A testület első ízben vizsgál konkrét eseteket: összesen hat olyan ügyben fog határozni, amikor a közösségi oldal véleményes módon távolított el felhasználói tartalmakat.

A Facebook több mint egy évvel ezelőtt jelentette be, hogy független ellenőrző testületet (Oversight Board) hoz létre az olyan moderációs döntések támogatására, amelyeket a szóban forgó tartalom súlya, terjedésük nagyságrendje vagy a velük kapcsolatban kialakuló nyilvános vita alapján kiemelkedő fontosságúnak ítél. Ez elsősorban azokra az esetekre vonatkozna, amikor a nyilvánosság megkérdőjelezi a meglévő eljárások alapján meghozott döntéseket, netán a döntések maguk sem egyértelműek, mivel a hálózat működtetésében szem előtt tartott értékek ütközéséről van szó.

A több lépcsőben 40 fősre duzzasztott tanács, amelynek egyébként már az első körben tagjává választották a magyar Dr. Sajó András jogtudóst is, az év első felében állt fel. A testület megbízása három évre szól, működésének költségeit pedig a Facebook erre a célra létrehozott alapítványa fedezi. A Facebook vezetése azt is vállalta, hogy tartja magát a tanács ajánlásaihoz, bár formailag azok nem lesznek kötelező érvényűek – kivéve természetesen a törvényekbe ütköző vagy technikailag meg nem valósítható határozatokat.

A döntéshozatal és a döntések implementációja összességében egy 90 napos procedúra lenne, ami esetenként 30 napos felülvizsgálati lehetőséggel bővülhet. A Facebook legfelsőbb bíróságaként is hivatkozott bizottság keddi közleményéből kiderült, hogy erre most legelső ízben a gyakorlatban is sor kerül majd: a tanács összesen hat olyan ügyben fog határozni, amikor a közösségi oldal véleményes módon távolított el felhasználói tartalmakat, jellemzően a gyűlöletbeszéd elleni szabályokra hivatkozva. A folyamat egy hétig tartó publikus vitával indul.

Fogást találnának a gyűlöletbeszéden

A közleményből kiderül, hogy már több mint 20 ezer ügy került a tanács elé, mióta októberben megkezdte működését. A most kiválasztott hat eset közül az egyiket maga a Facebook vetette fel, a többi a felhasználóktól érkezett; szerepel köztük a volt maláj miniszterelnök a franciák elleni erőszak jogosságáról szóló eszmefuttatása, Göbbels-idézet, az örmény-azeri konfliktussal és a kínai ujgur pogrommal összeföggő fotók, a mellrák elleni kampányban megjelenített mellbimbó, illetve – a Facebook részéről – a koronavírus ellen hatékonynak mondott gyógyszerekről szóló és az állami járványügyi fellépés kritikáját megfogalmazó posztok.

A bizottság maga is elismeri, hogy a gyűlöletbeszéd szabályozása bonyolult feladat, mivel annyira kontextusfüggő, hogy ellenőrzése csak nagyon nehezen algoritmizálható. Ahogy nemrég mi is beszámoltunk róla, a Facebook novemberben közzétett átláthatóság jelentése (Community Standards Enforcement Report) szerint a legutóbbi negyedévben összesen 22,1 millió esetben léptek fel ennek valamilyen megnyilvánulása ellen, 95 százalékban proaktív módon, és az arányokat tekintve minden 10 ezer megtekintésből 10-11 esetben volt szó gyűlöletbeszédnek minősített tartalmakról.

Ez azt jelenti, hogy a bejegyzéseket vagy megosztásokat olvasvó felhasználók 0,10-0,11 százalékos eséllyel futhatnak bele ilyen megnyilatkozásokba, figyelembe véve egy véletlenszerű minta eléréseinek vizsgálatát és bizonyos anyagok virális terjedését. Ahogy a kommentárok persze akkor is felhívták rá a figyelmet, ezt az értékelést a Facebooktól független források nem erősítették meg, de a közösségi hálózatígéretet tett arra is, hogy jövőre már kidolgozza az ilyen irányú auditok lehetőségét.

Közösség & HR

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.