A hírekben eddig elsősorban a Tesla, vagy újabban a vancouveri székhelyű Sanctuary AI szerepelt azokkal a fejlesztésekkel, amelyek MI-vezérelt humanoid robotokkal forgatnák fel a munkaerőpiacot, sőt még a gazdaság alapfogalmait is átírnák az egyre égetőbb munkaerőhiány megszüntetésével. Most úgy tűnik azonban, hogy nem a címlapokon parádézó vállalatok fognak legelőször bevetni ilyen eszközöket valós környezetben: a norvég 1X Robotics (eredetileg Halodi Robotics) EVE elnevezésű robotja állítólag biztonsági őrként lépett szolgálatba egy gyártóüzemben.
Az OpenAI által is támogatott, eddig 36,5 millió dollárnyi befektetést gyűjtő 1X modelljét a beszámolók szerint fejlett megfigyelőrendszerek (kamerák, mozgásérzékelők vagy riasztók) támogatják, és képes sokféle emberi feladatot végezni, mint például kinyitni az ajtókat, vagy tárgyakat hozni-vinni. A fejlesztők különös jelentőséget tulajdonítanak az EVE éles bevetésének, miután a robotok életszerű körülmények között történő alkalmazásával rengeteg tapasztalatot szerezhetnek, ami elengedhetetlen lesz a gépek kereskedelmi léptékű integrációjához vezető úton.
A tervek szerint ezt az utat jelöli ki az OpenAI befektetése is, amelynek során már az androidok piacosítását tűzék ki célul. Ide tartozna egy két lábon járó modell, a NEO megépítése az újabb pénzeszközök felhasználásával, az EVE gyártását pedig 2014 óta működő startup úgy méretezné, hogy elérhető legyen Norvégiában és észak-amerikai piacon is. A humanoid robotika piaca a jelenleg olvasható becslések alapján már néhány éven belül elérheti a 20 milliárd dolláros szintet, így az sem meglepő, ha egyre többen szállnak be a legfejlettebb eszközökért folytatott versenybe.
A NEO fejlesztésében már az OpenAI technológiája is megjelenik majd, amivel az 1X jelentős előnyre tehet szert a Tesla Optimus vagy a Sanctuary Phoenix robotjaival szemben. Ismét érdemes persze megjegyezni, hogy konzumer alkalmazások megtervezése így sem lesz egyszerű feladat. Felmerül majd egy csomó bizalmi, biztonsági, érzelmi vagy etikai kérdés is annak tekintetében, hogy a hétköznapi emberekkel mennyire sikerülhet elfogadtatni a humanoid robotok megjelenését, ami tömeges léptékben a hírverés ellenére sem tűnik gyorsn megvalósítható dolognak.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak