Mind nagyobb kérdőjelek rajzolódnak ki a tavasz legkomolyabb technológiai piacot érintő ügyletével kapcsolatban azt követően, hogy a Twitterért áprilisban nagyjából 44 milliárd dollárt kínáló Elon Musk egyre inkább megmakacsolja magát. A Tesla-részvények szárnyalásának köszönhetően a világ leggazdagabb emberévé avanzsált reménybeli vevő ugyanis ügyvédei útján jelezte, elállhat az üzlettől, mivel a Twitter nem működik együtt vele megfelelően egy lényeges kérdés tisztázásában.
Utóbbi praktikusan arról szól, hogy Musk szerint a közösségi platformon sokkal több a kamuprofil, mint amennyit az ilyen szabálytalan fiókok arányáról a menedzsment állít. A Twitter vezetősége szerint nagyjából 5 százalékról van szó, míg Muskék (és egyébként más független kutatók) szerint is ennek többszöröse lehet az üzleti szempontból értéktelen, más szempontokból pedig kifejezetten káros bothálózatokból.
A spamelésre, álhírek és propaganda terjesztésére egyaránt használt hamis felhasználói fiókok kérdése valóban nem lényegtelen a Twitter valódi értékének meghatározásához, ugyanakkor Musknak sem lett volna kötelező 44 milliárd dollárt ajánlani egy olyan platformért, amelynek lényeges paramétereivel ezek szerint nem volt tisztában. Csakhogy a hírek szerint a tárgyalások során Musk lemondott a cég teljes körű átvilágításról, és beleegyezett, hogy 1 milliárd dolláros "fájdalomdíjat" fizet a Twitternek, ha az ő hibájából mégsem valósulna meg az ügylet.
A Twitter vezetőségét nem megfelelő együttműködési készséggel vádoló ügyvédi levél valószínűleg ezt az említett 1 milliárd dollárt igyekszik megspórolni Musknak, aki a jelek szerint egyre kevésbé gondolja komolyan a cég megvételét.
Eközben Texasban
Mindeközben Texasban épp tegnap közölte az állam főügyésze, hogy a hivatal vizsgálatot folytat a Twitternél, melynek célja kideríteni, hogy a cég szándékosan hamis információkat közölt-e a közösségi platformon aktív botok számát illetően.
Ken Paxton irodájának közleménye szerint miközben a cég az összes felhasználó kevesebb mint 5 százalékára teszi a szabálytalanul létrehozott és működtetett fiókok arányát, az valójában akár 20 százalékot vagy még többet is kitehet. Márpedig a különbség "drámaian befolyásolhatja" a Twitteren keresztül tranzakciókat lebonyolító texasi fogyasztók és vállalkozások költségeit.
Az nyilván mindettől teljesen független, hogy a Tesla épp mostanában nyitott egy óriásgyárat Texasban, sőt a cég központját is az államba költözteti Musk, akinek a hivatalos vizsgálat bejelentése egészen jókor jön a Twitter menedzsmentjével vívott küzdelmében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak