Úgy tűnik, hogy a Teslát és a többi kisebb-nagyobb versenyzőt megelőzte egy norvég startup, melynek EVE nevű robotját biztonsági őrként alkalmazzák.

A hírekben eddig elsősorban a Tesla, vagy újabban a vancouveri székhelyű Sanctuary AI szerepelt azokkal a fejlesztésekkel, amelyek MI-vezérelt humanoid robotokkal forgatnák fel a munkaerőpiacot, sőt még a gazdaság alapfogalmait is átírnák az egyre égetőbb munkaerőhiány megszüntetésével. Most úgy tűnik azonban, hogy nem a címlapokon parádézó vállalatok fognak legelőször bevetni ilyen eszközöket valós környezetben: a norvég 1X Robotics (eredetileg Halodi Robotics) EVE elnevezésű robotja állítólag biztonsági őrként lépett szolgálatba egy gyártóüzemben.

Az OpenAI által is támogatott, eddig 36,5 millió dollárnyi befektetést gyűjtő 1X modelljét a beszámolók szerint fejlett megfigyelőrendszerek (kamerák, mozgásérzékelők vagy riasztók) támogatják, és képes sokféle emberi feladatot végezni, mint például kinyitni az ajtókat, vagy tárgyakat hozni-vinni. A fejlesztők különös jelentőséget tulajdonítanak az EVE éles bevetésének, miután a robotok életszerű körülmények között történő alkalmazásával rengeteg tapasztalatot szerezhetnek, ami elengedhetetlen lesz a gépek kereskedelmi léptékű integrációjához vezető úton.
 


A tervek szerint ezt az utat jelöli ki az OpenAI befektetése is, amelynek során már az androidok piacosítását tűzék ki célul. Ide tartozna egy két lábon járó modell, a NEO megépítése az újabb pénzeszközök felhasználásával, az EVE gyártását pedig 2014 óta működő startup úgy méretezné, hogy elérhető legyen Norvégiában és észak-amerikai piacon is. A humanoid robotika piaca a jelenleg olvasható becslések alapján már néhány éven belül elérheti a 20 milliárd dolláros szintet, így az sem meglepő, ha egyre többen szállnak be a legfejlettebb eszközökért folytatott versenybe.

A NEO fejlesztésében már az OpenAI technológiája is megjelenik majd, amivel az 1X jelentős előnyre tehet szert a Tesla Optimus vagy a Sanctuary Phoenix robotjaival szemben. Ismét érdemes persze megjegyezni, hogy konzumer alkalmazások megtervezése így sem lesz egyszerű feladat. Felmerül majd egy csomó bizalmi, biztonsági, érzelmi vagy etikai kérdés is annak tekintetében, hogy a hétköznapi emberekkel mennyire sikerülhet elfogadtatni a humanoid robotok megjelenését, ami tömeges léptékben a hírverés ellenére sem tűnik gyorsn megvalósítható dolognak.

Közösség & HR

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.