Bár az előrejelzések abba az irányba mutatnak, hogy a mesterséges intelligencia munkahelyek millióinak megszüntetéséhez járul majd hozzá, a munkáltatók lelkesedése időnként olyan túlkapásokhoz vezet, amelyek a megtakarítások ígéretén túl másféle tanulságokkal is szolgálhatnak a döntéshozóknak. Igaz, hogy a szervezetek a kisebb-nagyobb fiaskók ellenére is egyre gátlástalanabb módon kísérleteznek az emberi szerepek automatizálásával, a Futurism riportja alapján könnyű eljutni arra a pontra, amikor azonnali parasztlázadás lehet a technológiai ámokfutás eredménye.
A lap a Fortune egy korábbi tudósítására hivatkozva számolt be róla, hogy a cloud HR-szoftvereket fejlesztő Lattice platformján a "digitális dolgozókat" (vagyis az adott feladatokat ellátó MI-algoritmusokat) is felveszi a munkavállalói nyilvántartásába. A vállalat közleménye szerint "történelmet írtak" a modellek integrációjával és a szervezeti diagramokhoz való hozzáadásával, és az MI-dolgozóknak a humán munkaerőhöz hasonlóan főnökeik lesznek, akik a Lattice megoldásain keresztül a megszokott módon számoltathatják majd el őket a meghatározott célok és szabványok mentén.
Az az ijesztő, hogy egyáltalán eszükbe jutott
Az egy héttel ezelőtt közzétett bejelentés meglehetős visszhangot kapott, ami arra kényszerítette a társaságot, hogy gyorsan átgondolja a nagyszerű ötletét. Ahogy azonban a Futurism is megjegyzi, a Lattice sok mindenki más helyett viszi el éppen a balhét. Úgy tűnik ugyanis, hogy a cégvezetők mesterségesintelligencia-modellek iránti lelkesedése tényleg azt a határt feszegeti, amikor azok már az alkalmazottakhoz hasonló pozícióval rendelkezhetnek egy-egy szervezetben, előrevetítve egy olyan jövő lehetőségét, ahol a munkakörnyezetet is algoritmusok alakítják az emberek helyett.
A kritikusok természetesen most is rámutattak arra az érzéketlenségre, amivel a Lattice a gépekkel egy szinten lévő és hasonló módon optimalizálható erőforrásnak tekinti az emberi személyzetet. Közben a dolgozók már most is sok helyen kénytelenek versenyezni az MI-alkalmazásokkal, a felháborodás és a szoftvercég visszakozása pedig a mesterséges intelligencia iránti növekvő kiábrándultságról tanúskodik. Nem csoda, hogy néhányan még az MI-iparág szereplői közül is bírálták a Lattice-t a rossz precedens miatt, baklövésnek nevezve a vállalat stratégiáját és üzenetét.
Arról, hogy valójában mit gondolhatnak rólunk az MI-forradalom hadvezérei, itt írtunk részletesebben »
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak