A jelek szerint patthelyzet alakult ki Elon Musk és a vállalat vezetése között, a befektetők egyre kevesebb esélyt látnak rá, hogy az eredeti formájában lezavarják a 44 milliárd dolláros üzletet.

A Twitter felvásárlásába egyre jobban belebonyolódó Musk kedden megerősítette, hogy addig nem lép tovább 44 milliárd dolláros ajánlatával, amíg mikroblog-szolgáltató nem igazolja, hogy a szoftverrobotok kevesebb mint 5 százalékát teszik ki teljes felhasználói bázisának. Erre mindössze néhány órával azután került sor, hogy belengette: ellenkező esetben kevesebbet fizetne a cégért, mivel a felkínált vételár azon alapult, hogy a Twitter tőzsdei információszolgáltatása pontos volt. Musk szerint azonban a vállalat vezérigazgatója megtagadta a spamfiókokkal kapcsolatos bizonyítékok bemutatását, az ügylet pedig nem folytatódhat, amíg ezt meg nem teszi.

A kamu profilokkal kapcsolatos huzavona már a múlt hét óta húzódik, a vevő ugyanis felvetette, hogy a szabálytalan felhasználók aránya akár 20 százalékos is lehet, szemben a Twitter hivatalos 5 százalék körüli becslésével. A Reuters ma a hétfői, Miamiban rendezett All-In Summit 2022 konferenciáról szóló beszámolójában idézi az üzletembert, aki nem zárta ki, hogy a megállapodás más feltételek mellett is létrejöhet, de ehhez hozzátette, hogy minél több kérdést tesz fel, annál inkább növekszik az aggodalma. Szerinte a Twitter valami bonyolult, másoknak érthetetlen módszertanra hivatkozik, de Musk úgy látja, hogy biztosan nem az emberi lélek megfejtéséhez hasonló problémáról van szó.

Mindenesetre a Twitter részvényárfolyama már hétfőn is több mint 8 százalékot gyengült, és 37,39 dolláron zárta a kereskedést. Ez alacsonyabb annál a szintnél, ahol a papírok április elején álltak, mielőtt kiderült volna, hogy Musk kisebbségi részesedést vásárolt a vállalatban, és arra utal, hogy a piac egyre kevésbé bízik a felvásárlás lezárásában a megállapodás szerinti áron.

Az biztos, hogy nincs hiány robotokból

Azon túl, hogy a hirtelen jött felismerés valószínűleg csak Musk tárgyalási taktikájának a része, a szoftverrobotok kérdése az akvizíciótól függetlenül is érdekes. A Twitter vezérigazgatója szerint az az 5 százalék alatti ráta, amit a szolgáltató 2013 óta folyamatosan jelez, külső mérésekkel állítólag azért nem reprodukálható, mert nem csak nyilvános, hanem privát adatokat is fel kell kell használni annak meghatározásához. Musk azonban nagyon kíváncsi rá, hogy a Twitter hirdetői honnan tudhatják, hogy mit kapnak a pénzükért, amit alapvető kérdésnek nevezett a vállalat egészséges gazdasági működésének szempontjából. A Tesla vezérigazgatója egyébként még javában alkudozott a befektetőkkel és hitelezőkkel a közösségi platform felvásárlásáról, amikor már felvázolta, hogy miként ötszörözné meg néhány éven belül a cég bevételeit.

Musk a Twitter-felhasználók véletlenszerű mintáinak tesztelését kérte. Független kutatók becslései szerint a Twitter-profilok 9-15 százaléka lehet valamilyen szoftverrobot vagy hamis felhasználói fiók, amelyek arra szolgálnak, hogy valamilyen módon manipulálják vagy mesterségesen fokozzák a közösségi médiaplatformokon zajló tevékenységet. A Twitter jelenleg nem követeli meg a felhasználóktól, hogy valós személyazonosságukkal regisztráljanak, sőt explicit engedélyezi az automatizált, parodisztikus vagy álnéven működő profilokat, ameddig azok nem követnek el személyes adatokkal való visszaélést vagy csalást, nem szórnak spamet, vagy nem kapcsolódnak olyan kampányokhoz, amelyek célja a félretéjékoztatás és az elkötelezettség mesterséges növelése.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.