Többen is bejelentkeztek érte, pénteken a CVC Capital Partners adott nem kötelező érvényű ajánlatot az üzletág 49 százalékára, és az átszervezésére is van javaslata.

A brit CVC Capital Partners magántőke-befektetési társaság nem kötelező érvényű ajánlatot adott a Telecom Italia vállalati szolgáltatási üzletágának 49 százalékára, tudta meg a Reuters.

Az olasz vállalatcsoportnak ez a Telecom Italia ServCo részeként most kialakított üzletága többek között felhős, IoT-, kiberbiztonsági és konnektivitási szolgáltatásokat kínál. Olyan márkák tartoznak a részleg alá, mint az Olivetti (az 1908-ban alapított írógépgyártó cég készítette Olaszország első elektronikus számítógépét 1959-ben). A Noovle márka fogja össze a felhőalapú számítástechnikai és adatközponti szolgáltatásokat, a Telsy pedig a kiberbiztonsági részleget. Az üzletág tavaly mintegy 2,7 milliárd euró bevételt termelt.

A CVC egyes források szerint amúgy azt tartaná célszerűnek, ha ez az üzletág szervezetileg leválna az átszervezés alatt álló távközlési vállalatról. Így egy kb. 6500 embert foglalkoztató önálló cég jönne létre (a Telecom Italia jelenleg mintegy 42 ezer embert foglalkoztat). Állítólag a CVC nyolc hetet kért az egység átvilágítására. Amennyiben megvalósulna az általa vágyott forgatókönyv, azaz a vállalati szolgáltatások átrakása önálló cégbe, a befektetőtársaság garanciát vállal arra, hogy megmarad a jelenlegi 6500 munkahely.

A Bloomberg úgy értesült, hogy a CVC már tavaly óta dolgozik a megállapodáson a Nomura és a Barclays tanácsadói segítségével. Telecom Italia igazgatótanácsa pedig még a héten dönthet az ajánlatról. Az üzletág értékére több becslés is született, a tavalyi 730-760 millió eurós nyereség alapján például 10,5 milliárd euróra taksálták az egységet.

Nem a CVC az egyetlen érdeklődő. Az amerikai KKR & Co tavaly novemberben jelentkezett be a vállalati üzletágért, és azóta meg is erősítette, hogy érdekelné a befektetés. Egyes lapértesülések szerint a brit Apax Partners szintén köröz az olasz telekom cég körül.

Komoly teher van a telekom cégeken

Mint korábban a Bitport is foglalkozott vele, az egy-két éve tartó 5G-s versenyfutás komoly terheket rótt a mobilszolgáltatókra. Drága volt az 5G-hez szükséges frekvencia, és úgy kell kiépíteni az új hálózatot, hogy egyelőre a 4G is maximálisan kielégíti a legtöbb felhasználói igényt.

A vállalati szolgáltatások terén azonban nagyon is van keresnivalója. Most kezdenek körvonalazódni azok a nagyvállalati környezetre szabott use case-ek, melyeknél lesz jelentősége a nagyobb sebességnek és átviteli kapacitásnak, de mindenekelőtt a rendkívül alacsony késleltetésnek és megbízhatóságnak.

Ennek szellemében mozdultak rá magyar szolgáltatók is a vállalati szolgáltatásokra akár önálló fejlesztésekkel (Telekom, Vodafone), akár kooperációban (Telenor). Bár ezeknek a szolgáltatásoknak csupán a töredéke (pl. egy gyártóipari campus network) tudja kihasználni az 5G lehetőségeit, a szolgáltatók ott akarnak lenni az ügyfeleknél, amikor az 5G-s használati esetek élesbe fordulnak.

Mobilitás

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.