Az informatikai biztonságra specializálódott neves német kutatóintézetnél ezúttal azt tesztelték, a rendelkezésre álló védelmi megoldások közül melyek tudják a leghatékonyabban kiszűrni az Android mobil operációs rendszerét célzó kémprogramokat, -alkalmazásokat (spyware vagy stalkerware). Az AV-TEST nemrégiben publikált adatai szerint a többség tűrhetően teljesített, ám egy kakukktojás azért akadt a mezőnyben.
Oké, hogy ingyenes, de azért mégis...
A teszt abból állt, hogy 29 különböző kártékony kódot "etettek meg" a piacon elérhető védelmi programokkal, a rangsort pedig egészen egyszerűen az adta, hogy közülük hányat sikerült felismerni az adott megoldásnak. A gyakran nagyon súlyos visszaélésekre lehetőséget adó rosszindulatú eszközöket az indulók többsége viszonylag jó arányban jelezte, ám a mobil operációs rendszer gazdájának saját alkalmazása, a Google Play Protect messze a riválisok mögött végzett.
A keresőóriás mobil ökoszisztémájának beépített védelmi rendszere mindössze 9 spyware-t azonosított, ami egyben azt jelenti, hogy a másik 20 gond nélkül átjutott a szűrőn. Ez még akkor is nagyon gyenge arány, ha hozzátesszük, hogy a szolgáltatás semmiféle költségbe nem kerül a felhasználók számára. A kutatólabor jelentése ezzel kapcsolatban nem is felejti el megemlíteni, hogy a vizsgált megoldások között több más, szintén ingyenesen használható termék akad, amelyek ennél lényegesen kedvezőbb eredményt értek el.
Az AV-TEST vizsgálatának teljes eredménylistája
A teljes listát átböngészve kitűnik, hogy hibátlanra mindössze 3 programnak sikerült vizsgázni az összesen másfél tucatnyi induló közül. Az Antiy, a Bitdefender és a Trend Micro termékei mellett tövábbi 4 gyártónak sikerült 90 százalék feletti arányt produkálnia. A minőségért azonban valamennyit áldozni is kell. Annyira sokat azért nem, mivel a legjobbak használatáért jellemzően 10 dollár körüli összeget kérnek el a szállítók éves előfizetés keretében.
A lista alsó fertáján a Play Protect felett a Norton 360 szoftvert találjuk, de még ez utóbbi is közel kétszerannyi kártevőt fogott meg, mint amennyit a Google beépített szolgáltatása.
Az eredmények fényében a szakértők azt javasolják az androidos készülékek tulajdonosainak, hogy ha eddig kizárólag a beépített védelemre támaszkodtak, fontolják meg egy másik alkalmazás bevetését is. A rendszer vizsgálatát pedig ne csupán felületesen végezzük, azaz ha a program egy gyorsabb és egy teljes átvizsgálás között enged választani, mindenképpen szánjuk rá az időt az utóbbira, mert azzal a valósághoz jobban közelítő eredményeket kaphatunk.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak