A két cég már aláírta a megállapodást, amit még a versenyhivatalnak is jóvá kell hagynia.

Egyesül a magyar Extreme Digital Zrt. és a dél-afrikai (egyébként romániai székhelyű) Naspers csoporthoz tartozó eMAG magyarországi leányvállalata, amivel a közép-európai régió egyik meghatározó e-kiskereskedelmi vállalata jön létre budapesti központtal.

Az összeolvadással létrejövő új cégben az eMAG Romanian keresztül a Naspers lesz a többségi tulajdonos 52 százalékkal, míg az Extreme Digitalnak 48 százalékos részesedése lesz. Várkonyi Balázs és Kelemen Gyula – az Extreme Digital alapítói – az új cégben is vezető szerepet vállalnak.

Eltérő üzleti modellek találkoznak

A cégfúzióra még a versenyhivatalnak is rá kell bólintania. Emiatt várhatóan csak 2019 harmadik negyedévében zárják le a tranzakciót.

Az MTI információja szerint a több mint háromszáz alkalmazottat foglalkoztató Extreme Digital tavalyi árbevétele 36 milliárd forint volt, amiből 150 millió forint nyereséget termeltek. A cég online és offline is értékesít, országszerte 16 üzlettel rendelkezik. Várkonyiék cége egyébként már nyolc országban van jelen.

Az eMAG a román piac egyik legnagyobb szereplője, és magyar online kereskedelemben is nagy súlya van, de csupán ebben a két országban van látható jelenléte. Üzleti modellje is más, mint az Extreme Digitalé. Forgalmának jelentős részét ugyanis a Marketplace szolgáltatása adja, amelyen kisvállalkozóknak nyújt értékesítési felületet.

A GKI Digital rangsora szerint az Extreme Digital 2014. óta (erre az évre készítette el először a kutató acég a rangsort) a nagyjából ezermilliárd forint forgalmú magyar e-kereskedelmi piac legnagyobb szereplője, míg az eMAG szintén azóta van a második helyen.

A GKI Digital ugyanakkor már a 2017-es évre vonatkozó elemzésében is felhívta a figyelmet, hogy szűkül a távolság a globális kereskedelmi cégek és a hazai piacvezető között. Az egyesülés viszont megerősítheti a helyzetüknek, illetve lendületet adhat a további külföldi terjeszkedésnek is. A cél egyébként az, hogy Közép-Kelet-Európában a legnagyobb piaci szereplővé váljanak az online kereskedelemben. Ehhez az alapot az Extreme Digital külföldi jelenléte adja majd.

Válásra a gyors házasság az orvosság?

Az Extreme Digitalnak nem ez az első házassági próbálkozása. 2015-ben a Steinhoff Internationallel (a Kika és a Pepco kiskereskedelmi lánc tulajdonosa) bútorozott össze. A Steinhoff tőkeemeléssel szerzett Várkonyiék cégében 50,8 százalékos részesedést. 2018-ban azonban Várkonyiék kivásárolták a Steinhoff tulajdonrészét, mert az csalási botrányba keveredett.

Várkonyi a lépést akkor azzal indokolta, hogy a botrány megijesztette az Extreme Digital hitelbiztosítóit és üzleti partnereit, ezért gyors megoldás kellett. De már a válás bejelentésekor is azt mondta, hogy nyitottak az újabb tőkebevonásra, amire van is érdeklődő.

Piaci hírek

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.