban megtört a jég: a magyar online vásárlók 2018-ban az eMAG webáruházában költötték a legtöbbet. Igaz, ez az időközben bejelentett fúzió miatt tulajdonképpen csak házon belüli cserét jelent.

Csak a netre fókuszál az első

Az idei, azaz a tavalyi áruforgalmon alapuló lista egyik érdekessége, hogy az első helyet végre megkaparintó eMAG az egyetlen áruház a top10-ben, amelyik kizárólag online értékesítési csatornával rendelkezik. Minden más nagypályás játékosnak van a webshop mellett fizikai üzletlánca, eladási pontja is. A második helyre szorult Extreme Digital az eMAG-hoz hasonlóan széles termékkört kínál webplázájában, míg a harmadik Media Markt kifejezetten a műszaki cikkekre koncentrálva tudott nagy forgalmat realizálni.

A webáruházak magyarországi erőviszonyait viszont alaposan átrajzolhatja az, hogy a két első helyen végzett szereplő portfóliója egy fúzió keretében egy kézbe kerülhet. A két hónapja bejelentett egyesülés a várakozások szerint a harmadik negyedévben zárulhat le hivatalosan, amennyiben azt a versenyhivatal is jóváhagyja.

A friss toplistán szereplő első 10 webáruház a tavalyi év során együttesen mintegy nettó 150 milliárd forint forgalmat realizált online értékesítésből. Ehhez a bevételhez összesen több mint 5 millió sikeres tranzakció társult. A legnagyobb tíz szereplő a teljes piac 35 százalékát tette ki, ami 2 százalékpontos csökkenést mutat az egy évvel korábbi eredményekhez képest. A legnagyobb webáruházak esetében a növekedési dinamika alacsonyabb a piaci átlagnál, az első 10 összesített forgalma csupán 11 százalékkal nőtt egy év alatt, miközben a hazai online kiskereskedelem 17 százaléknyit bővült.

Van mozgás, de nehéz az elitbe jutni

Bár a GKI Digital listája hagyományosan alig változik a nevek tekintetében, a helyezésekben mindig tetten érhetők változások. Ez igaz volt a tavalyi eredményekre is: a lista szereplőinek egy része 2018-ban kiemelkedő bővülést tudott elérni, ám több kereskedő stagnálást, vagy akár forgalmi visszaesést volt kénytelen megélni.

 

GKI Digital E-TOPLISTA 2014-2018
Infogram

 

Az elmúlt években egyértelművé vált, hogy a 10 legnagyobb forgalmú webáruház közé nem könnyű bejutni. Ez a tavalyi listához hasonlóan idén is csak egy szereplőnek sikerült: 2018-as online értékesítési eredményei alapján a lista 7. helyére került a Magyar Telekom online shopja. Az összesített 7. pozíció mellett egyben a Telekom a legnagyobb forgalmú online mobiltelefon- és tablagépértékesítő is a mezőnyben.

Erősödő FMCG

A gyorsan mozgó napi fogyasztási cikkek (FMCG) internetes értékesítésében még mindig hatalmas kiaknázatlan potenciál van, elég, ha csak a földrajzi lefedet(tlen)ségre gondolunk. Ugyan az első tízbe 2018-ban csak a Tesco fért be, ez a jövőben könnyen változhat. Az ország legnagyobb kiskereskedője ugyanis a saját szektorában egyre erősebb konkurenciával néz szembe. Az Auchan Online működésének második teljes évében a 14. helyig tudott növekedni, miközben a G’Roby és a Prima Online mellett 2019 áprilisban elindult a SPAR online áruháza is.

Közösség & HR

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.